Rak płuc – zapobieganie

Jeśli palisz, najlepszym sposobem zapobiegania rakowi płuc i innym poważnym chorobom jest jak najszybsze rzucenie palenia.

Niezależnie od tego, jak długo palisz, zawsze warto rzucić. Każdego roku niepalenie zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych chorób, takich jak rak płuc. Po 10 latach niepalenia Twoje szanse zachorowania na raka płuc spadają o połowę w porównaniu z osobą palącą.

Smokefree może zaoferować porady i wsparcie, które pomogą Ci rzucić palenie. Możesz zadzwonić pod numer 0300 123 1044 lub odwiedzić witrynę internetową.

Lekarz rodzinny lub farmaceuta mogą również udzielić porady dotyczącej rzucenia palenia.

Zbalansowana dieta

Badania sugerują, że spożywanie diety niskotłuszczowej, bogatej w błonnik, w tym co najmniej 5 porcji dziennie świeżych owoców i warzyw oraz dużej ilości produktów pełnoziarnistych, może zmniejszyć ryzyko raka płuc, a także innych rodzajów raka i chorób serca.

Dowiedz się więcej o zdrowej diecie .

Ćwiczenie

Istnieją mocne dowody sugerujące, że regularne ćwiczenia mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka płuc i inne rodzaje raka.

Większości dorosłych zaleca się wykonywanie co najmniej 150 minut (2 godziny i 30 minut) ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności w każdym tygodniu oraz ćwiczeń siłowych przez co najmniej 2 dni w tygodniu.

Dowiedz się więcej o zdrowiu i kondycji .