Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – Diagnoza

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) może być trudne do zdiagnozowania, ponieważ stan rozwija się powoli i nie ma ostatecznego testu.

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jeśli uważasz, że masz ZA, jest wizyta u lekarza rodzinnego. Zapytają o twoje objawy, w tym:

  • jakie objawy doświadczasz
  • kiedy zaczęli
  • jak długo je masz

Ból pleców związany z AS może być dość charakterystyczny. Na przykład zwykle nie poprawia się podczas odpoczynku i może Cię obudzić w nocy.

Badania krwi

Jeśli Twój lekarz rodzinny podejrzewa ZA, może zorganizować badania krwi, aby sprawdzić objawy zapalenia w Twoim ciele. Głównym objawem tego stanu jest zapalenie kręgosłupa i stawów.

Jeśli wyniki sugerują, że masz stan zapalny, zostaniesz skierowany do reumatologa na dalsze badania. Reumatolog to specjalista od schorzeń dotyczących mięśni i stawów.

Dalsze testy

Twój reumatolog przeprowadzi badania obrazowe w celu zbadania wyglądu kręgosłupa i miednicy, a także dodatkowe badania krwi.

Mogą to być:

Badania genetyczne

Czasami można przeprowadzić genetyczne badanie krwi, aby sprawdzić, czy nosisz gen HLA-B27, który występuje u większości osób z ZA.

Może to przyczynić się do diagnozy ZA, ale nie jest to całkowicie wiarygodne, ponieważ nie wszyscy chorzy na tę chorobę mają ten gen, a niektórzy ludzie mają go bez rozwoju AS.

Potwierdzające zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Chociaż skany mogą czasami wykazywać zapalenie kręgosłupa i zespolenie kręgosłupa (zesztywnienie), uszkodzenie kręgosłupa nie zawsze może zostać wykryte we wczesnych stadiach ZA.

Dlatego diagnoza jest często trudna. W wielu przypadkach potwierdzenie diagnozy to długi proces, który może trwać latami.

Rozpoznanie ZZSK można zwykle potwierdzić, jeśli zdjęcie rentgenowskie wykazuje zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych (zapalenie krzyżowo-biodrowe) i występuje co najmniej 1 z następujących:

  • co najmniej 3 miesiące bólu krzyża, który ustępuje podczas ćwiczeń i nie ustępuje podczas odpoczynku
  • ograniczony ruch w dolnej części pleców (kręgosłup lędźwiowy)
  • ograniczona ekspansja klatki piersiowej w porównaniu z tym, czego oczekuje się dla twojego wieku i płci

Jeśli masz wszystkie 3 z tych cech, ale nie masz zapalenia stawów krzyżowo-biodrowych – lub jeśli masz tylko zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych – zostanie zdiagnozowane prawdopodobne zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.