Rak krtani (krtani) – wyzdrowienie

Jeśli usunięto Ci część lub całość krtani (laryngektomia), prawdopodobnie będziesz musiał spędzić 1 lub 2 dni na oddziale intensywnej terapii, dopóki nie wyzdrowiejesz.

Nie będziesz w stanie jeść, dopóki twoje gardło nie zagoi się, co w przypadku większości ludzi zajmuje co najmniej 1 lub 2 tygodnie. Podczas gdy twoje gardło się goi, będziesz musiał być karmiony przez rurkę, która przechodzi przez nos do żołądka.

Jeśli usunięto całą krtań (laryngektomia całkowita), nie będziesz w stanie normalnie mówić, ponieważ nie będziesz już mieć strun głosowych. Do odtworzenia funkcji strun głosowych można zastosować wiele technik (patrz poniżej), chociaż nauka może zająć tygodnie lub miesiące.

Dlatego prawdopodobnie będziesz musiał skorzystać z alternatywnych metod komunikowania się, takich jak długopis lub papier, w ciągu pierwszych kilku tygodni lub miesięcy po operacji. To może być frustrujące – utrata czegoś, co wcześniej uważałeś za pewnik, może być trudna do pokonania.

Postaraj się przygotować na reakcje nieznajomych w nieprzewidywalny i być może denerwujący sposób. Niektórzy ludzie, którzy przeszli laryngektomię, zgłaszali, że inni ludzie czasami zakładają, że są głusi lub mają trudności w nauce z powodu niemożności mówienia.

Twoje emocje

Emocjonalny wpływ życia z laryngektomią może być znaczący. Wiele osób zgłasza, że doświadczyło efektu rollercoastera.

Na przykład, możesz czuć się przygnębiony, gdy zostanie zdiagnozowany rak krtani, a następnie poczuć się lepiej po usunięciu raka, a następnie poczuć się znowu przygnębiony, próbując pogodzić się z praktycznymi aspektami życia po laryngektomii.

Te emocjonalne zmiany mogą czasami wywoływać uczucie depresji . Możesz mieć depresję, jeśli w ciągu ostatniego miesiąca czułeś się bardzo przygnębiony i nie czerpiesz już przyjemności z robienia rzeczy, które zazwyczaj sprawiają Ci przyjemność.

Jeśli uważasz, że możesz mieć depresję, skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub zespołem opieki. Dostępnych jest szereg skutecznych metod leczenia.

National Association of Laryngectomee Clubs (NALC) jest również użytecznym źródłem informacji dla osób próbujących pogodzić się z życiem po laryngektomii. NALC to grupa wsparcia pacjentów, która udziela porad dotyczących wszystkich aspektów życia po laryngektomii.

Opieka nad stomią

Jeśli usunięto całą krtań, chirurg będzie musiał wykonać stałą dziurę w gardle, przez którą będziesz oddychać (stomia). W ciągu pierwszych kilku miesięcy po operacji prawdopodobnie Twoja stomia będzie wytwarzać dużo śluzu, szczególnie po radioterapii .

Nadmiar śluzu może powodować trudności w oddychaniu, dlatego do stomii można dołączyć rurkę, aby ułatwić oddychanie. Po ustabilizowaniu się produkcji śluzu rurkę można wyjąć.

Ważne jest, aby czyścić stomię przynajmniej raz dziennie, w przeciwnym razie może ona stać się chrupiąca i podatna na infekcje. Specjalistyczna pielęgniarka może nauczyć Cię, jak utrzymywać stomię w czystości.

Otrzymasz specjalne filtry, które możesz założyć na stomię, które pomogą utrzymać jej wilgotność i wolne od zarazków.

Należy pamiętać, że podczas kaszlu lub kichania stomię należy zakrywać chusteczką, zamiast zakrywać usta lub nos. Dzieje się tak, ponieważ ze stomii wydostanie się śluz lub ślina.

Więcej informacji na temat dostosowania do stomii można znaleźć w Podręczniku dla pacjentów po laryngektomii (PDF, 508 kb) wydanym przez NALC.

Mówienie po operacji

Jeśli Twoja krtań została całkowicie usunięta w ramach leczenia raka krtani, będziesz potrzebować dodatkowego leczenia, aby przywrócić głos.

Przed laryngektomią możesz spotkać się z logopedą (SLT), aby omówić możliwe opcje leczenia w celu przywrócenia głosu. SLT to pracownik służby zdrowia, który specjalizuje się w pomaganiu osobom, które mają trudności z mówieniem i używaniem języka.

Istnieje kilka różnych opcji leczenia, które pokrótce opisano poniżej.

Proteza głosu

Proteza głosowa to sztuczna zastawka wszczepiona w szyję. Kiedy chcesz mówić, zakrywasz stomię i robisz wydech przez zastawkę.

Zawór wydaje dźwięk, którego można używać do tworzenia słów, poruszając ustami i ustami w zwykły sposób. Głos wytwarzany przez zawór brzmi naturalnie, chociaż może być niższy niż Twój poprzedni głos.

Jeśli zdecydujesz się na protezę głosową, możesz ją dopasować podczas operacji w celu usunięcia krtani.

Mowa przełykowa

Mowa przełykowa to technika mówienia, której SLT może Cię nauczyć. Obejmuje naukę przepychania powietrza przez przełyk (przełyk). Kiedy powietrze przepływa przez przełyk, wibruje i hałasuje. Możesz tworzyć słowa, poruszając ustami i ustami.

Niektórzy ludzie uważają, że nauka mowy przełykowej jest dość łatwa, podczas gdy innym jest to trudne. Regularna praktyka samodzielnie i ze swoim SLT może pomóc ci się poprawić.

Electrolarynx

Elektrolit to małe urządzenie elektryczne na baterie, które wibruje i wytwarza dźwięk. Trzymasz urządzenie pod brodą, a gdy poruszasz ustami i wargami, wibracje przekładają się na wypowiadane słowa. Twój SLT może nauczyć Cię prawidłowego korzystania z niego.