Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – Życie z

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby kontrolować objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i zmniejszyć ryzyko powikłań.

Porady dietetyczne

Chociaż nie uważa się, że określona dieta odgrywa rolę w wywoływaniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, pewne zmiany w diecie mogą pomóc w kontrolowaniu tego stanu.

Na przykład może Ci się przydać:

Prowadź dziennik żywności

Pomocne może być również prowadzenie dziennika żywności, który dokumentuje to, co jesz.

Może się okazać, że tolerujesz niektóre pokarmy, podczas gdy inne nasilają objawy.

Prowadząc rejestr tego, co i kiedy jesz, powinieneś być w stanie zidentyfikować problematyczne pokarmy i wyeliminować je z diety.

Nie należy jednak eliminować z diety całych grup produktów spożywczych (takich jak produkty mleczne) bez rozmowy z zespołem opieki, ponieważ niektóre witaminy i minerały mogą być niewystarczające.

Jeśli chcesz spróbować nowego pokarmu, najlepiej spróbować tylko jednego rodzaju dziennie, ponieważ wtedy łatwiej jest dostrzec pokarmy, które powodują problemy.

Dieta o niskiej zawartości pozostałości

Tymczasowe spożywanie diety o niskiej zawartości pozostałości lub o niskiej zawartości błonnika może czasami pomóc złagodzić objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego podczas zaostrzenia.

Te diety mają na celu zmniejszenie ilości i częstotliwości oddawania stolca.

Przykłady produktów, które można spożywać w ramach diety o niskiej zawartości pozostałości:

  • chleb pszenny
  • rafinowane (nie pełnoziarniste) płatki śniadaniowe, takie jak płatki kukurydziane
  • biały ryż, rafinowany (o niskiej zawartości błonnika) makaron i makaron
  • gotowane warzywa (ale nie skórki, nasiona lub łodygi)
  • chude mięso i ryby
  • jajka

Jeśli rozważasz wypróbowanie diety o niskiej zawartości pozostałości, najpierw porozmawiaj ze swoim zespołem opiekuńczym.

Odprężające

Chociaż stres nie powoduje wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, skuteczne radzenie sobie z poziomem stresu może zmniejszyć częstotliwość objawów.

Poniższe porady mogą pomóc:

Aby uzyskać więcej informacji i porad, zobacz:

Wpływ emocjonalny

Życie z przewlekłą chorobą, która jest tak nieprzewidywalna i potencjalnie wyniszczająca jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, może mieć znaczący wpływ emocjonalny.

W niektórych przypadkach niepokój i stres spowodowane wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego mogą prowadzić do depresji .

Objawy depresji obejmują uczucie przygnębienia, beznadziejności i brak przyjemności z czynności, które wcześniej sprawiały Ci przyjemność.

Jeśli uważasz, że możesz mieć depresję, skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym w celu uzyskania porady.

Przydatne może być również rozmawianie z innymi osobami dotkniętymi wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, twarzą w twarz lub przez Internet.

Crohn’s and Colitis UK jest dobrym źródłem informacji o lokalnych grupach wsparcia i szerokim wachlarzu przydatnych informacji na temat wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i powiązanych problemów.

Płodność

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę kobiety z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego zwykle nie zależy od tego schorzenia.

Ale niepłodność może być powikłaniem operacji przeprowadzonej w celu utworzenia worka krętniczo-odbytu.

Ryzyko to jest znacznie mniejsze, jeśli masz operację zmiany kierunku jelita cienkiego przez otwór w jamie brzusznej ( ileostomia ).

Ciąża

Większość kobiet z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, które zdecydują się na dziecko, będzie miała normalną ciążę i zdrowe dziecko.

Ale jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, powinieneś omówić to ze swoim zespołem opieki.

Jeśli zajdziesz w ciążę podczas zaostrzenia lub wystąpi zaostrzenie podczas ciąży, istnieje ryzyko, że możesz urodzić wcześnie (poród przedwczesny) lub urodzić dziecko z niską masą urodzeniową.

Z tego powodu lekarze zwykle zalecają opanowanie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego przed zajściem w ciążę.

Większość leków na wrzodziejące zapalenie jelita grubego można przyjmować w czasie ciąży, w tym kortykosteroidy, większość 5-ASA i niektóre rodzaje leków immunosupresyjnych.

Ale są pewne leki, takie jak niektóre rodzaje leków immunosupresyjnych, których należy unikać, ponieważ są one związane ze zwiększonym ryzykiem wad wrodzonych.

W niektórych przypadkach lekarze mogą zalecić przyjmowanie leku, który zwykle nie jest zalecany podczas ciąży.

Może się to zdarzyć, jeśli uważają, że ryzyko zaostrzenia przewyższa ryzyko związane z lekiem.