Chlamydia – Diagnoza

Jedynym sposobem sprawdzenia, czy masz chlamydię, jest wykonanie testu. Możesz zostać zbadany, czy masz objawy.

Jeśli mieszkasz w Anglii, masz mniej niż 25 lat i jesteś aktywny seksualnie, zaleca się coroczne badanie lub zmianę partnera seksualnego, ponieważ jest bardziej prawdopodobne, że zarazisz się chlamydią.

Na czym polega test na obecność chlamydii?

Zalecane testy na obecność chlamydii są proste, bezbolesne i generalnie bardzo wiarygodne.

Polegają na wysłaniu próbki komórek do analizy w laboratorium. Nie musisz koniecznie najpierw zostać zbadany przez lekarza lub pielęgniarkę i często możesz samodzielnie pobrać próbkę.

Próbkę można pobrać na dwa główne sposoby:

 • wacikiem – delikatnie przeciera się wacikiem miejsce, które może być zakażone, np. wnętrze pochwy lub odbytu
 • oddawanie moczu do pojemnika – najlepiej zrobić to co najmniej 1 lub 2 godziny po ostatnim oddaniu moczu

Mężczyźni zwykle proszeni są o dostarczenie próbki moczu, podczas gdy kobiety zwykle proszone są o wymaz z pochwy lub pobranie próbki moczu.

Wyniki będą zwykle dostępne w ciągu 7 do 10 dni. Jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz chlamydię – na przykład masz objawy infekcji lub u twojego partnera została zdiagnozowana i odbyłeś z nim seks bez zabezpieczenia – możesz rozpocząć leczenie, zanim uzyskasz wyniki.

Przeczytaj więcej o leczeniu chlamydii .

Kiedy powinienem przejść test?

Nie zwlekaj z wykonaniem testu, jeśli uważasz, że możesz mieć chlamydię. Diagnoza i jak najszybsze leczenie zmniejszy ryzyko wystąpienia poważnych powikłań chlamydii .

Możesz wykonać test na obecność chlamydii w dowolnym momencie – chociaż możesz zalecić powtórzenie testu później, jeśli masz go mniej niż 2 tygodnie od uprawiania seksu, ponieważ infekcja może nie zawsze zostać wykryta we wczesnych stadiach.

Powinieneś rozważyć wykonanie testu na obecność chlamydii, jeśli:

 • Ty lub Twój partner macie jakiekolwiek objawy chlamydii
 • uprawiałeś seks bez zabezpieczenia z nowym partnerem
 • prezerwatywa pęka podczas seksu
 • Ty lub Twój partner uprawialiście seks bez zabezpieczenia z innymi osobami
 • podejrzewasz, że możesz mieć infekcję przenoszoną drogą płciową (STI)
 • partner seksualny powie ci, że ma chorobę przenoszoną drogą płciową
 • jesteś w ciąży lub planujesz ciążę

Jeśli masz mniej niż 25 lat i jesteś aktywna seksualnie, zaleca się coroczne badanie lub zmianę partnera seksualnego, ponieważ jest bardziej prawdopodobne, że zarazisz się chlamydią.

Jeśli masz chlamydię, około 3 miesiące po leczeniu może zostać Ci zaproponowany kolejny test. Dzieje się tak, ponieważ młodzi dorośli z dodatnim wynikiem testu na chlamydię są narażeni na zwiększone ryzyko ponownego złapania.

Gdzie mogę wykonać test na obecność chlamydii?

Bezpłatny, poufny test na obecność chlamydii można uzyskać pod adresem:

 • poradnia zdrowia seksualnego
 • klinika medycyny moczowo-płciowej (GUM)
 • przychodnia lekarska
 • większość klinik antykoncepcyjnych

Możesz udać się w dowolne miejsce, które jest dla Ciebie najwygodniejsze i najwygodniejsze. Wyszukaj najbliższą placówkę zdrowia seksualnego i przeczytaj, co dzieje się w poradni chorób przenoszonych drogą płciową .

Możesz także kupić zestawy testowe na obecność chlamydii do wykonania w domu.

Młodzież poniżej 25 roku życia może zostać przebadana w ramach Krajowego Programu Badań Przesiewowych na Chlamydię (NCSP). Dzieje się tak często w miejscach takich jak apteki, uczelnie i ośrodki młodzieżowe.

W niektórych regionach młodzi ludzie mogą zamówić pocztą zestaw egzaminacyjny online w ramach NCSP. Wyszukaj bezpłatne testy online dla osób poniżej 25 roku życia, aby sprawdzić, czy są one dostępne w Twojej okolicy.