Otyłość – diagnoza

Wskaźnik masy ciała (BMI) jest szeroko stosowany jako prosty i niezawodny sposób sprawdzenia, czy dana osoba ma prawidłową wagę dla swojego wzrostu.

Dla większości dorosłych BMI od 18,5 do 24,9 oznacza, że jesteś uważany za zdrową wagę. Osoba z BMI od 25 do 29,9 jest uważana za osobę z nadwagą, a osoba z BMI powyżej 30 jest uważana za otyłą.

Chociaż BMI jest użytecznym pomiarem dla większości ludzi, nie jest dokładny dla wszystkich.

Na przykład normalne wyniki BMI mogą nie być dokładne, jeśli jesteś bardzo umięśniony, ponieważ mięśnie mogą dodać dodatkowe kilogramy, co skutkuje wysokim BMI, gdy nie masz niezdrowej wagi. W takich przypadkach obwód talii może być lepszym przewodnikiem.

To, co jest uważane za zdrowe BMI, zależy również od pochodzenia etnicznego. Wspomniane wyżej oceny dotyczą zazwyczaj osób z białym tłem. Jeśli pochodzisz z mniejszości etnicznej, próg uznania za nadwagę lub otyłość może być niższy.

BMI nie powinno być wykorzystywane do ustalenia, czy dziecko ma zdrową wagę, ponieważ jego organizm wciąż się rozwija. Porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym, jeśli chcesz dowiedzieć się, czy Twoje dziecko ma nadwagę.

Wizyta u lekarza rodzinnego

Jeśli masz nadwagę lub otyłość, odwiedź swojego lekarza rodzinnego, aby uzyskać poradę na temat bezpiecznego odchudzania i dowiedzieć się, czy masz zwiększone ryzyko problemów zdrowotnych.

Twój lekarz rodzinny może zapytać o:

  • Twój styl życia – szczególnie Twoja dieta i aktywność fizyczna; zapytają Cię również, czy palisz i ile pijesz alkoholu
  • wszelkie możliwe przyczyny otyłości – na przykład jeśli zażywasz leki lub masz chorobę, która może przyczyniać się do przyrostu masy ciała
  • jak się czujesz z nadwagą – na przykład, jeśli powoduje ona depresję
  • jak bardzo jesteś zmotywowany do utraty wagi
  • Twoja historia rodzinna – ponieważ otyłość i inne schorzenia, takie jak cukrzyca , są często częstsze w rodzinach

Oprócz obliczenia wskaźnika BMI, Twój lekarz rodzinny może również przeprowadzić testy w celu ustalenia, czy istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia komplikacji zdrowotnych z powodu wagi.

Mogą to być mierzenie:

  • ciśnienie krwi
  • poziom glukozy (cukru) i cholesterolu w próbce krwi
  • obwód talii (odległość wokół talii)

Osoby z bardzo dużą talią – na ogół 94 cm lub więcej u mężczyzn i 80 cm lub więcej u kobiet – są bardziej narażone na problemy zdrowotne związane z otyłością.

Twój lekarz rodzinny może również wziąć pod uwagę Twoje pochodzenie etniczne, ponieważ może to wpłynąć na ryzyko wystąpienia pewnych chorób. Na przykład niektóre osoby pochodzenia azjatyckiego, afrykańskiego lub afrykańsko-karaibskiego mogą być narażone na zwiększone ryzyko wysokiego ciśnienia krwi (nadciśnienia) . Pomiary zdrowej talii mogą się również różnić w przypadku osób z różnych środowisk etnicznych.

Po przeprowadzeniu oceny zostaniesz umówiony na wizytę, aby bardziej szczegółowo omówić wyniki, zadać wszelkie pytania i w pełni zbadać dostępne opcje leczenia.