Wyprysk atopowy – objawy

Wyprysk atopowy powoduje, że obszary skóry stają się swędzące, suche, popękane i podrażnione.

Zwykle występują okresy, w których objawy ustępują, po których następują okresy, w których nasilają się (zaostrzenia). Zaostrzenia mogą występować nawet 2 lub 3 razy w miesiącu.

Wyprysk atopowy może występować na całym ciele, ale najczęściej występuje na dłoniach (szczególnie palcach), wewnętrznej stronie łokci lub grzbietu kolan oraz twarzy i skórze głowy u dzieci.

Zdjęcie egzemy na kostce
Egzema na kostce
Kredyt:

DR P. MARAZZI / SCIENCE PHOTO LIBRARY


Zdjęcie egzemy z tyłu kolan
Egzema z tyłu kolan
Kredyt:

BIBLIOTEKA ZDJĘĆ NAUKOWYCH


Nasilenie wyprysku atopowego może się znacznie różnić w zależności od osoby. Osoby z łagodną egzemą mogą mieć tylko niewielkie obszary suchej skóry, które czasami swędzą. W cięższych przypadkach wyprysk atopowy może powodować rozległy stan zapalny skóry całego ciała i ciągłe swędzenie.

Zapalona skóra może stać się czerwona na jaśniejszej skórze i ciemnobrązowa, fioletowa lub szara na ciemniejszej. Może to być również trudniejsze do zobaczenia na ciemniejszej skórze.

Drapanie może zakłócić sen, spowodować krwawienie skóry i wtórne infekcje. Może również pogorszyć swędzenie i może rozwinąć się cykl swędzenia i regularnego drapania. Może to prowadzić do nieprzespanych nocy i trudności z koncentracją w szkole lub w pracy.

Obszary skóry dotknięte egzemą mogą również tymczasowo stać się ciemniejsze lub jaśniejsze po poprawie stanu. Jest to bardziej zauważalne u osób o ciemniejszej karnacji. Nie jest to skutek blizn ani skutków ubocznych kremów steroidowych, ale raczej „ślad” starego stanu zapalnego i ostatecznie odcień skóry wraca do swojego normalnego koloru.

Oznaki infekcji

Czasami obszary skóry dotknięte wypryskiem atopowym mogą ulec zakażeniu. Objawy infekcji mogą obejmować:

  • twój wyprysk znacznie się pogarsza
  • płyn wyciekający ze skóry
  • żółta strupka na powierzchni skóry lub małe żółtawo-białe plamki pojawiające się w wyprysku
  • obrzęk i ból skóry
  • uczucie gorąca i dreszcze oraz ogólne złe samopoczucie

Jeśli podejrzewasz, że skóra Twojego lub Twojego dziecka mogła zostać zakażona, jak najszybciej udaj się do lekarza.

Przeczytaj więcej o infekcjach i innych powikłaniach wyprysku atopowego