Zapalenie oskrzelików – diagnoza

Jeśli Twoje dziecko ma objawy zapalenia oskrzelików, skontaktuj się z lekarzem. Diagnoza jest zwykle oparta na objawach i badaniu oddechu dziecka.

Twój lekarz rodzinny może zapytać, czy Twoje dziecko miało katar, kaszel lub wysoką temperaturę i jak długo. Pomoże to potwierdzić, czy mają objawy zapalenia oskrzelików .

Będą słuchać oddechu Twojego dziecka za pomocą stetoskopu, aby sprawdzić, czy podczas wdechu i wydechu dziecka nie ma trzaskania lub wysokiego świszczącego oddechu.

Jeśli Twoje dziecko nie odżywiało się dobrze lub wymiotowało, Twój lekarz rodzinny może również sprawdzić, czy nie ma oznak odwodnienia .

Obejmują one:

  • zanurzone ciemiączko (miękkie miejsce na czubku głowy) u niemowląt
  • suchość w ustach i na skórze
  • senność
  • produkuje mało moczu lub nie produkuje go wcale

Twój lekarz rodzinny może zalecić przyjęcie dziecka do szpitala, jeśli nie odżywia się prawidłowo, jest odwodnione lub ma problemy z oddychaniem.

Dalsze testy

Dalsze testy na zapalenie oskrzelików zwykle nie są konieczne. Ale ponieważ niektóre stany powodują podobne objawy jak zapalenie oskrzelików, takie jak mukowiscydoza i astma , mogą być potrzebne testy.

Jeśli nie jest jasne, co powoduje objawy u Twojego dziecka lub Twoje dziecko ma objawy ostrego zapalenia oskrzelików , Twój lekarz rodzinny może zalecić dalsze badania w szpitalu, aby potwierdzić diagnozę.

Te testy mogą obejmować:

  • test próbki śluzu (gdzie próbka śluzu z nosa Twojego dziecka zostanie przebadana w celu zidentyfikowania wirusa powodującego zapalenie oskrzelików)
  • badania moczu lub krwi
  • test pulsoksymetru (w którym małe urządzenie elektroniczne jest przypinane do palca lub stopy dziecka w celu pomiaru poziomu tlenu we krwi)