Wścieklizna – szczepienia

Dostępna jest szczepionka, która pomaga chronić osoby narażone na wściekliznę.

Ale nawet jeśli zostałeś zaszczepiony, nadal powinieneś uzyskać pilną pomoc medyczną, jeśli zostaniesz ugryziony lub podrapany przez zwierzę, które mogło mieć wściekliznę.

Kto powinien otrzymać szczepionkę przeciwko wściekliźnie

Ludzie, którzy podróżują

Powinieneś rozważyć szczepienie przeciw wściekliźnie, jeśli podróżujesz do obszaru świata, w którym wścieklizna jest powszechna i:

  • planujesz zostać miesiąc lub dłużej, lub jest mało prawdopodobne, że będzie szybki dostęp do odpowiedniej opieki medycznej
  • planujesz wykonywać czynności, które mogą narazić Cię na zwiększone ryzyko kontaktu ze zwierzętami chorymi na wściekliznę, takie jak bieganie lub jazda na rowerze

Ukończenie cyklu szczepień zajmuje do 4 tygodni, więc należy go rozpocząć co najmniej 1 miesiąc przed planowanym wyjazdem.

Kobietom w ciąży zaleca się szczepienie przeciwko wściekliźnie, jeśli istnieje wysokie ryzyko narażenia na wściekliznę, a dostęp do opieki medycznej jest ograniczony.

Skorzystaj z witryny TravelHealthPro, aby dowiedzieć się, czy w kraju, do którego podróżujesz, istnieje ryzyko wścieklizny.

Osoby zagrożone swoją pracą

Szczepienie jest również zalecane każdemu, kto jest narażony na wściekliznę w pracy (płatnej lub dobrowolnej), takiej jak:

  • ludzie, którzy regularnie mają do czynienia z nietoperzami
  • osoby zajmujące się importowanymi zwierzętami, takie jak pracownicy ośrodków kwarantanny zwierząt
  • pracownicy laboratorium, którzy mają do czynienia z próbkami wścieklizny

Jeśli uważasz, że dotyczy to Ciebie, porozmawiaj ze swoim pracodawcą lub pracownikiem służby zdrowia. Jeśli regularnie masz ochotniczą pracę z nietoperzami, porozmawiaj z lekarzem rodzinnym na temat szczepionki przeciwko wściekliźnie.

Skąd wziąć szczepionkę przeciwko wściekliźnie

Możesz otrzymać szczepienie przeciwko wściekliźnie w przychodni GP, ale być może będziesz musiał za to zapłacić.

Alternatywnie możesz zapłacić za szczepionkę w prywatnej klinice szczepień dla podróżnych.

Czy będę musiał zapłacić za szczepionkę przeciwko wściekliźnie?

Zwykle będziesz musiał zapłacić za szczepionkę przeciw wściekliźnie, jeśli potrzebujesz jej do ochrony podczas podróży.

Kurs szczepień obejmuje 3 dawki. Każda dawka zwykle kosztuje od 40 do 60 funtów, a pełny kurs zwykle kosztuje od 120 do 180 funtów.

Jeśli potrzebujesz szczepionki, ponieważ istnieje ryzyko, że w pracy możesz być narażony na wściekliznę, Twój pracodawca powinien być w stanie zapewnić Ci ją bezpłatnie. Zapytaj o to swojego pracodawcę lub specjalistę medycyny pracy.

Jeśli regularnie zajmujesz się nietoperzami w ramach wolontariatu, powinieneś porozmawiać z lekarzem rodzinnym, aby sprawdzić, czy kwalifikujesz się do bezpłatnej szczepionki.

Jak podawana jest szczepionka przeciwko wściekliźnie

Szczepionkę przeciw wściekliźnie podaje się we wstrzyknięciach w ramię.

Będziesz potrzebować 3 dawek szczepionki, zwykle w okresie 28 dni.

Jeśli planujesz podróż do obszaru, w którym występuje wścieklizna, przed wyjazdem wypełnij pełny cykl 3 dawek.

Dawki przypominające

Jeśli byłeś już szczepiony przeciwko wściekliźnie, ale nadal jesteś zagrożony (na przykład z powodu swojej pracy), możesz potrzebować dalszych dawek „przypominających”, aby zapewnić sobie ochronę.

Porozmawiaj ze swoim pracodawcą lub lekarzem o dawkach przypominających, których możesz potrzebować.

W przypadku podróżnych można rozważyć 1 dawkę przypominającą, jeśli zostałeś zaszczepiony ponad rok temu i ponownie podróżujesz do obszaru wysokiego ryzyka.

Skutki uboczne szczepionki przeciw wściekliźnie

Po zaszczepieniu się przeciw wściekliźnie niektórzy ludzie odczuwają przejściowy ból, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia przez 24 do 48 godzin.

W rzadkich przypadkach niektórzy ludzie również doświadczają:

  • łagodna wysoka temperatura (gorączka)
  • ból głowy
  • bóle mięśni
  • wymioty
  • wysypka

Szczepionki stosowane w Wielkiej Brytanii zawierają nieaktywną (martwą) postać wirusa wścieklizny, więc szczepienie nie pozwala na złapanie wścieklizny.