Łagodny przerost prostaty – Leczenie

Leczenie przerostu gruczołu krokowego będzie zależeć od nasilenia objawów.

Główne zabiegi to:

  • zmiany stylu życia
  • lek
  • cewniki
  • operacje i inne procedury

Zmiany stylu życia

Możesz złagodzić objawy, wprowadzając kilka prostych zmian w swoim stylu życia.

Pij mniej napojów gazowanych i mniej alkoholu, kofeiny i sztucznych słodzików

Napoje gazowane i napoje zawierające alkohol, kofeinę (jak herbata, kawa lub cola) i sztuczne słodziki mogą podrażniać pęcherz i nasilać objawy ze strony układu moczowego.

Picie mniej wieczorem

Postaraj się zmniejszyć ilość wypijanego wieczorem i unikaj picia czegokolwiek na 2 godziny przed pójściem spać. Może to pomóc uniknąć wstawania w nocy. Upewnij się, że nadal pijesz wystarczającą ilość płynów wcześniej w ciągu dnia.

Pamiętaj, aby opróżnić pęcherz

Pamiętaj, aby iść do toalety przed długą podróżą lub gdy wiesz, że nie będziesz w stanie łatwo dotrzeć do toalety.

Podwójne anulowanie

Podwójne oddawanie moczu polega na odczekaniu kilku chwil po zakończeniu oddawania moczu przed ponowną próbą oddania moczu. Może pomóc w prawidłowym opróżnieniu pęcherza. Ale uważaj, aby nie nadwyrężać ani nie naciskać.

Sprawdzanie leków

Porozmawiaj z lekarzem, czy jakiekolwiek przyjmowane leki, takie jak leki przeciwdepresyjne lub zmniejszające przekrwienie, mogą nasilać objawy ze strony układu moczowego.

Jedz więcej owoców i błonnika

Spożywanie większej ilości owoców i błonnika pomoże uniknąć zaparć, które mogą wywierać nacisk na pęcherz i nasilać objawy przerostu prostaty.

Używanie elektrod lub pochwy

Chłonne wkładki i spodnie można nosić pod bielizną lub całkowicie ją zastąpić. Będą one wchłaniać wszelkie wycieki.

Osłonki moczowe mogą również pomóc w kozłowaniu. Wyglądają jak prezerwatywy z rurką wychodzącą z końca. Rurka łączy się z torbą, którą można przypiąć do nogi pod ubraniem.

Trening pęcherza

Trening pęcherza to program ćwiczeń, który ma na celu pomóc Ci wytrzymać dłużej bez oddawania moczu i zatrzymać więcej moczu w pęcherzu.

Otrzymasz cel, taki jak odczekanie co najmniej 2 godzin między każdym oddaniem moczu.

Dobrym pomysłem jest skorzystanie z tabeli treningu pęcherza (PDF, 115kb) , która umożliwia rejestrowanie każdego oddawania moczu i ilości oddawanego moczu – do pomiaru potrzebny będzie plastikowy dzbanek. Twój lekarz powinien dać ci kartę do zabrania do domu.

Nauczysz się również wielu ćwiczeń, takich jak oddychanie, ćwiczenia relaksacyjne i ćwiczenia mięśni, które pomogą Ci oderwać myśli od moczu.

Z biegiem czasu Twój docelowy czas zostanie wydłużony, a pod koniec programu powinieneś zauważyć, że jesteś w stanie wytrzymać dłużej bez sikania.

Poproś swojego lekarza lub specjalistyczną pielęgniarkę o więcej informacji na temat tych zmian stylu życia.

Leki

Jeśli zmiany stylu życia nie pomogą lub nie są dla Ciebie odpowiednie, możesz otrzymać propozycję lekarstwa.

Alfa-blokery

Alfa-blokery rozluźniają mięśnie gruczołu krokowego i podstawy pęcherza, ułatwiając oddawanie moczu. Powszechnie stosowanymi alfa-blokerami są tamsulosyna i alfuzosyna.

Leki antycholinergiczne

Leki antycholinergiczne rozluźniają mięsień pęcherza, jeśli jest on nadaktywny.

Inhibitory 5-alfa reduktazy

Inhibitory 5-alfa reduktazy zmniejszają gruczoł krokowy, jeśli jest powiększony. Finasteryd i dutasteryd to dwa dostępne inhibitory 5-alfa reduktazy.

Diuretyki

Diuretyki przyspieszają produkcję moczu. Przyjmowane w ciągu dnia zmniejszają ilość moczu wytwarzanego w ciągu nocy.

Desmopresyny

Desmopresyny spowalniają produkcję moczu, więc w nocy jest wytwarzanych mniej moczu.

Alternatywne metody leczenia

Twój lekarz nie powinien oferować homeopatii , zabiegów ziołowych ani akupunktury w leczeniu objawów ze strony układu moczowego.

Dzieje się tak, ponieważ nie ma wystarczających dowodów na to, jak dobrze działają lub jak bezpieczne są.

Zabiegi ziołowe mogą również powodować działania niepożądane lub wchodzić w interakcje z innymi lekami.

Cewniki

Jeśli ciągle masz problemy z oddawaniem moczu, stan zwany przewlekłym zatrzymywaniem moczu, możesz potrzebować cewnika, aby opróżnić pęcherz.

Cewnik to miękka rurka, która odprowadza mocz z organizmu z pęcherza. Można go przepuścić przez penisa lub przez mały otwór w brzuchu powyżej kości łonowej.

Możesz otrzymać zalecenie wyjmowanego cewnika lub cewnika, który pozostaje w pęcherzu przez dłuższy czas.

Chirurgia i inne procedury

Większość mężczyzn z objawami układu moczowego nie wymaga operacji, ale może to być opcja, jeśli inne metody leczenia nie zadziałają.

Przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego (TURP)

TURP polega na usunięciu części gruczołu krokowego za pomocą urządzenia zwanego resektoskopem, który przechodzi przez cewkę moczową (rurkę, przez którą mocz wydobywa się z organizmu). Jest odpowiedni dla mężczyzn z przerostem prostaty.

Otwarta prostatektomia

Podczas otwartej prostatektomii gruczoł krokowy jest usuwany przez nacięcie w ciele. Jest odpowiedni dla mężczyzn, którzy mają przerost prostaty powyżej określonego rozmiaru.

Implanty prostaty cewki moczowej (PUL)

Chirurg wprowadza implanty, które utrzymują przerost prostaty z dala od cewki moczowej, aby nie była zablokowana. Pomaga to złagodzić objawy, takie jak ból lub trudności podczas oddawania moczu.

Cystoplastyka

Cystoplastyka to zabieg polegający na zwiększeniu rozmiaru pęcherza poprzez zszycie fragmentu tkanki z jelita w ścianę pęcherza. Może to pomóc mężczyznom, których mięsień pęcherza kurczy się, zanim będzie pełny.

Embolizacja tętnicy prostaty

Cewnik wprowadza się do tętnicy w pachwinie lub nadgarstku. Pod kontrolą rentgenowską przechodzi do naczyń krwionośnych zaopatrujących gruczoł krokowy.

Maleńkie plastikowe cząsteczki są wstrzykiwane do tych naczyń, aby zmniejszyć dopływ krwi do gruczołu krokowego, co powoduje jego obkurczenie.

Potencjalne korzyści z embolizacji tętnicy prostaty w porównaniu z operacją to mniej powikłań i można poddać się zabiegowi w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych.

Toksyna botulinowa

Ta procedura polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej w ściany pęcherza. Może pomóc mężczyznom, których mięsień pęcherza kurczy się, zanim pęcherz się wypełni.

Wszczepiona stymulacja korzenia nerwu krzyżowego

Niewielkie urządzenie elektryczne jest wszczepiane pod skórę i wysyła impulsy elektryczne do pęcherza i układu moczowego w celu lepszej kontroli. Jest to odpowiednie dla mężczyzn, u których mięsień pęcherza kurczy się, zanim pęcherz się wypełni.

Odprowadzanie moczu

Odprowadzanie moczu polega na połączeniu rurek łączących nerki z pęcherzem bezpośrednio z zewnętrzną częścią ciała, aby mocz mógł być zbierany bez wpływania do pęcherza.

Ta metoda jest odpowiednia dla mężczyzn, u których objawy nie mogą być opanowane przez samokontrolę i leki, i którzy nie mogą mieć – lub nie chcą – cystoplastyki lub stymulacji korzenia nerwu krzyżowego.

Ablacja wodna

Ablacja wodna to nowa metoda leczenia przerostu prostaty. Istnieją 2 rodzaje procedur ablacji wodnej. W pierwszym przypadku woda jest wstrzykiwana bezpośrednio do gruczołu krokowego za pomocą sondy wprowadzanej do cewki moczowej. Ciśnienie wody jest następnie wykorzystywane do niszczenia części tkanki prostaty, powodując jej zmniejszenie.

Drugi typ jest bardzo podobny, z wyjątkiem tego, że do niszczenia tkanki prostaty używa się raczej pary niż wody.

Prawdopodobieństwo, że ablacja wodna wywoła skutki uboczne jest prawdopodobnie mniejsze niż TURP.

Jednak nie wszyscy chirurdzy są obecnie przeszkoleni do przeprowadzania zabiegów. Dlatego dostęp do tych procedur może być ograniczony, a listy oczekujących na nie mogą być dłuższe niż w przypadku innych opcji chirurgicznych.