Choroba zwyrodnieniowa stawów – leczenie i wsparcie

Nie ma lekarstwa na chorobę zwyrodnieniową stawów, ale stan niekoniecznie musi się z czasem pogorszyć. Istnieje wiele metod leczenia pomagających złagodzić objawy.

Główne metody leczenia objawów choroby zwyrodnieniowej stawów obejmują:

  • środki dotyczące stylu życia – takie jak utrzymanie zdrowej wagi i regularne ćwiczenia
  • lekarstwo – aby złagodzić ból
  • terapie wspomagające – ułatwiające codzienne czynności

W kilku przypadkach, gdy inne metody leczenia nie okazały się pomocne, można również rozważyć operację naprawy, wzmocnienia lub wymiany uszkodzonych stawów.

Zmiany stylu życia

Ćwiczenie

Ćwiczenia są jednym z najważniejszych sposobów leczenia osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, niezależnie od wieku i poziomu sprawności. Twoja aktywność fizyczna powinna obejmować kombinację ćwiczeń wzmacniających mięśnie i ćwiczeń poprawiających ogólną sprawność.

Jeśli choroba zwyrodnieniowa stawów powoduje ból i sztywność, możesz pomyśleć, że ćwiczenia nasilą objawy.

Jednak regularne ćwiczenia, które zapewniają aktywność, budują mięśnie i wzmacniają stawy, zwykle pomagają złagodzić objawy.

Ćwiczenia są również dobre do utraty wagi, poprawy postawy i złagodzenia stresu, a wszystko to złagodzi objawy.

Twój lekarz rodzinny lub ewentualnie fizjoterapeuta omówi korzyści, jakich możesz oczekiwać od programu ćwiczeń i może podać plan ćwiczeń do wykonania w domu.

Ważne jest, aby przestrzegać tego planu, ponieważ istnieje ryzyko, że zbyt szybkie wykonywanie zbyt wielu ćwiczeń lub wykonywanie niewłaściwych ćwiczeń może uszkodzić stawy.

Dowiedz się więcej o zdrowiu i kondycji, w tym o prostych sposobach ćwiczeń w domu.

Tracić na wadze

Nadwaga lub otyłość często pogarsza chorobę zwyrodnieniową stawów, ponieważ powoduje dodatkowe obciążenie niektórych stawów.

Aby dowiedzieć się, czy masz nadwagę lub otyłość, skorzystaj z kalkulatora zdrowej wagi .

Jeśli masz nadwagę lub otyłość, spróbuj schudnąć, wykonując większą aktywność fizyczną i stosując zdrowszą dietę.

Przed rozpoczęciem należy omówić nowy plan ćwiczeń ze swoim lekarzem rodzinnym lub fizjoterapeutą. Mogą pomóc w zaplanowaniu odpowiedniego programu ćwiczeń. Twój lekarz rodzinny i pielęgniarka mogą również doradzić, jak powoli i bezpiecznie schudnąć.

Dowiedz się więcej o odchudzaniu .

Leki przeciwbólowe

Lekarz omówi z Tobą leki łagodzące ból spowodowany chorobą zwyrodnieniową stawów.

Czasami, aby złagodzić ból, może być potrzebne połączenie terapii, takich jak środki przeciwbólowe, ćwiczenia i urządzenia wspomagające lub zabiegi chirurgiczne.

Rodzaj środka przeciwbólowego, który może zalecić lekarz rodzinny, będzie zależał od nasilenia bólu i innych dolegliwości lub problemów zdrowotnych. Poniżej przedstawiono główne stosowane leki.

Paracetamol

Jeśli odczuwasz ból spowodowany chorobą zwyrodnieniową stawów, lekarz pierwszego kontaktu może zasugerować rozpoczęcie przyjmowania paracetamolu. Możesz to kupić w supermarketach lub aptekach. Najlepiej przyjmować go regularnie, zamiast czekać, aż ból stanie się nie do zniesienia.

Przyjmując paracetamol, należy zawsze stosować dawkę zalecaną przez lekarza pierwszego kontaktu i nie przekraczać maksymalnej dawki podanej na opakowaniu.

Dowiedz się więcej o paracetamolu .

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

Jeśli paracetamol nie skutecznie kontroluje bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów, lekarz rodzinny może przepisać niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) .

NLPZ są środkami przeciwbólowymi, które działają poprzez zmniejszenie stanu zapalnego.

Niektóre NLPZ są dostępne w postaci kremów (miejscowych NLPZ), które można nakładać bezpośrednio na dotknięte stawy. Niektóre miejscowe NLPZ są dostępne bez recepty. Mogą być szczególnie skuteczne, jeśli masz chorobę zwyrodnieniową stawów kolan lub rąk. Oprócz łagodzenia bólu mogą również pomóc zmniejszyć obrzęk stawów.

Lekarz omówi z Tobą rodzaj NLPZ, który należy przyjmować oraz związane z nim korzyści i ryzyko.

Tabletki NLPZ mogą być potrzebne, jeśli paracetamol i miejscowe NLPZ nie łagodzą bólu. Mogą nie być odpowiednie dla osób z pewnymi schorzeniami, takimi jak astma , wrzód żołądka lub dławica piersiowa , lub jeśli przeszedłeś zawał serca lub udar . Jeśli zażywasz aspirynę w małych dawkach , zapytaj swojego lekarza rodzinnego, czy powinieneś używać NLPZ.

Jeśli Twój lekarz rodzinny zaleca lub przepisuje doustne NLPZ, zwykle przepisuje również lek zwany inhibitorem pompy protonowej (PPI), który należy przyjmować w tym samym czasie. NLPZ mogą zniszczyć wyściółkę żołądka, która chroni go przed kwasem żołądkowym. PPI zmniejszają ilość kwasu wytwarzanego przez żołądek, zmniejszając ryzyko uszkodzenia błony śluzowej żołądka.

Opioidy

Opioidy, takie jak kodeina, to inny rodzaj leków przeciwbólowych, które mogą złagodzić ból, jeśli paracetamol nie działa. Opioidy mogą pomóc złagodzić silny ból, ale mogą również powodować działania niepożądane, takie jak senność, nudności i zaparcia .

Kodeina jest łączona z paracetamolem w popularnych lekach, takich jak ko-kodamol.

Jeśli musisz regularnie przyjmować opioid, Twój lekarz rodzinny może przepisać środek przeczyszczający, który należy zabrać ze sobą, aby zapobiec zaparciom.

Krem z kapsaicyną

Lekarz rodzinny może przepisać krem z kapsaicyną, jeśli masz chorobę zwyrodnieniową stawów dłoni lub kolan, a miejscowe NLPZ nie były skuteczne w łagodzeniu bólu.

Krem z kapsaicyną działa poprzez blokowanie nerwów wysyłających sygnały bólowe w leczonym obszarze. Być może będziesz musiał go używać przez chwilę, zanim zacznie działać. W ciągu pierwszych 2 tygodni stosowania kremu powinna wystąpić pewna ulga w bólu, ale może minąć nawet miesiąc, zanim kuracja będzie w pełni skuteczna.

Nakładaj krem kapsaicyny wielkości ziarnka grochu na chore stawy do 4 razy dziennie, ale nie częściej niż co 4 godziny. Nie używaj kremu z kapsaicyną na popękaną lub zapalną skórę i zawsze myj ręce po nałożeniu.

Uważaj, aby nie dostać kremu z kapsaicyną na delikatne miejsca, takie jak oczy, usta, nos i genitalia. Kapsaicyna jest wytwarzana z papryczki chili, więc jeśli dostaniesz ją na wrażliwe obszary ciała, prawdopodobnie będzie bardzo bolesna przez kilka godzin. Nie spowoduje to jednak żadnych szkód.

Po zastosowaniu kremu z kapsaicyną możesz zauważyć pieczenie na skórze. Nie ma się czym martwić, a im częściej go używasz, tym mniej powinno się to dziać. Ale unikaj używania zbyt dużej ilości kremu lub gorącej kąpieli lub prysznica przed lub po nałożeniu, ponieważ może to pogorszyć uczucie pieczenia.

Zastrzyki steroidowe

Sterydy to rodzaj leków, które zawierają sztuczne wersje hormonu kortyzolu i są czasami stosowane w leczeniu szczególnie bolesnych problemów układu mięśniowo-szkieletowego.

Niektórym osobom z chorobą zwyrodnieniową stawów można zaproponować zastrzyki steroidowe, gdy inne metody leczenia nie zadziałały.

Zastrzyk zostanie wykonany bezpośrednio w dotknięty obszar. Najpierw możesz otrzymać znieczulenie miejscowe, aby znieczulić obszar i zmniejszyć ból.

Zastrzyki steroidowe działają szybko i mogą złagodzić ból przez kilka tygodni lub miesięcy.

Zabiegi wspomagające

Oprócz zmian stylu życia i leków możesz skorzystać z szeregu zabiegów wspomagających, które mogą pomóc zmniejszyć ból i ułatwić codzienne czynności.

Przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS)

Przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS) wykorzystuje maszynę, która wysyła impulsy elektryczne przez lepkie plastry, zwane elektrodami, przyczepione do skóry. Może to pomóc złagodzić ból spowodowany chorobą zwyrodnieniową stawów poprzez znieczulenie zakończeń nerwowych w rdzeniu kręgowym, które kontrolują ból.

Leczenie preparatem TENS jest zwykle organizowane przez fizjoterapeutę lub lekarza, który może doradzić w zakresie siły impulsów i czasu trwania leczenia.

Opakowania na gorąco lub na zimno

Stosowanie gorących lub zimnych okładów na stawy może złagodzić ból i objawy choroby zwyrodnieniowej stawów u niektórych osób. Butelka z gorącą wodą wypełniona gorącą lub zimną wodą i nałożona na dotknięty obszar może być bardzo skuteczna w zmniejszaniu bólu.

Dostępne są również specjalne opakowania na ciepło i zimno, które można schłodzić w zamrażarce lub podgrzać w kuchence mikrofalowej i działają w podobny sposób.

Urządzenia wspomagające

Jeśli choroba zwyrodnieniowa stawów powoduje problemy z poruszaniem się lub utrudnia wykonywanie codziennych czynności, może pomóc kilka urządzeń. Twój lekarz rodzinny może skierować Cię do fizjoterapeuty lub terapeuty zajęciowego w celu uzyskania specjalistycznej pomocy i porady.

Jeśli cierpisz na chorobę zwyrodnieniową stawów kończyn dolnych, takich jak biodra, kolana lub stopy, fizjoterapeuta lub terapeuta zajęciowy może zasugerować specjalne obuwie lub wkładki do butów.

Obuwie z amortyzującą podeszwą może pomóc zmniejszyć nacisk na stawy nóg podczas chodzenia. Specjalne wkładki mogą pomóc w równomiernym rozłożeniu wagi. Ortezy i stabilizatory nóg również działają w ten sam sposób.

Jeśli masz chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego lub kolanowego, która wpływa na Twoją mobilność, może być konieczne użycie pomocy do chodzenia, takiej jak kij lub laska. Przytrzymaj go po przeciwnej stronie ciała, niż dotknięta chorobą noga, tak aby część Twojego ciężaru zajęła.

Szyna (kawałek sztywnego materiału służącego do podparcia stawu lub kości) może być również przydatna, jeśli potrzebujesz odpocząć przy bolesnym stawie. Twój fizjoterapeuta może zaopatrzyć Cię w szynę i doradzić, jak ją prawidłowo stosować.

Jeśli na twoje ręce występuje choroba zwyrodnieniowa stawów, możesz również potrzebować pomocy przy zadaniach wykonywanych ręcznie, takich jak odkręcanie kranu. Specjalne urządzenia, takie jak obracanie gwintowników, mogą ułatwić wykonywanie tych zadań. Twój terapeuta zajęciowy może udzielić Ci pomocy i porady na temat korzystania z urządzeń wspomagających w domu lub miejscu pracy.

Terapia manualna

Nieużywanie stawów może powodować marnowanie mięśni i może zwiększać sztywność spowodowaną chorobą zwyrodnieniową stawów. Terapia manualna to technika, w której fizjoterapeuta używa rąk do rozciągania, mobilizacji i masowania tkanek ciała, aby zachować giętkość i elastyczność stawów.

Dowiedz się więcej o fizjoterapii .

Operacja

Chirurgia choroby zwyrodnieniowej stawów jest potrzebna tylko w niewielkiej liczbie przypadków, w których inne metody leczenia nie były skuteczne lub gdy jeden ze stawów jest poważnie uszkodzony.

Jeśli potrzebujesz operacji z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów, Twój lekarz rodzinny skieruje Cię do chirurga ortopedy. Operacja choroby zwyrodnieniowej stawów może znacznie poprawić objawy, mobilność i jakość życia.

Nie można jednak zagwarantować, że operacja całkowicie usunie objawy, a nadal możesz odczuwać ból i sztywność z powodu swojego stanu.

Istnieje kilka różnych rodzajów operacji związanych z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Wymiana stawów

Endoprotezoplastyka stawu, znana również jako endoprotezoplastyka, jest najczęściej wykonywana w celu wymiany stawów biodrowych i kolanowych.

Podczas endoprotezoplastyki chirurg usunie chorego stawu i zastąpi go sztucznym stawem (protezą) wykonanym ze specjalnych tworzyw sztucznych i metalu. Sztuczny staw może przetrwać do 20 lat, chociaż ostatecznie może wymagać wymiany.

Istnieje również nowszy rodzaj operacji wymiany stawów zwana resurfacing. Wykorzystuje tylko metalowe elementy i może być bardziej odpowiednie dla młodszych pacjentów. Twój chirurg omówi z Tobą, jaki rodzaj operacji byłby najlepszy.

Dowiedz się więcej na temat wymiany stawu biodrowego i kolana .

Łączenie wtryskowe

Jeśli wymiana stawu nie jest dla Ciebie odpowiednia, chirurg może zasugerować operację zespolenia stawu w stałej pozycji, zwaną artrodezą.

Oznacza to, że twój staw będzie silniejszy i znacznie mniej bolesny, chociaż nie będziesz już w stanie go ruszać.

Dodanie lub usunięcie kości wokół stawu

Jeśli masz chorobę zwyrodnieniową stawów kolan, ale nie nadajesz się do operacji wymiany stawu kolanowego, możesz mieć operację zwaną osteotomią. Wiąże się to z dodaniem lub usunięciem przez chirurga niewielkiej części kości powyżej lub poniżej stawu kolanowego.

Pomaga to wyrównać kolano, aby Twoja waga nie była już skupiona na uszkodzonej części kolana. Osteotomia może złagodzić objawy choroby zwyrodnieniowej stawów, chociaż w końcu może być konieczna operacja wymiany stawu kolanowego.

Terapie uzupełniające i alternatywne

Niektóre osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów próbują terapii uzupełniających lub alternatywnych – takich jak akupunktura i aromaterapia – i uważają je za pomocne.

Brakuje jednak medycznych dowodów sugerujących, że są skuteczne i generalnie nie są zalecane przez National Institute for Health and Care Excellence (NICE).

Suplementy odżywcze

W leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów stosowano w przeszłości wiele suplementów diety, w tym chondroitynę i glukozaminę.

Lekarze rodzinni nie przepisują już chondroityny i glukozaminy w ramach , ponieważ nie ma mocnych dowodów na to, że są one skuteczne w leczeniu.

Ogólnie rzecz biorąc, suplementy mogą być drogie i NICE zaleca, aby nie były one rutynowo oferowane w ramach .

Rubefacients

Rubefacients są dostępne w postaci żeli i kremów, które po wcieraniu dają ciepły, zaczerwieniony efekt na skórze. Kilka środków przeciwbólowych zostało użytych w leczeniu bólu stawów spowodowanego chorobą zwyrodnieniową stawów.

Jednak badania wykazały, że preparaty rubefacients mają niewielki wpływ na poprawę objawów choroby zwyrodnieniowej stawów i dlatego NICE nie zaleca ich stosowania.