Ortodoncja – Leczenie ortodontyczne

Istnieje wiele różnych rodzajów leczenia ortodontycznego. Najlepsze leczenie zależy od konkretnego problemu.

Pierwszym etapem każdego leczenia jest ocena aktualnej pozycji zębów i tego, jak prawdopodobnie będą się one zmieniać w czasie.

Często wymaga to robienia zdjęć rentgenowskich , wykonywania modeli gipsowych i robienia zdjęć zębów.

Otrzymasz wtedy plan leczenia. Może to sugerować więcej niż jeden sposób rozwiązania problemu. Porozmawiaj ze swoim ortodontą o dostępnych opcjach.

Aparaty ortodontyczne

W leczeniu ortodontycznym stosuje się aparaty do korygowania ustawienia zębów.

Cztery główne typy to:

  • aparat stały – orteza, której nie można usunąć, składa się z zamków przyklejanych z przodu każdego zęba i połączonych drutami
  • zdejmowane aparaty ortodontyczne – najczęściej plastikowe płytki, które zakrywają podniebienie i przypinają się do niektórych zębów; można ich używać tylko do bardzo ograniczonych ruchów zębów
  • aparaty funkcjonalne – zwykle para zdejmowanych aparatów ortodontycznych z tworzywa sztucznego, które są ze sobą połączone lub zaprojektowane tak, aby współdziałały ze sobą i pasowały do zębów górnych i dolnych
  • nakrycie głowy – nie jest to aparat ortodontyczny, ale można go używać z innymi aparatami i zwykle nosi się go na noc.

W cięższych przypadkach leczenie może obejmować aparat stały oraz operację poruszania szczęką. Zabieg ten odbywa się w szpitalu.

Te zabiegi opisano bardziej szczegółowo na tej stronie. Więcej informacji można znaleźć na stronie Brytyjskiego Towarzystwa Ortodontycznego (BOS) .

Aparat stały

Aparat stały to najczęstszy rodzaj aparatu ortodontycznego.

Kilka dni po założeniu stałego aparatu ortodontycznego będziesz mógł jeść normalną gamę pokarmów. Należy jednak unikać niektórych potraw i napojów, takich jak toffi, twarde słodycze i napoje gazowane, ponieważ mogą one uszkodzić urządzenie i zęby.

Jeśli używasz aparatu stałego i uprawiasz sport kontaktowy, taki jak rugby, powinieneś nosić osłonę dziąseł, aby chronić zarówno usta, jak i aparat.

Aparat stały jest zwykle wykonany z metalu, dzięki czemu będzie widoczny na przedzie zębów.

Wielu prywatnych ortodontów oferuje aparaty ceramiczne lub bezbarwne lub metalowe zamki mocowane z tyłu zębów, chociaż są one zwykle droższe.

Odpinane szelki

Aparaty ruchome mogą być używane do korygowania drobnych problemów lub w ramach leczenia aparatem stałym.

Czasami można je również wykorzystać, aby zniechęcić dzieci do ssania kciuka, ale nie jest to dostępne w .

Te szelki należy wyjmować z ust wyłącznie w celu oczyszczenia lub jako środek ostrożności podczas wykonywania niektórych czynności. Twój ortodonta może Ci w tym pomóc.

Urządzenia funkcjonalne

Aparaty funkcjonalne można stosować w leczeniu problemów z położeniem górnej i dolnej szczęki oraz zębów.

Większość ludzi musi je nosić przez cały czas. Bardzo ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami ortodonty dotyczącymi tego, jak i kiedy nosić aparat. Jeśli nie jest prawidłowo założony, zabieg nie zadziała.

Konieczne może być wyjęcie funkcjonującego urządzenia w celu wyczyszczenia i podczas jedzenia.

nakrycie głowy

Nakrycia głowy służą do korygowania ustawienia tylnych zębów lub utrzymywania ich w tej pozycji podczas leczenia zębów przednich.

Większość ludzi musi nosić nakrycie głowy tylko wieczorem i w nocy. Nie będziesz mógł jeść ani pić podczas noszenia nakrycia głowy.

Inne zabiegi

Istnieją inne rodzaje aparatów ortodontycznych dostępne prywatnie, takie jak alignery lub aparaty niewidoczne lub językowe, które pasują do tylnej części zębów.

Będziesz musiał porozmawiać ze swoim ortodontą, aby sprawdzić, czy można ich użyć do rozwiązania Twojego problemu. Koszt tych aparatów ortodontycznych jest zwykle wyższy.

Retainery

Retainery stosuje się pod koniec leczenia ortodontycznego. Utrzymują wyprostowane zęby na miejscu, podczas gdy otaczające dziąsła i kość dostosowują się do nowej pozycji. Elementy ustalające mogą być zdejmowane lub stałe.

W ramach Twój ortodonta jest odpowiedzialny za Twoją opiekę przez 12 miesięcy po zakończeniu zwykłego leczenia. Po tym okresie będziesz musiał zapłacić prywatnie za stałą opiekę, powtórne leczenie oraz wymianę lub naprawę aparatów retencyjnych.

Jeśli przestaniesz nosić aparat ustalający, prawdopodobnie wystąpi ruchy zębów. Zmiany położenia zębów mogą trwać przez całe życie i są normalne.

Jedynym sposobem, aby mieć trwale proste zęby, jest noszenie aparatu ustalającego zgodnie z zaleceniami.

Usuwanie zębów

W niektórych przypadkach może być konieczne usunięcie jednego z zębów, aby skorygować położenie i wygląd sąsiednich zębów.

Wyniki

Prawdopodobnie osiągniesz dobre wyniki w ciągu 18 do 24 miesięcy od rozpoczęcia leczenia, o ile:

  • dbaj o zęby i dziąsła
  • nosić swoje urządzenia zgodnie z instrukcją
  • Przestrzegaj zaleceń ortodonty dotyczących tego, co jeść i pić
  • nosić retainer każdej nocy, aby utrzymać wyniki; Twój ortodonta porozmawia z Tobą o tym, jak długo musisz to nosić