Rak krtani (krtani) – profilaktyka

Uważa się, że większości przypadków raka krtani można zapobiec, prowadząc zdrowy tryb życia.

Unikanie wyrobów tytoniowych, ograniczanie ilości spożywanego alkoholu i zdrowa dieta są szczególnie ważne w zmniejszaniu szans na rozwój choroby.

Unikanie wyrobów tytoniowych

Używanie wyrobów tytoniowych zwiększa ryzyko zachorowania na kilka różnych typów raka, w tym raka krtani.

Tytoń występuje w wielu formach, w tym:

  • papierosy
  • tytoń fajkowy
  • cygara
  • cygaretki
  • tabaka (sproszkowany tytoń wciągnięty przez nos)
  • tytoń do żucia

Jeśli palisz lub używasz innych wyrobów tytoniowych, zaprzestanie palenia przyniesie zarówno krótko-, jak i długoterminowe korzyści zdrowotne, w tym znacznie zmniejszy ryzyko zachorowania na raka krtani.

Jeśli zdecydujesz się rzucić palenie, Twój lekarz rodzinny może skierować Cię do placówki , która pomoże Ci rzucić palenie . Możesz również zadzwonić na infolinię Smoking Helpline pod numer 0300 123 1044 – specjalnie przeszkolony personel infolinii może zaoferować bezpłatne porady i wsparcie ekspertów.

Jeśli chcesz rzucić palenie, ale nie chcesz, aby kierowano Cię do ośrodka zajmującego się rzucaniem palenia, Twój lekarz rodzinny powinien być w stanie przepisać leczenie, które pomoże Ci złagodzić wszelkie objawy odstawienia.

Przeczytaj więcej o rzucaniu palenia .

Ograniczenie alkoholu

Przestrzeganie zalecanych wytycznych dotyczących spożywania alkoholu zmniejszy również ryzyko rozwoju raka krtani i wątroby.

  • mężczyźni i kobiety nie powinni regularnie pić więcej niż 14 jednostek tygodniowo
  • rozłóż swoje picie na 3 lub więcej dni, jeśli pijesz aż 14 jednostek tygodniowo

Jednostka alkoholu to około pół litra normalnego piwa typu lager, miarka barowa (25 ml) lub wódki. Przeczytaj więcej o jednostkach alkoholu .

Badania wykazały, że ryzyko zachorowania na raka krtani znacznie zmniejsza się w ciągu 5–10 lat od braku picia, a po 20–30 latach jest mniej więcej takie samo, jak u osoby, która nigdy nie piła alkoholu.

Skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym, jeśli masz trudności ze zmniejszeniem ilości wypijanego alkoholu. Możesz potrzebować dodatkowego leczenia, które może obejmować poradnictwo, pracę grupową lub leki.

Przeczytaj więcej na temat metod leczenia nadużywania alkoholu i wskazówek, jak ograniczyć spożycie alkoholu .

Zdrowa dieta

Badania pokazują, że dieta zawierająca dużo świeżych owoców i warzyw, szczególnie pomidory, owoce cytrusowe (takie jak pomarańcze, grejpfruty i cytryny), oliwa z oliwek i olej rybny, może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka krtani. Ten rodzaj diety jest czasami nazywany „ dietą śródziemnomorską ”.

Spożywanie dużej ilości owoców i warzyw każdego dnia może zmniejszyć ryzyko zachorowania na wiele rodzajów raka, w tym raka krtani.

Przeczytaj o jedzeniu i diecie oraz zdrowym odżywianiu, aby uzyskać więcej informacji i porad.