Upadki – zapobieganie

Istnieją sposoby na zmniejszenie ryzyka upadku, w tym wprowadzanie prostych zmian w domu i wykonywanie ćwiczeń poprawiających siłę i równowagę.

Jeśli upadłeś w przeszłości, wprowadzenie zmian w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa upadku może również pomóc przezwyciężyć strach przed upadkiem.

Niektóre starsze osoby mogą niechętnie szukać pomocy i porady od swojego lekarza rodzinnego i innych ośrodków wsparcia w zakresie zapobiegania upadkom, ponieważ uważają, że ich obawy nie zostaną potraktowane poważnie.

Jednak wszyscy pracownicy służby zdrowia bardzo poważnie traktują upadki osób starszych ze względu na znaczący wpływ, jaki mogą one mieć na zdrowie danej osoby.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym o wszystkich upadkach i powiedz, czy miały one jakikolwiek wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie.

Twój lekarz rodzinny może przeprowadzić proste testy równowagi, aby sprawdzić, czy w przyszłości istnieje zwiększone ryzyko upadku. Mogą również skierować Cię do przydatnych usług w Twojej okolicy.

Unikanie upadków w domu

Wskazówki dotyczące zapobiegania upadkom w domu obejmują:

Trening siłowy i równowagi

Wykonywanie regularnych ćwiczeń siłowych i ćwiczeń na równowagę może poprawić twoją siłę i równowagę oraz zmniejszyć ryzyko upadku.

Może to przybrać formę prostych czynności, takich jak spacery i taniec , lub specjalistycznych programów szkoleniowych.

Wiele domów kultury i lokalnych siłowni oferuje specjalistyczne programy treningowe dla osób starszych.

Dostępne są również ćwiczenia, które można wykonywać w domu. Zapytaj swojego lekarza ogólnego o programy szkoleniowe w Twojej okolicy.

Ważne jest, aby program treningu siłowego i równowagi był dostosowany do osoby i monitorowany przez odpowiednio przeszkolonego profesjonalistę.

Istnieją również dowody na to, że regularne sesje Tai Chi mogą zmniejszyć ryzyko upadków. Tai chi to chińska sztuka walki, która kładzie szczególny nacisk na ruch, równowagę i koordynację.

W przeciwieństwie do innych sztuk walki, tai chi nie wymaga kontaktu fizycznego ani szybkich ruchów fizycznych, co czyni go idealną aktywnością dla osób starszych.

Przeczytaj więcej o wskazówkach dotyczących aktywności fizycznej dla osób starszych .

Przegląd leków

Jeśli zażywasz leki długoterminowe, Twój lekarz rodzinny powinien sprawdzać je przynajmniej raz w roku, aby upewnić się, że nadal są one odpowiednie dla Ciebie.

Szczególnie ważne jest, aby zweryfikować swoje leki, jeśli zażywasz 4 lub więcej leków dziennie.

Twój lekarz rodzinny może zalecić alternatywne leki lub niższe dawki, jeśli uzna, że skutki uboczne zwiększają ryzyko upadku. W niektórych przypadkach może być możliwe odstawienie leku.

Skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub pielęgniarką, jeśli nie poddawałeś kontroli lekarstwa przez ponad rok lub jeśli obawiasz się, że leki, które Ty lub Twój krewny przyjmują, mogą zwiększyć ryzyko upadku.

Testy wzroku

Umów się na badanie wzroku, jeśli obawiasz się, że słabe widzenie (nawet w okularach) zwiększa ryzyko upadku.

Nie wszystkie problemy ze wzrokiem można wyleczyć, ale niektóre problemy można leczyć chirurgicznie – na przykład zaćmę można usunąć za pomocą operacji zaćmy .

Ocena zagrożeń w domu

Możesz poprosić o ocenę zagrożeń w domu, jeśli obawiasz się, że Ty lub Twój krewny może grozić ryzyko upadku lub jeśli znasz kogoś, kto niedawno upadł.

Oprócz identyfikacji potencjalnych zagrożeń, celem oceny zagrożeń w domu jest zbadanie, w jaki sposób faktyczne korzystanie ze środowiska przez daną osobę wpływa na ryzyko upadku.

Pracownik służby zdrowia z doświadczeniem w zapobieganiu upadkom odwiedzi Ciebie lub dom Twojego bliskiego, aby zidentyfikować potencjalne zagrożenia i doradzić, jak sobie z nimi radzić.

Na przykład, ponieważ łazienka jest częstym miejscem upadków, wiele starszych osób może skorzystać na zamontowaniu drążków wewnątrz wanny, aby ułatwić im wchodzenie i wychodzenie.

Zalecane może być również zamontowanie osobistego systemu alarmowego , abyś Ty lub Twój krewny mogli zasygnalizować pomoc w razie upadku.

Alternatywą byłoby trzymanie telefonu komórkowego zawsze w kieszeni, abyś mógł zadzwonić po pomoc po upadku.

Skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub lokalnymi władzami, aby zapytać o pomoc dostępną w Twojej okolicy. Władze lokalne można znaleźć na stronie internetowej GOV.UK.

Alkohol

Picie alkoholu może prowadzić do utraty koordynacji i nasilać działanie niektórych leków.

Może to znacznie zwiększyć ryzyko upadku, szczególnie u osób starszych.

Unikanie alkoholu lub zmniejszenie ilości wypijanej ilości może zmniejszyć ryzyko upadku.

Nadmierne picie może również przyczynić się do rozwoju osteoporozy .