Chirurgia dekompresyjna lędźwi – ryzyko

Podobnie jak wszystkie zabiegi chirurgiczne, operacja dekompresji lędźwiowej niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań.

Nawracające lub utrzymujące się objawy

Operacja odbarczenia lędźwiowego jest ogólnie skuteczna w łagodzeniu objawów, takich jak ból nóg i drętwienie. Jednak niektórzy ludzie nadal mają objawy po operacji lub pojawiają się ponownie w ciągu kilku lat po operacji.

Powracające objawy mogą być spowodowane osłabieniem kręgosłupa, wypadnięciem innego dysku lub utworzeniem nowej kości lub zgrubieniem więzadła, które uciska rdzeń kręgowy. Blizny wokół nerwów mogą czasami pojawić się po operacji, co może powodować objawy podobne do ucisku nerwu.

Jeśli objawy nawracają, zwykle najpierw podejmuje się leczenie niechirurgiczne, takie jak fizjoterapia , ale czasami może być konieczna dalsza operacja. Powtarzane operacje wiążą się z większym ryzykiem powikłań niż operacje wykonywane po raz pierwszy.

Niestety, nie ma skutecznego leczenia blizn wokół nerwów. Możesz jednak zmniejszyć ryzyko powstawania blizn, wykonując regularne ćwiczenia zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty po operacji.

Infekcja

Jednym z najczęstszych powikłań jest infekcja w miejscu wykonania nacięcia. Zwykle można go skutecznie leczyć antybiotykami .

Zakrzepy

Istnieje ryzyko powstania zakrzepów krwi po operacji dekompresji lędźwiowej, szczególnie w nodze. Jest to znane jako zakrzepica żył głębokich (DVT) .

ZŻG może powodować ból i obrzęk nogi, aw rzadkich przypadkach może prowadzić do poważnego problemu zwanego zatorowością płucną . To jest, gdy kawałek skrzepu krwi odrywa się i blokuje jedno z naczyń krwionośnych w płucach.

Ryzyko powstania zakrzepów można znacznie zmniejszyć, pozostając aktywnym podczas rekonwalescencji lub nosząc pończochy uciskowe, które poprawiają przepływ krwi. Przeczytaj więcej o zapobieganiu DVT .

Łza opony

Istnieje ryzyko pęknięcia opony twardej podczas wszystkich typów operacji kręgosłupa, w tym operacji dekompresji lędźwiowej. Opona twarda to wodoszczelny worek tkanki pokrywający rdzeń kręgowy i nerwy rdzeniowe.

Jeśli łza nie zostanie zidentyfikowana i naprawiona w czasie operacji, może to doprowadzić do wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego (PMR) po zabiegu.

Twój chirurg będzie świadomy ryzyka pęknięcia opony twardej, a jeśli tak się stanie, zamknie rozdarcie szwami. W większości przypadków naprawa kończy się pomyślnie i nie pojawiają się żadne dalsze problemy ani problemy. Jednak w niewielkiej liczbie przypadków może być wymagana dalsza operacja korekcyjna.

Wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego

Podczas operacji dekompresji lędźwiowej istnieje ryzyko przypadkowego uszkodzenia wyściółki nerwu, co może doprowadzić do wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego (PMR).

Jeśli zostanie to wykryte podczas operacji, zostanie załatane i naprawione. Jednak niewielkie wycieki mogą czasami pojawić się dopiero po operacji, powodując problemy, takie jak ból głowy i wyciek z rany. Może być konieczna dalsza operacja, aby to naprawić.

Owrzodzenia twarzy i utrata wzroku

Siedząc twarzą do dołu podczas operacji dekompresji lędźwiowej, będziesz opierać się na czole i brodzie podczas wykonywania operacji.

Anestezjolog będzie regularnie sprawdzał, czy nie powoduje to żadnych problemów, ale wiele osób budzi się z lekko nadymioną twarzą. W niektórych przypadkach na czole lub brodzie może pojawić się czerwony ból, który może utrzymywać się kilka dni.

Uraz nerwów i paraliż

U niektórych pacjentów poddawanych operacji dekompresji lędźwiowej w wyniku operacji wystąpi nowe drętwienie lub osłabienie jednej lub obu nóg.

Paraliż jest rzadkim, ale poważnym powikłaniem, które może wystąpić w wyniku operacji dekompresji lędźwiowej.

Urazy nerwów i paraliż mogą być spowodowane wieloma różnymi problemami, w tym:

  • krwawienie wewnątrz kręgosłupa (zewnątrzoponowy krwiak rdzeniowy)
  • wyciek płynu rdzeniowego (przypadkowa durotomia)
  • przypadkowe uszkodzenie naczyń krwionośnych dostarczających krew do rdzenia kręgowego
  • przypadkowe uszkodzenie nerwów, gdy są poruszane podczas operacji

Śmierć

Podobnie jak w przypadku wszystkich rodzajów operacji, istnieje ryzyko zgonu podczas lub po operacji dekompresji lędźwiowej, chociaż jest to rzadkie. Skrzep krwi, zła reakcja na środek znieczulający i utrata krwi mogą zagrażać życiu.