Frostbite – leczenie

Leczenie odmrożeń zależy od nasilenia objawów. Zawsze szukaj pomocy medycznej, jeśli podejrzewasz, że Ty lub ktoś inny ma odmrożenia.

Jeśli objawy odmrożenia są niewielkie, zadzwoń po poradę do swojego lekarza rodzinnego lub 111 .

Jeśli objawy są poważne, natychmiast udaj się do najbliższego oddziału ratunkowego (A&E) . Jeśli nie możesz się ruszyć, zadzwoń pod numer 112, aby wezwać karetkę.

Pierwsza pomoc

Jeśli pomoc medyczna nie jest dostępna, można podjąć następujące kroki w celu leczenia odmrożeń i hipotermii :

  • przenieść się w cieplejsze miejsce (jeśli to możliwe) – najlepiej unikać chodzenia na odmrożonych stopach i palcach, gdyż może to spowodować dalsze uszkodzenia, ale w sytuacjach awaryjnych nie zawsze może to być możliwe
  • zamień mokrą odzież na miękką, suchą odzież, aby zapobiec dalszej utracie ciepła
  • ogrzać ciało, owijając je kocami i chroniąc odmrożone części
  • nie pocieraj dotkniętego obszaru ani nie przykładaj bezpośredniego ciepła (np. z ognia lub grzejnika), ponieważ może to spowodować dalsze obrażenia
  • nie pal, jeśli masz odmrożenia (lub pozwól palić komuś z odmrożeniem), ponieważ palenie może wpływać na krążenie krwi

Przeczytaj więcej o leczeniu hipotermii .

Ogrzewanie odmrożonych miejsc

Odmrożone miejsca należy ogrzać. Nie należy próbować rozgrzewać, dopóki nie unikniesz zimna.

Jeśli rozpocznie się proces podgrzewania, a następnie zamarznięte części zostaną ponownie wystawione na działanie zimna, może to spowodować dalsze, nieodwracalne uszkodzenia.

Najlepiej, gdyby rozgrzanie było przeprowadzane pod nadzorem lekarza – może to być bolesny proces wymagający stosowania środków przeciwbólowych i ekspertyzy lekarskiej. Najlepsze rezultaty osiąga się stosując wannę z hydromasażem zawierającą łagodny środek antyseptyczny.

Zaatakowany obszar należy powoli ogrzać, zanurzając go w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Zaleca się kąpiel w wodzie o temperaturze 40C do 41C (104F 105,8F).

Nagrzewanie powinno trwać co najmniej 30 minut i należy je przerwać dopiero wtedy, gdy dotknięta część ciała uzyska czerwono-fioletowy kolor i będzie można ją łatwo przenieść.

Ten proces można powtarzać dwa razy dziennie, aż pojawią się wyraźne oznaki, że dotknięta część ciała zaczyna się goić, takie jak wzrost nowej skóry i powrót normalnego koloru skóry.

W zależności od nasilenia bólu mogą być potrzebne bardzo silne środki przeciwbólowe, takie jak morfina. Należy również przyjmować ibuprofen , ponieważ ma on dodatkowe właściwości ochronne na odmrożenia.

Po ogrzaniu

Po rozmrożeniu odmrożonego obszaru należy go delikatnie owinąć czystymi bandażami, oddzielając palce u rąk i nóg. Bardzo ważne jest, aby skóra była czysta, aby uniknąć infekcji.

Należy unikać zbyt dużego ruchu, a kończyny należy unieść, jeśli to możliwe. Unikaj chodzenia po ogrzanych stopach i palcach u nóg, ponieważ tkanki będą bardzo delikatne.

Po ogrzaniu skóra będzie odbarwiona i pokryta pęcherzami, a ostatecznie zacznie łuskać. Jeśli odmrożenie jest powierzchowne, pod przebarwioną skórą i strupami utworzy się nowa różowa skóra. Obszar ten zwykle regeneruje się w ciągu 6 miesięcy.

Silne odmrożenia

Jeśli masz poważne odmrożenia, musisz zostać przyjęty na wyspecjalizowaną jednostkę, w której personel medyczny ma doświadczenie w leczeniu tego typu urazów.

Jest to często specjalistyczna jednostka oparzeniowa , ponieważ narażenie na bardzo wysokie temperatury może spowodować tego samego rodzaju obrażenia, co narażenie na bardzo niskie temperatury.

Jeśli istnieje bardzo wysokie ryzyko poważnych uszkodzeń, możesz mieć terapię trombolityczną (tPA). Leki pomagające rozbijać małe skrzepy w odmrożonych naczyniach krwionośnych będą podawane w postaci zastrzyków lub kroplówki w ramię.

Powinno to poprawić przepływ krwi do dotkniętej części ciała, co może stymulować gojenie i zapobiegać dalszym uszkodzeniom. Możesz również otrzymać antybiotyki, aby zapobiec zakażeniu dotkniętej części ciała.

Iloprost jest czasami stosowany w leczeniu bardzo ciężkich przypadków odmrożeń. Działa poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych dostarczających krew do chorej części ciała.

Gdy poważne odmrożenia grożą utratą kończyny, palca lub palca, należy rozważyć leczenie tPA lub iloprostem w ciągu 24 godzin od wystąpienia urazu.

Doświadczenie pokazuje, że leczenie przeprowadzone w tym czasie daje najlepsze rezultaty pod względem uratowania dotkniętej części ciała.

Jednak podawanie tych zabiegów po 24 godzinach może być nadal uważane za opcję na doświadczonym oddziale.

Jeśli część tkanki dotkniętej części ciała obumarła (zgorzel) , należy ją usunąć. Procedura usuwania martwej tkanki nazywa się oczyszczaniem.

W najpoważniejszych przypadkach cała część ciała, na przykład palce u rąk i nóg, może wymagać usunięcia (amputacji).

Decyzja o oczyszczeniu rany lub amputacji jest zwykle opóźniona o kilka tygodni, ponieważ często to, co wydaje się być martwą tkanką, może z czasem się zagoić i odzyskać.

Długotrwałe skutki

Niektóre osoby po odmrożeniach mają trwałe problemy, takie jak zwiększona wrażliwość na zimno, drętwienie, sztywność i ból w dotkniętym obszarze.

Niestety niewiele można zrobić, aby wyleczyć nadwrażliwość na zimno, drętwienie lub sztywność. Lek o nazwie amitryptylina może czasami skutecznie łagodzić ból związany z długotrwałymi skutkami odmrożeń.