Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – przyczyny

W zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa (ZZSK) stan zapalny obejmuje kilka części dolnego odcinka kręgosłupa, w tym kości kręgosłupa (kręgi) i stawy kręgosłupa.

Z czasem może to spowodować uszkodzenie kręgosłupa i doprowadzić do powstania nowej kości. W niektórych przypadkach może to spowodować zespolenie części kręgosłupa (bezpiecznik) i utratę elastyczności (zesztywnienie).

Nie wiadomo dokładnie, co powoduje AS, ale w wielu przypadkach wydaje się, że istnieje związek z konkretnym genem znanym jako HLA-B27.

Gen HLA-B27

Badania wykazały, że ponad 9 na 10 osób z AS ma określony gen znany jako ludzki antygen leukocytów B27 (HLA-B27).

Posiadanie tego genu niekoniecznie oznacza, że rozwiniesz AS. Szacuje się, że 8 na 100 osób w populacji ogólnej ma gen HLA-B27, ale większość nie ma AS.

Uważa się, że posiadanie tego genu może uczynić Cię bardziej podatnym na rozwój ZA. Stan może być wywołany przez 1 lub więcej czynników środowiskowych, chociaż nie wiadomo, co to jest.

Badanie tego genu można przeprowadzić, jeśli podejrzewa się AS. Jednak ten test nie jest bardzo wiarygodną metodą diagnozowania choroby, ponieważ niektórzy ludzie mogą mieć gen HLA-B27, ale nie mają zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Przeczytaj, jak rozpoznaje się zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa .

Czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa może być dziedziczone?

AS może występować w rodzinach, a gen HLA-B27 można odziedziczyć od innego członka rodziny.

Jeśli masz AS, a testy wykażą, że nosisz gen HLA-B27, istnieje szansa 1 na 2, że możesz przekazać ten gen każdemu posiadanemu dziecku. Szacuje się, że od 5 do 20% dzieci z tym genem rozwinie się wtedy ZA.