Alergia pokarmowa – leczenie

Istnieją 2 główne rodzaje leków, które można stosować w celu złagodzenia objawów reakcji alergicznej na żywność

 • leki przeciwhistaminowe – stosowane w leczeniu łagodnych do umiarkowanych reakcji alergicznych
 • adrenalina – stosowana w leczeniu ciężkich reakcji alergicznych (anafilaksja)

Leki przeciwhistaminowe

Leki przeciwhistaminowe działają poprzez blokowanie działania histaminy, która jest odpowiedzialna za wiele objawów reakcji alergicznej.

Wiele leków przeciwhistaminowych jest dostępnych u twojego farmaceuty bez recepty – zaopatrz się w nagłe wypadki. Preferowane są niesenne leki przeciwhistaminowe.

Niektóre leki przeciwhistaminowe, takie jak alimemazyna i prometazyna , nie są odpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Jeśli masz młodsze dziecko z alergią pokarmową, zapytaj swojego lekarza rodzinnego, jakie rodzaje leków przeciwhistaminowych mogą być dla Ciebie odpowiednie.

Unikaj picia alkoholu po zażyciu leku przeciwhistaminowego, ponieważ może to powodować senność.

Adrenalina

Adrenalina działa poprzez zwężenie naczyń krwionośnych, przeciwdziałając skutkom niskiego ciśnienia krwi i otwierając drogi oddechowe, aby pomóc złagodzić trudności w oddychaniu.

Otrzymasz automatyczny wstrzykiwacz adrenaliny do użycia w nagłych przypadkach, jeśli Ty lub Twoje dziecko jesteście zagrożeni anafilaksją lub mieliście wcześniej epizod anafilaksji.

Przeczytaj uważnie instrukcje producenta dołączone do automatycznego wstrzykiwacza i przeszkol swoje dziecko, jak go używać, gdy osiągnie odpowiedni wiek.

Korzystanie z autowtryskiwacza

Jeśli podejrzewasz, że ktoś ma ciężką reakcję alergiczną, zadzwoń pod numer 112 i poproś o karetkę. Powiedz operatorowi, że uważasz, że dana osoba ma anafilaksję.

Starsze dzieci i dorośli prawdopodobnie zostaną przeszkoleni w zakresie samodzielnego wykonywania zastrzyków. Może być konieczne wstrzyknięcie młodszym dzieciom lub starszym dzieciom i dorosłym, którzy są zbyt chorzy, aby samodzielnie wykonywać wstrzyknięcia.

Istnieją 3 rodzaje autowtryskiwaczy:

 • EPI długopis
 • Jext
 • Emerade

Wszystkie działają w podobny sposób. W przypadku podejrzenia anafilaksji należy zdjąć nasadkę zabezpieczającą ze wstrzykiwacza i mocno docisnąć do uda, trzymając je pod odpowiednim kątem, nie używając kciuka na końcu.

„Kliknięcie” oznacza, że automatyczny wstrzykiwacz został aktywowany i należy go przytrzymać przez 10 sekund. Upewnij się, że znasz urządzenie i znasz prawidłowy koniec, który należy umieścić na udzie.

Zastrzyki można podawać przez ubranie. Spowoduje to wbicie igły w udo i dostarczy dawkę adrenaliny.

Jeśli osoba jest nieprzytomna, sprawdź, czy jej drogi oddechowe są otwarte i drożne oraz sprawdź jej oddech. Następnie ułóż je w pozycji bezpiecznej . Umieszczenie osoby nieprzytomnej w pozycji bezpiecznej gwarantuje, że osoba ta nie zakrztusi się w przypadku wymiotów.

Połóż osobę na boku, upewniając się, że jest podparta jedną nogą i jedną ręką. Udrożnij drogi oddechowe, przechylając głowę i unosząc podbródek.

W przypadku zatrzymania oddechu lub zatrzymania akcji serca należy przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową (CPR) .

Posiadanie autowtryskiwacza

Jako środek ostrożności należy zastosować się do następujących porad:

 • Noś przy sobie automatyczny wstrzykiwacz przez cały czas lub zachęcaj dziecko do tego, jeśli jest wystarczająco duże . Możesz otrzymać 2 wstrzykiwacze – skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub lekarzem prowadzącym. Możesz również otrzymać kartę alarmową lub bransoletkę z pełnymi szczegółami alergii Twojego dziecka i danymi kontaktowymi lekarza, aby ostrzec innych. Powinni nosić to przez cały czas.
 • Ekstremalne temperatury mogą obniżyć skuteczność adrenaliny. Nie pozostawiaj wtryskiwacza automatycznego w miejscach takich jak lodówka lub schowek w samochodzie.
 • Regularnie sprawdzaj datę ważności. Przestarzały wtryskiwacz zapewnia jedynie ograniczoną ochronę.
 • Producenci oferują usługę przypomnienia, z którą można się skontaktować w pobliżu daty wygaśnięcia. Więcej informacji można znaleźć w ulotce informacyjnej dołączonej do leku.
 • Jeśli Twoje dziecko ma automatyczny wstrzykiwacz, będzie musiało przejść na dawkę dla dorosłych, gdy osiągnie wagę 30 kilogramów (4,7 kamienia). W zależności od kształtu i wielkości ciała dziecka może to być w wieku od 5 do 11 lat.
 • Nie odkładaj wstrzyknięcia, jeśli uważasz, że u Ciebie lub Twojego dziecka może wystąpić początek anafilaksji, nawet jeśli początkowe objawy są łagodne. Lepiej jest wcześnie użyć adrenaliny i dowiedzieć się, że to fałszywy alarm, niż opóźnić leczenie, dopóki nie będziesz mieć pewności, że Twoje dziecko doświadcza ciężkiej anafilaksji.