Biopsja – odzyskiwanie

Biopsje są zwykle prostymi procedurami, które przeprowadza się przy użyciu środka miejscowo znieczulającego .

W większości przypadków biopsje są zabiegami ambulatoryjnymi, więc nie musisz pozostawać w szpitalu na noc.

Ale czasami niektóre rodzaje biopsji, na przykład te, w których konieczne jest pobranie próbki tkanki z narządu wewnętrznego, mogą wymagać znieczulenia ogólnego .

W takim przypadku musisz pozostać w szpitalu na noc, aby dojść do siebie po znieczuleniu.

Po wykonaniu biopsji zwykle nie odczuwasz bólu. Jeśli jednak pobrano próbkę tkanki z ważnego organu, takiego jak wątroba lub szpik kostny, możesz poczuć tępy ból lub niewielki dyskomfort.

Twój lekarz lub chirurg może zalecić środki przeciwbólowe, aby złagodzić ten stan.

Jeśli konieczne jest cięcie (nacięcie), aby pobrać próbkę tkanki – na przykład podczas biopsji wycinającej – do zamknięcia rany mogą być potrzebne szwy lub może być konieczne założenie opatrunku.

Jeśli tkanka zostanie usunięta z narządu wewnętrznego, takiego jak wątroba lub nerki, będziesz musiał pozostać w szpitalu przez kilka godzin po zabiegu.

Dzięki temu możesz odpocząć, a personel szpitala może upewnić się, że nie ma krwawienia wewnętrznego.

Po wykonaniu biopsji rzadko dochodzi do poważnego krwawienia, ale jeśli tak się stanie, może być konieczna operacja lub transfuzja krwi . W rzadkich przypadkach może być potrzebna inna procedura lub operacja.

Kobiety, u których pobrano próbki tkanek z ich układu rozrodczego, na przykład wyściółki szyjki macicy (szyjki macicy), mogą wystąpić przejściowe lekkie krwawienia z pochwy. W leczeniu skurczów można stosować środki przeciwbólowe.