Ataksja – diagnoza

Odwiedź swojego lekarza rodzinnego, jeśli Ty lub Twoje dziecko macie niewyjaśnione objawy, takie jak problemy z równowagą i koordynacją lub trudności z chodzeniem, mówieniem lub połykaniem.

Historia rodzinna i medyczna

Twój lekarz rodzinny może zapytać, czy masz w rodzinie ataksję. Będą również chcieli wiedzieć o postępie twoich objawów. Mogą przeprowadzić prostą ocenę równowagi, chodzenia i koordynacji.

Twój lekarz rodzinny może również zapytać, ile pijesz alkoholu i czy zażywasz jakiekolwiek leki. Dzieje się tak, ponieważ nadmierne picie i niektóre leki mogą powodować objawy podobne do ataksji u niektórych osób.

Możesz zostać skierowany na serię testów, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny objawów, takie jak infekcja. Testy prawdopodobnie będą obejmować badania krwi i moczu.

Dalsze testy

Jeśli objawy sugerują, że mogłeś nabyć ataksję z powodu poważnej choroby podstawowej, prawdopodobnie zostaniesz natychmiast przyjęty do najbliższego szpitala.

W przeciwnym razie zostaniesz skierowany do neurologa (specjalisty chorób mózgu i układu nerwowego) na dalsze badania lub, w przypadku dzieci, do pediatry. Niektóre z testów, które możesz mieć, są opisane w poniższych sekcjach.

Badania genetyczne

Badanie genetyczne polega na pobraniu próbki krwi i zbadaniu zawartego w niej DNA pod kątem wszelkich mutacji genetycznych, o których wiadomo, że powodują ataksję.

Obecnie testy mogą wykryć mutacje odpowiedzialne za ataksję Friedreicha, ataksję-teleangiektazję i większość ataksji rdzeniowo-móżdżkowych.

Skany mózgu

Skany mózgu można wykorzystać do sprawdzenia fizycznych nieprawidłowości w mózgu, które mogą być spowodowane niektórymi rodzajami dziedzicznej ataksji. Można ich również użyć do sprawdzenia innych problemów, które mogą wpływać na mózg, takich jak guz mózgu .

Dwa najczęściej używane skany obrazowania mózgu to:

Inne testy

Niektóre z innych testów, które możesz potrzebować, aby zdiagnozować ataksję i określić, jak ciężka może być, obejmują:

  • nakłucie lędźwiowe – polegające na pobraniu próbki płynu mózgowo-rdzeniowego z podstawy kręgosłupa w celu sprawdzenia pod kątem infekcji i innych nieprawidłowości
  • badania przewodnictwa nerwowego i elektromiografia (EMG) – testy służące do oceny aktywności elektrycznej nerwów i mięśni
  • wideofluoroskopia – ruchome zdjęcie rentgenowskie wykonywane podczas połykania różnych rodzajów jedzenia i napojów
  • elektrokardiogram (EKG) – ocena czynności elektrycznej serca
  • echokardiogrambadanie ultrasonograficzne serca