Wirusowe zapalenie wątroby typu C – przyczyny

W kontakcie z krwią osoby zakażonej można zarazić się wirusowym zapaleniem wątroby typu C.

Inne płyny ustrojowe również mogą zawierać wirusa, ale najwyższy poziom zawiera krew. Tylko niewielki ślad krwi może spowodować infekcję.

Uważa się, że w temperaturze pokojowej wirus może przetrwać poza organizmem w plamach zaschniętej krwi na powierzchni nawet przez kilka tygodni.

Poniżej opisano główne sposoby zarażenia się wirusem zapalenia wątroby typu C.

Wstrzykiwanie leków

Osoby, które używają narkotyków iniekcyjnie, w tym nielegalnych narkotyków rekreacyjnych i leków zwiększających wydajność, takich jak sterydy anaboliczne , są najbardziej narażone na zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C.

Prawie 90% przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu C w Wielkiej Brytanii występuje u osób, które w przeszłości wstrzykiwały sobie narkotyki. Szacuje się, że około połowa ludzi w Wielkiej Brytanii, którzy używają narkotyków dożylnych, ma infekcję.

Infekcja może się rozprzestrzeniać poprzez używanie wspólnych igieł i związanego z nimi sprzętu. Wstrzyknięcie się tylko jedną zanieczyszczoną igłą może wystarczyć do zakażenia.

Istnieje również możliwość zarażenia się przez współdzielenie innego sprzętu używanego do przygotowywania lub przyjmowania leków – takich jak łyżki, filtry, fajki i słomki – które zostały skażone zakażoną krwią.

Mniej powszechne przyczyny

Seks bez zabezpieczenia

Wirusowe zapalenie wątroby typu C może być przenoszone podczas stosunku płciowego bez prezerwatywy (seks bez zabezpieczenia), chociaż ryzyko to uważa się za bardzo niskie.

Ryzyko przeniesienia choroby przez seks może być wyższe u mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami.

Ryzyko jest również zwiększone, jeśli istnieją owrzodzenia narządów płciowych lub wrzody spowodowane zakażeniem przenoszonym drogą płciową lub jeśli którakolwiek osoba jest również zakażona wirusem HIV .

Najlepszym sposobem zapobiegania przenoszeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C przez seks jest używanie prezerwatywy dla mężczyzn lub kobiet .

Ponieważ jednak ryzyko jest bardzo niskie dla par pozostających w długotrwałym związku, wiele osób decyduje się nie używać prezerwatyw.

Jeśli twój partner ma wirusowe zapalenie wątroby typu C, powinieneś przejść test na tę chorobę.

Krwiodawstwo przed wrześniem 1991

Od września 1991 r. Cała krew oddana w Wielkiej Brytanii jest sprawdzana pod kątem wirusa zapalenia wątroby typu C. Jeśli otrzymałeś transfuzję krwi lub produkty krwiopochodne przed tą datą, istnieje niewielka szansa, że mogłeś być zarażony wirusem zapalenia wątroby typu C.

Transfuzje krwi i leczenie za granicą

W przypadku transfuzji krwi, leczenia lub leczenia dentystycznego za granicą, gdzie sprzęt medyczny nie jest odpowiednio wysterylizowany, możesz zarazić się wirusem zapalenia wątroby typu C. Wirus może przetrwać w śladach krwi pozostawionych na sprzęcie.

Dzielenie się szczoteczkami do zębów, nożyczkami i maszynkami do golenia

Istnieje potencjalne ryzyko, że wirus zapalenia wątroby typu C może zostać przeniesiony poprzez używanie wspólnych przedmiotów, takich jak szczoteczki do zębów, maszynki do golenia i nożyczki, ponieważ mogą one zostać zakażone zakażoną krwią.

Sprzęt używany przez fryzjerów, taki jak nożyczki i maszynki do strzyżenia, może stanowić zagrożenie, jeśli został skażony zakażoną krwią i nie został wysterylizowany ani wyczyszczony między klientami. Jednak większość salonów działa na wysokim poziomie, więc ryzyko to jest niskie.

Tatuowanie i piercing

Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa zapalenia wątroby typu C przy użyciu sprzętu do tatuowania lub przekłuwania ciała , który nie został odpowiednio wysterylizowany. Jednak większość salonów tatuażu i przekłuwania ciała w Wielkiej Brytanii działa zgodnie z wysokimi standardami i podlega przepisom prawnym, więc ryzyko to jest niskie.

Matka z dzieckiem

Istnieje niewielka szansa, że matka zakażona wirusem zapalenia wątroby typu C przekaże infekcję swojemu dziecku. Dzieje się tak w około 5% przypadków. Nie uważa się, że matka może przekazać wirusa dziecku wraz z mlekiem matki.

Uraz igłą

Istnieje małe – około 1 na 30 – ryzyko zachorowania na zapalenie wątroby typu C, jeśli skóra zostanie przypadkowo nakłuta igłą używaną przez osobę chorą na wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Pracownicy służby zdrowia, pielęgniarki i technicy laboratoryjni są narażeni na zwiększone ryzyko, ponieważ mają regularny bliski kontakt z krwią i płynami ustrojowymi, które mogą zawierać krew.

Jak wirus zapalenia wątroby typu C się nie rozprzestrzenia

Nie możesz zarazić się wirusowym zapaleniem wątroby typu C od:

  • całowanie
  • kontakt społeczny, taki jak przytulanie
  • wspólne naczynia kuchenne
  • deski sedesowe