Świnka – powikłania

Istnieje kilka problemów, które często występują w przypadku świnki. Mogą być niepokojące, ale rzadko są poważne i zwykle ustępują, gdy infekcja mija.

Częste komplikacje

Opuchnięte jądro

Ból i obrzęk jądra (zapalenie jąder) dotyka 1 na 4 mężczyzn, u których występuje świnka po okresie dojrzewania. Obrzęk jest zwykle nagły i dotyczy tylko jednego jądra. Jądro może być również ciepłe i delikatne.

U dotkniętych chorobą chłopców i mężczyzn obrzęk jądra zwykle zaczyna się od 4 do 8 dni po obrzęku ślinianki przyusznej. Czasami obrzęk może wystąpić do 6 tygodni po obrzęku gruczołów.

Każdy ból jądra można złagodzić za pomocą środków przeciwbólowych, takich jak paracetamol lub ibuprofen, które kupujesz w aptece lub supermarkecie. Jeśli ból jest szczególnie silny, skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym, który może przepisać Ci silniejszy środek przeciwbólowy.

Stosowanie zimnych lub ciepłych okładów na jądro i noszenie podtrzymującej bielizny również może zmniejszyć ból.

Prawie połowa mężczyzn, u których występuje zapalenie jąder wywołane przez świnkę, zauważa pewne skurczenie się jąder, a szacunkowo 1 na 10 mężczyzn doświadcza spadku liczby plemników (ilości zdrowych plemników, które może wytworzyć ich organizm). Jednak bardzo rzadko jest to wystarczająco duże, aby spowodować bezpłodność .

Opuchnięte jajniki

Jedna na 20 kobiet, które zachorują na świnkę po okresie dojrzewania, doświadcza obrzęku jajników (zapalenie jajników), co może powodować:

  • ból w dole brzucha
  • wysoka temperatura
  • bycie chorym

Objawy zapalenia jajników zwykle mijają, gdy organizm zwalczy pierwotną infekcję świnką.

Wirusowe zapalenie opon mózgowych

Wirusowe zapalenie opon mózgowych może wystąpić, jeśli wirus świnki rozprzestrzeni się do zewnętrznej warstwy ochronnej mózgu (opon mózgowych). Występuje w około 1 na 7 przypadków świnki.

W przeciwieństwie do bakteryjnego zapalenia opon mózgowych, które jest uważane za potencjalnie zagrażający życiu stan nagły, wirusowe zapalenie opon mózgowych powoduje łagodniejsze objawy grypopodobne, a ryzyko poważnych powikłań jest niskie.

Wrażliwość na światło, sztywność karku i bóle głowy to częste objawy wirusowego zapalenia opon mózgowych. Zwykle mijają w ciągu 14 dni.

Zapalenie trzustki

Około 1 na 20 przypadków świnki prowadzi do krótkotrwałego zapalenia trzustki ( ostre zapalenie trzustki ). Najczęstszym objawem jest nagły ból w środku brzucha.

Inne objawy ostrego zapalenia trzustki mogą obejmować:

  • nudności lub wymioty
  • biegunka
  • utrata apetytu
  • wysoka temperatura
  • tkliwość brzucha
  • rzadziej zażółcenie skóry i białek oczu ( żółtaczka )

Chociaż zapalenie trzustki związane ze świnką jest zwykle łagodne, możesz zostać przyjęty do szpitala, aby wspomóc funkcje organizmu do czasu wyzdrowienia trzustki.

Rzadkie powikłania świnki

Rzadkie, ale potencjalnie poważne powikłania świnki obejmują zakażenie samego mózgu, zwane zapaleniem mózgu . Uważa się, że występuje to u około 1 na 1000 osób, u których wirusowe zapalenie opon mózgowych wywołane jest przez świnkę. Zapalenie mózgu to potencjalnie śmiertelne schorzenie, które wymaga przyjęcia na oddział intensywnej terapii .

Około 1 na 20 osób ze świnką doświadcza przejściowej utraty słuchu , ale trwała utrata słuchu występuje rzadko. Szacuje się, że występuje to w około 1 na 20 000 przypadków świnki.

Świnka i ciąża

W przeszłości uważano, że rozwój świnki podczas ciąży zwiększa ryzyko poronienia , ale istnieje niewiele dowodów na poparcie tego.

Jednak jako ogólny środek ostrożności zaleca się kobietom w ciąży unikanie bliskiego kontaktu z osobami, o których wiadomo, że mają aktywną infekcję świnką (lub jakikolwiek inny rodzaj infekcji).

Jeśli jesteś w ciąży i podejrzewasz, że masz kontakt z osobą chorą na świnkę, ale nie zostałaś zaszczepiona, skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub położną w celu uzyskania porady.

Nie ma lekarstwa na świnkę, ale lekarz rodzinny może zasugerować leczenie w celu złagodzenia objawów.