Gastrektomia – powikłania

Jak w przypadku każdego rodzaju zabiegu chirurgicznego, gastrektomia niesie ze sobą ryzyko powikłań. Problemy mogą również wystąpić z powodu zmian w sposobie trawienia pokarmu.

Gastrektomia w leczeniu raka

Gastrektomie w leczeniu raka żołądka wiąże się z większym ryzykiem powikłań, ponieważ większość osób poddawanych tego typu operacjom jest w podeszłym wieku i często jest w złym stanie zdrowia.

Powikłania mogą również wystąpić po gastrektomii w leczeniu raka przełyku. Przełyk, zwany także przełykiem, to rurka łącząca gardło z żołądkiem.

Możliwe powikłania gastrektomii obejmują:

 • infekcja rany
 • wyciek ze złącza wykonanego podczas operacji
 • zwężenie – w którym kwas żołądkowy przedostaje się do przełyku i powoduje blizny, co z czasem prowadzi do zwężenia i zwężenia przełyku
 • infekcja klatki piersiowej
 • krwotok wewnętrzny
 • zablokowanie jelita cienkiego

Infekcję można zwykle leczyć antybiotykami , ale niektóre inne powikłania wymagają dalszej operacji. Przed operacją poproś chirurga o wyjaśnienie możliwych zagrożeń i ich prawdopodobieństwa.

Gastrektomia w leczeniu otyłości

Możliwe powikłania gastrektomii z powodu otyłości obejmują:

Niektóre powikłania można leczyć za pomocą leków, ale inne mogą wymagać dalszej operacji. Przed operacją poproś swojego chirurga, aby wyjaśnił możliwe zagrożenia i prawdopodobieństwo, że mogą na Ciebie wpłynąć.

Niedobór witamin

Jedną z funkcji żołądka jest wchłanianie witamin – zwłaszcza witamin B12, C i D – z pożywienia, które spożywasz.

Jeśli usunięto cały żołądek, możesz nie otrzymać wszystkich witamin potrzebnych organizmowi z diety. Może to prowadzić do schorzeń, takich jak:

Zmiana diety może pomóc zrekompensować niezdolność żołądka do wchłaniania witamin. Jednak możesz potrzebować suplementów witaminowych nawet po zmianie diety. Personel medyczny, który Cię leczy, może Ci w tym pomóc.

Przeczytaj o rekonwalescencji po gastrektomii, aby uzyskać więcej informacji na temat diety i suplementów.

Utrata masy ciała

Bezpośrednio po operacji może się okazać, że nawet zjedzenie niewielkiego posiłku sprawia, że czujesz się nieprzyjemnie najedzony. Może to prowadzić do utraty wagi.

Utrata wagi może być pożądana, jeśli przeszedłeś gastrektomię z powodu otyłości, ale może stanowić zagrożenie dla zdrowia, jeśli byłeś leczony z powodu raka.

Niektóre osoby po gastrektomii odzyskują wagę po dostosowaniu się do efektów operacji i zmianie diety. Ale jeśli nadal będziesz tracić na wadze, skontaktuj się z dietetykiem. Mogą udzielić porady, jak przybrać na wadze bez zaburzania układu pokarmowego.

Zespół dumpingowy

Zespół dumpingowy to zespół objawów, które mogą wystąpić u osób po gastrektomii. Dzieje się tak, gdy szczególnie słodkie lub bogate w skrobię jedzenie przenosi się nagle do jelita cienkiego.

Przed gastrektomią żołądek strawił większość cukru i skrobi. Jednak po operacji jelito cienkie musi pobierać wodę z reszty ciała, aby pomóc w rozkładaniu pokarmu.

Ilość wody, która dostaje się do jelita cienkiego, może wynosić nawet 1,5 litra (3 litry). Duża część dodatkowej wody jest pobierana z krwi, co oznacza nagły spadek ciśnienia krwi. Spadek ciśnienia krwi może powodować takie objawy, jak:

 • omdlenie
 • wyzysk
 • kołatanie serca
 • potrzeba położenia się

Dodatkowa woda w jelicie cienkim spowoduje objawy, takie jak:

Jeśli masz zespół popędu, pomocny może być odpoczynek przez 20 do 45 minut po posiłku. Aby złagodzić objawy zespołu dumpingowego:

 • jedz powoli
 • unikaj słodkich potraw – takich jak ciasta, czekolada i słodycze
 • powoli dodawaj więcej błonnika do swojej diety
 • unikaj zup i innych płynnych potraw
 • jedz mniejsze, częstsze posiłki

Jeśli masz objawy zespołu poposiłkowego, zasięgnij porady zespołu szpitalnego lub dietetyka. U większości ludzi objawy ustępują z czasem.

Poranne wymioty

Po częściowej wycięciu żołądka u niewielkiej liczby osób mogą wystąpić poranne wymioty.

Wymioty pojawiają się, gdy żółć – płyn używany przez układ pokarmowy do rozkładania tłuszczów – i soki trawienne gromadzą się w pierwszej części jelita cienkiego (dwunastnicy) przez noc, zanim przejdą do resztek żołądka.

Ze względu na mniejszy rozmiar żołądek może być nieprzyjemnie pełny, wywołując odruch wymiotny, aby pozbyć się nadmiaru płynów i żółci.

Przyjmowanie leków na niestrawność , takich jak wodorotlenek glinu, może pomóc złagodzić objawy porannych wymiotów. Jeśli objawy są szczególnie dokuczliwe, skontaktuj się z lekarzem.

Biegunka

Podczas gastrektomii czasami konieczne jest przecięcie nerwu zwanego nerwem błędnym, co powoduje u wielu osób napady biegunki . Nerw błędny pomaga kontrolować przepływ pokarmu przez układ pokarmowy.

Jeśli masz biegunkę, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub pielęgniarką, ponieważ dostępne są metody leczenia.