Rak płuc – życie z

Rak płuc może wpływać na Twoje codzienne życie na różne sposoby, w zależności od etapu, na którym się znajduje i stosowanego leczenia.

Chociaż nie wszystkie te kroki działają dla wszystkich, istnieje kilka sposobów na znalezienie wsparcia, które pomoże Ci sobie poradzić:

  • porozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną
  • porozmawiaj z innymi osobami w tej samej sytuacji
  • wiedzieć o swoim stanie
  • nie próbuj robić zbyt wiele
  • Znajdź czas dla siebie

Pielęgniarki specjalizujące się w leczeniu raka płuc

Twój zespół specjalistów powinien mieć co najmniej 1 pielęgniarkę specjalizującą się w leczeniu raka płuc (OUN). Poproś swojego lekarza o umówienie się na wizytę u pielęgniarki specjalistycznej, która może Cię wesprzeć i udzielić informacji o innych źródłach porad i wsparcia. Będą również mieli numer kontaktowy, dzięki czemu będziesz mógł do nich zadzwonić później, jeśli masz jakiekolwiek pytania.

Chcieć wiedzieć więcej?

Brak tchu

Brak tchu jest powszechny u osób z rakiem płuc, niezależnie od tego, czy jest objawem choroby, czy efektem ubocznym leczenia.

W wielu przypadkach duszność można złagodzić za pomocą kilku prostych środków, takich jak:

  • wdychać powoli przez nos i wydychać przez usta (po leczeniu raka płuc możesz udać się do fizjoterapeuty, który może nauczyć Cię prostych ćwiczeń oddechowych).
  • ułatwianie codziennych czynności – na przykład korzystanie z wózka podczas zakupów lub trzymanie często potrzebnych rzeczy na dole, dzięki czemu nie musisz regularnie wchodzić i schodzić po schodach.
  • używając wentylatora, aby skierować chłodne powietrze w stronę twarzy.
  • spożywanie mniejszych i częstszych posiłków oraz przyjmowanie mniejszych kęsów.

Jeśli takie środki nie wystarczą, aby opanować duszność, może być konieczne dalsze leczenie. Istnieją leki, które mogą pomóc złagodzić duszność. W ciężkich przypadkach opcją może być leczenie tlenem w domu .

Jeśli duszność jest spowodowana inną chorobą, taką jak infekcja klatki piersiowej lub gromadzenie się płynu wokół płuc (wysięk opłucnowy), leczenie może pomóc w oddychaniu.

Chcieć wiedzieć więcej?

Ból

Niektóre osoby z rakiem płuc odczuwają ból, podczas gdy inne nigdy go nie mają.

Ból nie jest związany z ciężkością raka – różni się w zależności od osoby. Nie do końca wiadomo, co powoduje ból nowotworowy, ale istnieją sposoby jego leczenia, dzięki którym można go kontrolować.

Osoby z zaawansowanym rakiem płuc mogą potrzebować leczenia bólu w miarę postępu raka. Może to być częścią opieki paliatywnej i jest często zapewniane przez lekarzy, pielęgniarki i innych członków zespołu opieki paliatywnej. Możesz mieć opiekę paliatywną w domu, szpitalu, hospicjum lub innym ośrodku opieki.

Chcieć wiedzieć więcej?

Efekty emocjonalne i relacje

Rak może wywoływać szereg emocji. Mogą to być szok, niepokój, ulga, smutek i depresja.

Ludzie radzą sobie z poważnymi problemami na różne sposoby. Trudno przewidzieć, jak wpłynie na ciebie życie z rakiem.

Otwartość i szczerość na temat tego, jak się czujesz i co twoja rodzina i przyjaciele mogą zrobić, aby ci pomóc, może uspokoić innych. Ale nie wstydź się mówić ludziom, że potrzebujesz trochę czasu dla siebie, jeśli tego potrzebujesz.

Chcieć wiedzieć więcej?

Porozmawiaj z innymi

Twój CNS lub lekarz pierwszego kontaktu mogą być w stanie uspokoić Cię, jeśli masz pytania, lub może być pomocne porozmawianie z wyszkolonym doradcą, psychologiem lub specjalistyczną telefoniczną infolinią. Informacje na ten temat uzyska Twoja przychodnia lekarska.

Pomocne może być omówienie swoich doświadczeń z rakiem płuc z innymi osobami w lokalnej grupie wsparcia. Organizacje pacjentów mają lokalne grupy, w których można spotkać inne osoby, u których zdiagnozowano raka płuc i które przeszły leczenie.

Jeśli odczuwasz depresję , porozmawiaj z lekarzem rodzinnym, który udzieli Ci porady i wsparcia.

Chcieć wiedzieć więcej?

Pieniądze i wsparcie finansowe

Jeśli musisz zwolnić lub przerwać pracę z powodu raka, możesz mieć trudności z finansami. Jeśli masz raka lub opiekujesz się osobą chorą na raka, możesz mieć prawo do wsparcia finansowego.

Niedługo po postawieniu diagnozy warto dowiedzieć się, jaka pomoc jest dostępna. Możesz poprosić o rozmowę z pracownikiem socjalnym w Twoim szpitalu, który udzieli Ci więcej informacji.

Darmowe recepty

Osoby leczone z powodu raka mogą ubiegać się o zaświadczenie o zwolnieniu, które daje im bezpłatne recepty na wszystkie leki, w tym leczenie innych chorób.

Zaświadczenie jest ważne przez 5 lat i możesz się o niego ubiegać, rozmawiając z lekarzem rodzinnym lub specjalistą onkologiem.

Chcieć wiedzieć więcej?

Opieka paliatywna

Jeśli raka płuc nie można wyleczyć i masz wiele niepokojących objawów, Twój lekarz rodzinny i zespół specjalistów mogą udzielić Ci wsparcia i złagodzenia bólu. Nazywa się to opieką paliatywną. Wsparcie jest również dostępne dla Twojej rodziny i przyjaciół.

W miarę postępu choroby lekarz powinien współpracować z Tobą w celu ustalenia jasnego planu postępowania w oparciu o życzenia Twoje (i Twojego opiekuna). Obejmuje to to, czy wolisz iść do szpitala, hospicjum, czy opiekować się w domu, gdy zachorujesz.

Weźmie pod uwagę, jakie usługi są dostępne dla Ciebie lokalnie, co jest wskazane klinicznie i Twoje osobiste uwarunkowania.

Chcieć wiedzieć więcej?