Choroba zwyrodnieniowa stawów – objawy

Głównymi objawami choroby zwyrodnieniowej stawów są ból i sztywność stawów, co może utrudniać poruszanie dotkniętymi stawami i wykonywanie pewnych czynności.

Objawy mogą pojawiać się i znikać w odcinkach, które mogą być związane z poziomem aktywności, a nawet pogodą. W cięższych przypadkach objawy mogą być ciągłe.

Jeśli masz uporczywe objawy choroby zwyrodnieniowej stawów, powinieneś zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego, aby mógł potwierdzić diagnozę i przepisać niezbędne leczenie.

Inne objawy, które pacjent lub lekarz mogą zauważyć, obejmują:

  • tkliwość stawów
  • zwiększony ból i sztywność, gdy przez jakiś czas nie poruszałeś stawami
  • stawy wyglądające na nieco większe lub bardziej guzowate niż zwykle
  • zgrzytanie lub trzaskanie lub uczucie w stawach
  • ograniczony zakres ruchu w stawach
  • osłabienie i zanik mięśni (utrata masy mięśniowej)

Choroba zwyrodnieniowa stawów może wpływać na każdy staw w ciele, ale najczęściej dotknięte obszary to kolana, biodra i małe stawy dłoni. Często objawy występują tylko w 1 stawie lub w kilku stawach jednocześnie.

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego

Jeśli masz chorobę zwyrodnieniową stawów kolan, z czasem oba kolana będą zwykle dotknięte chorobą, chyba że wystąpiło to w wyniku urazu lub innego stanu dotyczącego tylko 1 kolana.

Twoje kolana mogą być najbardziej bolesne podczas chodzenia, szczególnie podczas wchodzenia lub schodzenia ze wzgórz lub schodów.

Czasami kolana mogą „ustąpić” pod tobą lub utrudniać prostowanie nóg. Możesz również usłyszeć cichy, zgrzytający dźwięk, gdy poruszasz dotkniętym stawem.

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego

Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych często powoduje trudności w poruszaniu stawami biodrowymi. Na przykład może być trudno założyć buty i skarpetki lub wsiadać i wysiadać z samochodu.

Zwykle będziesz odczuwać ból w pachwinie lub poza biodrem. Często jest to gorsze, gdy poruszasz stawami biodrowymi, chociaż może również wpływać na Ciebie, gdy odpoczywasz lub śpisz.

Choroba zwyrodnieniowa dłoni

Choroba zwyrodnieniowa stawów często wpływa na trzy główne obszary dłoni:

  • podstawa kciuka
  • stawy najbliżej palców
  • środkowe stawy palców

Twoje palce mogą stać się sztywne, bolesne i opuchnięte, a na stawach palców mogą pojawić się guzy. Z biegiem czasu ból może się zmniejszyć i ostatecznie całkowicie zniknąć, chociaż guzy i obrzęk mogą pozostać.

Palce mogą lekko zginać się na boki w dotkniętych chorobą stawach lub mogą pojawić się bolesne cysty (wypełnione płynem grudki) na grzbietach palców.

W niektórych przypadkach może pojawić się guzek u nasady kciuka, gdzie łączy się on z nadgarstkiem. Może to być bolesne, a wykonywanie niektórych czynności manualnych, takich jak pisanie, otwieranie słoików czy przekręcanie kluczy, może być trudne.