Pomostowanie tętnic wieńcowych (CABG) – sposób wykonania

Przed wykonaniem pomostowania tętnic wieńcowych (CABG) Twój chirurg omówi z Tobą każdy aspekt zabiegu.

Umożliwi to zadawanie pytań, aby upewnić się, że w pełni rozumiesz procedurę.

Ponieważ zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym (gdy śpisz podczas operacji), co najmniej 6 godzin przed operacją nie wolno jeść ani pić.

Możesz od czasu do czasu pić wodę do 2 godzin przed operacją.

Podczas operacji

Operacja pomostowania tętnic wieńcowych trwa zwykle od 3 do 6 godzin. Ale może to potrwać dłużej, w zależności od liczby przyczepionych naczyń krwionośnych.

Naczynia krwionośne można pobrać z nogi (żyła odpiszczelowa), z wnętrza klatki piersiowej (tętnica piersiowa wewnętrzna) lub ramienia (tętnica promieniowa).

Inne naczynia krwionośne w tych okolicach są w stanie zrekompensować utratę tych naczyń po operacji.

Ilustrowany diagram przedstawiający lokalizację tętnic piersiowych wewnętrznych w klatce piersiowej, tętnic promieniowych w przedramionach oraz żył odpiszczelowych większych w nogach
Miejsca pomostowania tętnic wieńcowych
Kredyt:

Digital / Annabel King


Liczba używanych naczyń krwionośnych będzie zależeć od ciężkości choroby wieńcowej serca i liczby naczyń wieńcowych, które uległy zwężeniu.

Jeśli potrzebujesz 2, 3 lub 4 przeszczepów, możesz usłyszeć swoją operację określaną jako podwójne, potrójne lub poczwórne pomostowanie.

Jedno z naczyń przeszczepu jest zwykle pobierane z klatki piersiowej (tętnica piersiowa wewnętrzna).

Chirurdzy wolą używać tego naczynia, ponieważ nie zwęża się ono z czasem, w przeciwieństwie do naczyń krwionośnych pobieranych z nogi lub ramienia.

Po usunięciu wszystkich naczyń do przeszczepu, chirurg nacina środek klatki piersiowej, tak aby mógł podzielić mostek (mostek) i uzyskać dostęp do serca.

Podczas zabiegu Twoja krew może zostać przekierowana do aparatu do bajpasu serce-płuco.

To przejmuje kontrolę z serca i płuc, pompując krew i tlen przez twoje ciało.

Twoje serce zostanie tymczasowo zatrzymane za pomocą leków, podczas gdy twój chirurg założy nowe przeszczepy, aby skierować dopływ krwi do zablokowanej tętnicy.

Po zamocowaniu przeszczepów serce zostanie ponownie uruchomione za pomocą kontrolowanych wstrząsów elektrycznych.

Twój mostek zostanie następnie przymocowany razem za pomocą trwałych metalowych drutów, a skóra na klatce piersiowej zszyta za pomocą rozpuszczalnych szwów.

Nowsze techniki operacyjne

Chirurgia pomostowania tętnic wieńcowych poza pompą (OPCAB)

Więcej chirurgów przeprowadza obecnie operację pomostowania tętnic wieńcowych poza pompą (OPCAB), która jest odmianą konwencjonalnej procedury.

Pomostowanie tętnicy wieńcowej jest często opisywane jako operacja na pompie, ponieważ polega na użyciu urządzenia do pompowania krwi i tlenu w organizmie podczas zabiegu, podczas gdy serce jest tymczasowo zatrzymane.

Podczas OPCAB, twoje serce nadal bije, podczas gdy nowe przeszczepy naczyń krwionośnych są dołączone, a urządzenie do pomostowania płuc i serca nie jest używane.

Według National Institute for Health and Care Excellence (NICE) procedura działa równie dobrze jak pomostowanie tętnic wieńcowych za pomocą pompy.

Zalety OPCAB to:

Główną wadą jest to, że OPCAB jest bardziej wymagający technicznie, ponieważ przeszczepione naczynia muszą być delikatnie połączone, gdy serce bije.

Oznacza to, że procedura może być zbyt trudna do wykonania, jeśli konieczne jest przeszczepienie dużej liczby naczyń krwionośnych.

Z tego samego powodu, jeśli wymagana jest pilna operacja, może nie być łatwy dostęp do chirurga z przeszkoleniem wymaganym do wykonania OPCAB.

Przeczytaj wytyczne NICE dotyczące pomostowania tętnic wieńcowych poza pompą .

Endoskopowe pobranie żyły odpiszczelowej (ESVH)

Endoskopowe pobieranie żył odpiszczelowych (ESVH) jest mniej inwazyjną metodą usuwania żył z nóg.

Zamiast robić duże cięcie w nodze, chirurg wykonuje kilka małych w pobliżu kolana. Jest to znane jako operacja dziurki od klucza.

W nacięcie zostanie wprowadzone specjalne urządzenie zwane endoskopem.

Endoskop to cienka, długa, elastyczna rurka ze źródłem światła i kamerą wideo na jednym końcu, dzięki czemu obrazy wnętrza ciała mogą być przesyłane na zewnętrzny monitor telewizyjny.

Endoskop umożliwia chirurgowi zlokalizowanie żyły odpiszczelowej.

Wzdłuż endoskopu można również przesuwać instrumenty chirurgiczne w celu usunięcia odcinka żyły.

Pobliską tkankę następnie wyjaławia się płynem antybiotykowym, a rana zostaje zagojona.

Głównymi zaletami tej techniki są:

  • krótszy pobyt w szpitalu
  • mniejsze ryzyko infekcji ran nóg
  • szybszy powrót do zdrowia po CABG

Zapoznaj się z wytycznymi NICE dotyczącymi endoskopowego pobierania żyły odpiszczelowej w przypadku pomostowania tętnic wieńcowych .

Całkowicie endoskopowe pomostowanie tętnic wieńcowych wspomagane robotem (TECAB)

Całkowicie endoskopowe pomostowanie tętnic wieńcowych wspomagane robotem (TECAB) to nowsza technika w chirurgii serca.

Jest to minimalnie inwazyjna (dziurka od klucza) metoda wykonania bajpasu serca.

Podczas zabiegu przeszczepu TECAB chirurg opróżnia płuca i wykonuje szereg małych nacięć między żebrami.

Do wykonania zabiegu wykorzystywane są ramiona robota, którymi steruje chirurg.

Do ramion robota przymocowany jest endoskop, dzięki czemu chirurg może zajrzeć do wnętrza Twojego ciała i zobaczyć wyniki operacji na ekranie.

Przeszczep TECAB można przeprowadzić przy użyciu aparatu do pomostowania płuc lub serca lub bez pompy.

W przypadku tego rodzaju operacji występuje mniejszy wskaźnik zakażeń rany, a także minimalne blizny i krótszy czas powrotu do zdrowia.

Ale ponieważ jest to nowa technika, która została zastosowana tylko na niewielkiej liczbie osób, trudno jest ocenić, jak skuteczna i bezpieczna jest w perspektywie krótko- i długoterminowej oraz jak wyniki porównują się z innymi rodzajami operacji.

Jeśli rozważasz zastosowanie TECAB, ważne jest, abyś zrozumiał, że nadal nie ma pewności, jak bezpieczna jest ta procedura i jak dobrze działa.

Przeczytaj wytyczne NICE dotyczące całkowicie endoskopowego pomostowania tętnic wieńcowych wspomaganego robotem .