Rak trzustki – leczenie

Leczenie raka trzustki zależy od rodzaju, lokalizacji i stadium raka (jak daleko się rozprzestrzenia).

Twój wiek, ogólny stan zdrowia i osobiste preferencje będą również brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o planie leczenia.

Jeśli rak nie rozprzestrzenił się, możliwe jest usunięcie guza podczas operacji. Jeśli nie jest to możliwe, nacisk zostanie położony na zapobieganie wzrostowi guza i powodowaniu dalszych szkód.

Czasami nie jest możliwe pozbycie się raka lub spowolnienie go, więc leczenie będzie miało na celu złagodzenie objawów i zapewnienie maksymalnego komfortu.

Rak trzustki jest bardzo trudny do wyleczenia. We wczesnych stadiach ten typ raka rzadko powoduje objawy, więc często nie jest wykrywany, dopóki nie jest dość zaawansowany. Jeśli guz jest duży lub się rozprzestrzenił, leczenie lub wyleczenie raka jest znacznie trudniejsze.

Chcieć wiedzieć więcej?

Omówienie Twojego leczenia

Decyzja o tym, jakie leczenie jest dla Ciebie najlepsze, może być trudnym procesem. Jest wiele rzeczy do zrobienia, dlatego ważne jest, aby porozmawiać o możliwych alternatywach z członkiem rodziny lub przyjacielem.

Powinieneś także przeprowadzić dogłębną dyskusję z lekarzem, który może opowiedzieć Ci o zaletach i wadach dostępnych metod leczenia.

Jeśli na jakimkolwiek etapie nie rozumiesz, jakie opcje leczenia zostały Ci wyjaśnione, zapytaj lekarza lub pielęgniarkę o więcej szczegółów.

Istnieją trzy główne sposoby leczenia raka trzustki:

Niektóre rodzaje raka trzustki wymagają tylko jednej formy leczenia, podczas gdy inne mogą wymagać dwóch lub połączenia wszystkich trzech.

Chcieć wiedzieć więcej?

Chirurgia w celu usunięcia guza

Chirurgia jest zwykle jedynym sposobem całkowitego wyleczenia raka trzustki. Ponieważ jednak stan jest zwykle zaawansowany w momencie zdiagnozowania, operacja nie zawsze jest odpowiednia.

Jeśli rak rozprzestrzenił się na inne obszary ciała, chirurgiczne usunięcie guza nie wyleczy.

Chirurgia raka trzustki jest zwykle dostępna tylko dla osób o dobrym ogólnym stanie zdrowia. Dzieje się tak, ponieważ operacja trzustki jest często długa i złożona, a proces powrotu do zdrowia może być powolny.

Czasami ryzyko operacji może przewyższać potencjalne korzyści.

Twój lekarz omówi z Tobą, czy operacja jest odpowiednią opcją. Istnieje kilka możliwych procedur chirurgicznych, które opisano poniżej.

Procedura Whipple’a

Procedura Whipple’a jest najczęstszą operacją stosowaną w leczeniu raka trzustki i polega na usunięciu głowy trzustki.

Twój chirurg musi również usunąć pierwszą część jelita cienkiego (jelito), woreczek żółciowy (który przechowuje żółć) i część przewodu żółciowego. Czasami trzeba również usunąć część żołądka.

Koniec przewodu żółciowego i pozostała część trzustki jest połączony z jelitem cienkim. Dzięki temu żółć oraz hormony i enzymy wytwarzane przez trzustkę nadal są uwalniane do organizmu.

Po tego typu operacji niektórzy ludzie muszą przyjmować enzymy, aby pomóc im trawić pokarm. Jest to znane jako terapia zastępcza enzymami trzustkowymi.

Procedura Whipple’a obejmuje długą i intensywną operację, ale jest łatwiejsza do wyzdrowienia niż całkowita pankreatektomia.

Dystalna pankreatektomia

Dalsza pankreatektomia obejmuje usunięcie ogona i trzonu trzustki.

Twoja śledziona zwykle również zostanie usunięta w tym samym czasie. Część żołądka, jelita, lewy nadnercz, lewa nerka i lewa przepona (mięsień oddzielający klatkę piersiową od brzucha) również mogą zostać usunięte.

Podobnie jak procedura Whipple’a, dystalna pankreatektomia to długa i złożona operacja, której nie można przeprowadzić, chyba że lekarz uzna to za konieczne.

Całkowita pankreatektomia

Podczas całkowitej pankreatektomii cała trzustka zostanie usunięta. Czasami jest to konieczne ze względu na położenie guza.

Twój chirurg usunie również:

 • przewód żółciowy
 • pęcherzyk żółciowy
 • śledziona
 • część twojego jelita cienkiego
 • część żołądka (czasami)
 • otaczające węzły chłonne (część układu odpornościowego)

Po całkowitej pankreatektomii będziesz potrzebować enzymów, aby pomóc układowi trawiennemu w trawieniu pokarmu. Będziesz także chorował na cukrzycę do końca życia, ponieważ trzustka produkuje insulinę – hormon regulujący poziom cukru we krwi.

Usunięcie śledziony może zwiększyć ryzyko rozwoju infekcji, a także może wpłynąć na zdolność krzepnięcia krwi. Oznacza to, że do końca życia będziesz musiał przyjmować antybiotyki i będziesz potrzebować regularnych szczepień.

Czasami konieczne może być krótkotrwałe przyjmowanie tabletek, aby płytki krwi nie sklejały się ze sobą. Płytki krwi to rodzaj komórek krwi, które powodują krzepnięcie (gęstnienie) krwi.

Chirurgia mająca na celu złagodzenie objawów

Chociaż operacja może nie być odpowiednim sposobem usunięcia guza, możesz otrzymać propozycję złagodzenia objawów.

Ten rodzaj operacji nie wyleczy raka, ale będzie oznaczać, że łatwiej będzie go kontrolować i poczujesz się bardziej komfortowo.

Aby pomóc w kontrolowaniu żółtaczki, stent można umieścić w przewodzie żółciowym za pomocą endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej (ERCP). Pomoże to utrzymać otwarty przewód żółciowy i zapobiegnie tworzeniu się bilirubiny (żółtej substancji chemicznej w żółci) i powodowaniu żółtaczki.

Jeśli stent nie jest dla Ciebie odpowiednią opcją, możesz potrzebować operacji ominięcia zablokowanego przewodu żółciowego. Twój chirurg odetnie przewód żółciowy tuż nad blokadą i ponownie połączy go z jelitem, co umożliwi odpłynięcie żółci.

Tego typu operacje są znacznie mniej intensywne niż operacje wykonywane na trzustce. Czas powrotu do zdrowia jest znacznie szybszy, a ludzie uważają, że ich żółtaczka znacznie się poprawia.

Chemoterapia

Chemioterapia to rodzaj leczenia raka, który wykorzystuje leki przeciwnowotworowe w celu zabicia komórek rakowych (złośliwych) w organizmie lub powstrzymania ich namnażania.

Chemioterapia jest często stosowana razem z operacją i radioterapią (patrz poniżej), aby zapewnić wyleczenie jak największej części raka.

Chemioterapię można podać:

 • przed operacją – próba zmniejszenia raka, aby chirurg był w stanie usunąć cały rak
 • po operacji – w celu zmniejszenia ryzyka nawrotu raka
 • kiedy operacja nie jest możliwa – próba zmniejszenia raka, spowolnienia jego wzrostu i złagodzenia objawów

Niektóre leki stosowane w chemioterapii można przyjmować doustnie (doustnie), ale niektóre należy podawać bezpośrednio do żyły (dożylnie).

Chemioterapia atakuje również normalne, zdrowe komórki, dlatego ten rodzaj leczenia może mieć wiele skutków ubocznych. Skutki uboczne mogą się różnić w zależności od rodzaju stosowanej chemioterapii. Do najczęstszych skutków ubocznych należą:

 • wymioty
 • nudności
 • owrzodzenia jamy ustnej
 • zmęczenie
 • zwiększone ryzyko infekcji

Zwykle są one tymczasowe i powinny ulec poprawie po zakończeniu leczenia.

Leki chemioterapeutyczne mogą być również stosowane w połączeniu, więc lekarz może zasugerować stosowanie jednego leku lub kombinacji dwóch lub trzech.

Łączenie leków stosowanych w chemioterapii może dać większą szansę na zmniejszenie lub opanowanie raka, ale zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych. Czasami ryzyko chemioterapii może przewyższać potencjalne korzyści.

Przeczytaj więcej o chemioterapii .

Radioterapia

Radioterapia to forma terapii przeciwnowotworowej, która wykorzystuje wiązki promieniowania o wysokiej energii, które pomagają zmniejszyć guz i złagodzić ból.

Skutki uboczne radioterapii mogą obejmować:

 • zmęczenie
 • wysypki skórne
 • utrata apetytu
 • biegunka
 • nudności lub wymioty

Te działania niepożądane są zwykle przejściowe i powinny ustąpić po zakończeniu leczenia.

Przeczytaj więcej o radioterapii .

Wsparcie psychologiczne

Szpital powinien zapewnić Tobie i wszelkim opiekunom dostosowane informacje i wsparcie, aby pomóc w radzeniu sobie z wpływem, jaki rak trzustki może mieć na codzienne czynności i samopoczucie psychiczne.

Informacje i wsparcie powinny być dostępne przez cały czas trwania leczenia, aby pomóc w:

 • zmęczenie
 • ból
 • zmiany apetytu lub diety
 • lęk lub depresja

Chcieć wiedzieć więcej?