Malaria – leki przeciwmalaryczne

Leki przeciwmalaryczne są stosowane w zapobieganiu i leczeniu malarii.

Podczas podróży do obszarów, w których występuje ryzyko malarii, należy zawsze rozważyć przyjmowanie leków przeciwmalarycznych. Odwiedź swojego lekarza rodzinnego lub lokalną klinikę dla podróżnych, aby uzyskać poradę dotyczącą malarii, gdy tylko będziesz wiedzieć, kiedy i dokąd będziesz podróżować.

Bardzo ważne jest przyjęcie właściwej dawki i zakończenie kuracji przeciwmalarycznej. Jeśli nie masz pewności, zapytaj swojego lekarza rodzinnego lub farmaceutę, jak długo należy przyjmować leki.

Zapobieganie malarii

Zwykle zaleca się przyjmowanie tabletek przeciwmalarycznych, jeśli odwiedzasz obszar, w którym występuje ryzyko malarii, ponieważ mogą one zmniejszyć ryzyko malarii o około 90%.

Rodzaj przepisanych tabletek przeciwmalarycznych jest oparty na następujących informacjach:

 • dokąd idziesz
 • wszelkie istotne rodzinne wywiady medyczne
 • historię choroby, w tym wszelkie alergie na leki
 • wszelkie leki, które obecnie zażywasz
 • wszelkie problemy z lekami przeciwmalarycznymi w przeszłości
 • Twój wiek
 • czy jesteś w ciąży

Przed podróżą może być konieczne skorzystanie z krótkiego kursu próbnego tabletek przeciwmalarycznych. Ma to na celu sprawdzenie, czy nie wystąpią niepożądane reakcje lub skutki uboczne. Jeśli to zrobisz, przed wyjazdem możesz przepisać inne leki przeciwmalaryczne.

Rodzaje leków przeciwmalarycznych

Poniżej opisano główne rodzaje leków przeciwmalarycznych stosowanych w zapobieganiu malarii.

Atovaquone plus proguanil

Doksycyklina (znana również jako Vibramycin-D)

 • Dawkowanie – dawka 100mg dziennie w postaci tabletki lub kapsułki. Tabletki należy rozpocząć na 2 dni przed podróżą i przyjmować je każdego dnia w strefie ryzyka oraz przez 4 tygodnie po powrocie.
 • Zalecenia – zwykle nie są zalecane dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią, ale Twój lekarz ogólny doradzi. Niezalecany dla dzieci poniżej 12 roku życia (ze względu na ryzyko trwałego przebarwienia zębów), osób wrażliwych na antybiotyki tetracyklinowe oraz osób z problemami z wątrobą.
 • Możliwe skutki uboczne – rozstrój żołądka, zgaga , pleśniawki i oparzenia słoneczne w wyniku wrażliwości na światło. Zawsze należy go przyjmować z jedzeniem, najlepiej stojąc lub siedząc.
 • Inne czynniki – jest stosunkowo tani. Jeśli zażywasz doksycyklinę na trądzik , zapewni ona również ochronę przed malarią, o ile będziesz przyjmować odpowiednią dawkę. Zapytaj swojego lekarza ogólnego.

Mefloquine (znana również jako Lariam)

 • Dawkowanie – dawka dla dorosłych to 1 tabletka tygodniowo. Dawki dla dzieci są również podawane raz w tygodniu, ale ilość zależy od ich wagi. Powinien być rozpoczęty 3 tygodnie przed podróżą i przyjmowany przez cały czas przebywania w obszarze ryzyka oraz przez 4 tygodnie po powrocie.
 • Zalecenia – nie jest zalecane, jeśli masz epilepsję , drgawki, depresję lub inne problemy ze zdrowiem psychicznym, lub jeśli bliski krewny cierpi na którykolwiek z tych schorzeń. Zwykle nie jest zalecane dla osób z poważnymi problemami z sercem lub wątrobą.
 • Możliwe skutki ubocznezawroty głowy , bóle głowy, zaburzenia snu ( bezsenność i żywe sny) i reakcje psychiatryczne ( lęk , depresja, napady paniki i omamy). Bardzo ważne jest, aby poinformować lekarza o wszelkich wcześniejszych problemach ze zdrowiem psychicznym, w tym o łagodnej depresji. Nie przyjmuj tego leku, jeśli masz padaczkę.
 • Inne czynniki – jeśli wcześniej nie przyjmowałeś meflochiny, zaleca się wykonanie 3-tygodniowej próby przed podróżą, aby sprawdzić, czy wystąpią jakiekolwiek skutki uboczne.

Chlorochina i proguanil

Dostępna jest również kombinacja leków przeciwmalarycznych zwanych chlorochiną i proguanilem, chociaż są one obecnie rzadko zalecane, ponieważ są w dużej mierze nieskuteczne wobec najpowszechniejszego i niebezpiecznego pasożyta malarii, Plasmodium falciparum.

Jednak chlorochina i proguanil mogą być czasami zalecane w niektórych miejscach docelowych, w których pasożyt Plasmodium falciparum występuje rzadziej niż inne typy, takie jak Indie i Sri Lanka.

Leczenie malarii

Jeśli malaria zostanie szybko zdiagnozowana i leczona, można spodziewać się pełnego wyzdrowienia. Leczenie należy rozpocząć, gdy tylko badanie krwi potwierdzi malarię.

W leczeniu tej choroby można również stosować wiele takich samych leków przeciwmalarycznych, które są stosowane w zapobieganiu malarii. Jeśli jednak zażywałeś lek przeciwmalaryczny, aby zapobiec malarii, nie powinieneś go przyjmować. Oznacza to, że ważne jest, aby powiedzieć lekarzowi o nazwie przyjmowanych leków przeciwmalarycznych.

Rodzaj leku przeciwmalarycznego i czas jego przyjmowania będzie zależeć od:

 • rodzaj malarii, którą masz
 • gdzie złapałeś malarię
 • nasilenie objawów
 • czy przyjmowałeś zapobiegawcze tabletki przeciwmalaryczne
 • Twój wiek
 • czy jesteś w ciąży

Twój lekarz może zalecić stosowanie kombinacji różnych środków przeciwmalarycznych w celu przezwyciężenia szczepów malarii, które stały się oporne na pojedyncze rodzaje leków.

Leki przeciwmalaryczne są zwykle podawane w postaci tabletek lub kapsułek. Jeśli ktoś jest bardzo chory, zostanie podany w szpitalu w kroplówce do żyły ramienia (dożylnie).

Leczenie malarii może powodować zmęczenie i osłabienie przez kilka tygodni.

Leczenie w trybie gotowości w nagłych wypadkach

W niektórych przypadkach przed podróżą możesz otrzymać przepis na pomoc w nagłych wypadkach na malarię. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy istnieje ryzyko zarażenia się malarią podczas podróży do odległego obszaru z niewielkim lub żadnym dostępem do opieki medycznej.

Przykłady leków znajdujących się w pogotowiu obejmują:

 • atovaquone z proguanilem
 • artemeter z lumefantryną
 • chinina plus doksycyklina
 • chinina plus klindamycyna

Twój lekarz rodzinny może zdecydować o zasięgnięciu porady specjalisty ds. Zdrowia w podróży przed przepisaniem pomocy w nagłych wypadkach.

Przeczytaj więcej o dyżurnym leczeniu malarii w trybie gotowości .

Leki przeciwmalaryczne w ciąży

Jeśli jesteś w ciąży, zaleca się unikanie podróży do obszarów, w których istnieje ryzyko malarii.

Kobiety w ciąży mają zwiększone ryzyko rozwoju ciężkiej malarii, a zarówno dziecko, jak i matka mogą doświadczyć poważnych komplikacji.

Bardzo ważne jest, aby zażywać odpowiedni lek przeciwmalaryczny, jeśli jesteś w ciąży i nie możesz odłożyć lub odwołać podróży do obszaru, w którym występuje ryzyko malarii.

Niektóre leki przeciwmalaryczne stosowane w zapobieganiu i leczeniu malarii są nieodpowiednie dla kobiet w ciąży, ponieważ mogą powodować skutki uboczne zarówno dla matki, jak i dziecka.

Poniższa lista przedstawia, które leki są bezpieczne lub niebezpieczne do stosowania podczas ciąży:

 • Meflochina – zwykle nie jest przepisywana w pierwszym trymestrze ciąży lub w przypadku możliwości zajścia w ciążę w ciągu pierwszych 3 miesięcy po zaprzestaniu stosowania profilaktycznych leków przeciwmalarycznych. Jest to środek ostrożności, mimo że nie ma dowodów sugerujących, że meflochina jest szkodliwa dla nienarodzonego dziecka.
 • Doksycyklina – nigdy nie zalecana kobietom w ciąży i karmiącym piersią, gdyż może zaszkodzić dziecku.
 • Atovaquone plus proguanil – generalnie niezalecane podczas ciąży lub karmienia piersią, ponieważ badania nad skutkami są ograniczone. Jeśli jednak ryzyko malarii jest wysokie, mogą być zalecane, jeśli nie ma odpowiedniej alternatywy.

Chlorochina w połączeniu z proguanilem jest odpowiednia w czasie ciąży, ale jest rzadko stosowana, ponieważ nie jest zbyt skuteczna w zwalczaniu najbardziej powszechnego i niebezpiecznego pasożyta malarii.