Ukąszenia i użądlenia owadów – Zapobieganie

Istnieje kilka prostych środków ostrożności, które można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia lub użądlenia przez owady.

Szczególnie ważne jest, aby postępować zgodnie z tą radą, jeśli w przeszłości źle zareagowałeś na ugryzienie lub użądlenie przez owada lub gdy podróżujesz do obszaru, w którym istnieje ryzyko zachorowania na poważną chorobę.

Podstawowe środki ostrożności zapobiegające ukąszeniom i użądleniom owadów

Następujące środki mogą pomóc uniknąć ukąszeń i użądleń owadów:

Unikanie ukąszeń kleszczy

Kleszcze to małe pająki, które występują głównie w lasach i na wrzosowiskach. Przyczepiają się do skóry, wysysają krew i w niektórych przypadkach mogą powodować boreliozę .

Możesz zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcza, jeśli:

 • trzymaj się chodników i unikaj wysokiej trawy podczas spacerów
 • nosić odpowiednią odzież w miejscach dotkniętych kleszczami (koszulę z długimi rękawami i spodnie wsunięte w skarpetki)
 • nosić jasne tkaniny, które mogą pomóc zauważyć kleszcza na ubraniach
 • używać środka odstraszającego owady na odsłoniętej skórze
 • sprawdź swoją skórę pod kątem kleszczy, szczególnie pod koniec dnia, w tym na głowie, szyi i fałdach skórnych (pod pachami, pachwiną i pasem)
 • sprawdź okolice głowy i szyi dziecka, w tym skórę głowy, i upewnij się, że kleszcze nie zostały przyniesione do domu na ubraniach
  • sprawdź swoje zwierzęta, aby upewnić się, że nie przynoszą do domu kleszczy w futrze

Ważne jest, aby jak najszybciej usunąć wszelkie znalezione kleszcze.

Dodatkowe środki ostrożności podczas podróży za granicę

Ryzyko poważnego zachorowania w wyniku ukąszenia lub użądlenia przez owada w Wielkiej Brytanii jest niewielkie, ale w niektórych częściach świata owady mogą przenosić poważne choroby, takie jak malaria, i należy zachować szczególną ostrożność.

Może pomóc:

 • dowiedz się, jakie są zagrożenia w miejscu, w którym zamierzasz podróżować, i przed podróżą sprawdź, czy potrzebujesz jakichkolwiek szczepień – szczepionki mogą zapobiec niektórym chorobom przenoszonym przez owady, takim jak żółta febra . W tym celu możesz skorzystać ze strony internetowej Travel Health Pro
 • porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym o wszelkich dodatkowych środkach ostrożności i lekach, które możesz potrzebować – na przykład, jeśli odwiedzasz obszar, w którym występuje ryzyko malarii, możesz zalecić zabranie moskitiery i zażycie tabletek przeciwmalarycznych, aby uniknąć malarii

Przeczytaj więcej o chorobach związanych z podróżą i szczepieniach .

Plagi owadów

Jeśli ugryzły Cię pchły, roztocza lub pluskwy , możesz mieć inwazję w swoim domu. Postaraj się znaleźć źródło zarażenia, zanim podejmiesz kroki w celu jego wyeliminowania.

Oznaki infestacji

Oto oznaki infestacji:

 • pchły lub kupa pcheł w sierści lub legowisku zwierzęcia
 • strupy na sierści psa to oznaka pcheł
 • nadmierne drapanie i szczotkowanie jest oznaką pcheł u kotów
 • łupież (łuszczenie się skóry) u Twojego kota lub psa jest oznaką roztoczy
 • plamy krwi na twojej pościeli są oznaką pluskiew
 • nieprzyjemny zapach migdałów jest oznaką pluskiew

Porozmawiaj ze swoim weterynarzem, jeśli nie masz pewności, czy twoje zwierzę ma pchły lub roztocza.

Eliminacja inwazji

Po zidentyfikowaniu przyczyny infestacji musisz ją wyeliminować.

W przypadku infestacji pcheł należy traktować zwierzę, jego legowisko, domowe dywany i miękkie meble środkiem owadobójczym. Dokładnie odkurz dywany i miękkie meble.

W przypadku inwazji roztoczy należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii, ponieważ wymagane jest agresywne leczenie.

W przypadku inwazji pluskiew Twój dom będzie musiał zostać dokładnie spryskany środkiem owadobójczym przez renomowaną firmę zajmującą się zwalczaniem szkodników. GOV.UK zawiera informacje o tym, jak lokalne władze mogą Ci pomóc.