Zespół Guillain-Barré – powrót do zdrowia

Większość ludzi w końcu wraca do pełnego wyzdrowienia z zespołu Guillain-Barré, ale czasami może to zająć dużo czasu, a około 1 na 5 osób ma długotrwałe problemy.

Zdecydowana większość ludzi dochodzi do siebie w ciągu roku.

Kilka osób może mieć objawy ponownie po latach, ale jest to rzadkie.

Możliwe problemy długoterminowe

Mogą to być:

Wsparcie i rehabilitacja

Dostępne są specjalistyczne usługi, które pomogą Ci odzyskać zdrowie i dostosować się do wszelkich długoterminowych problemów.

Może to obejmować wsparcie ze strony:

  • fizjoterapeuta – który może pomóc w problemach ruchowych
  • terapeuta zajęciowy – który potrafi zidentyfikować obszary problemowe w życiu codziennym danej osoby i wypracować praktyczne rozwiązania
  • logopeda – który może pomóc w problemach z komunikacją i połykaniem
  • doradca – z którym możesz omówić swoje problemy i który może pomóc Ci znaleźć sposoby radzenia sobie emocjonalnie

Twoje potrzeby zdrowotne i opiekuńcze zostaną ocenione, a indywidualny plan opieki zostanie opracowany w celu zaspokojenia tych potrzeb. Powinno to obejmować dyskusję z Tobą i wszystkimi osobami, które mogą być zaangażowane w Twoją opiekę.

Zapoznaj się z sekcją poświęconą opiece i wsparciu, aby uzyskać informacje i porady dotyczące opieki nad kimś, w tym sekcje, które mogą być przydatne, jeśli nie masz doświadczenia w opiece.

Grupy wsparcia

Jeśli masz zespół Guillain-Barré lub opiekujesz się kimś, kto ma, może okazać się przydatne skontaktowanie się z grupą wsparcia.

Główną brytyjską grupą wsparcia jest GAIN (Guillain-Barré & Associated Inflammatory Neuropathies) . Możesz odwiedzić ich stronę internetową w celu uzyskania informacji lub skontaktować się z ich infolinią pod numerem 0800 374803.

Możesz również zapytać pracowników służby zdrowia opiekujących się Tobą o grupy wsparcia w Twojej okolicy.