Chłoniak Hodgkina – przyczyny

Chłoniak Hodgkina jest spowodowany zmianą (mutacją) w DNA pewnego rodzaju białych krwinek zwanych limfocytami B, chociaż dokładny powód, dla którego tak się dzieje, nie jest znany.

DNA daje komórkom podstawowy zestaw instrukcji, na przykład kiedy rosnąć i rozmnażać się. Mutacja DNA zmienia te instrukcje, więc komórki wciąż rosną, powodując ich niekontrolowane rozmnażanie.

Nieprawidłowe limfocyty zwykle zaczynają namnażać się w jednym lub kilku węzłach chłonnych w określonym obszarze ciała, takim jak szyja lub pachwina. Z biegiem czasu nieprawidłowe limfocyty mogą rozprzestrzenić się na inne części ciała, takie jak:

  • szpik kostny
  • śledziona
  • wątroba
  • skóra
  • płuca

Kto jest najbardziej zagrożony?

Chociaż przyczyna początkowej mutacji, która wyzwala chłoniaka Hodgkina, jest nieznana, wiele czynników może zwiększać ryzyko rozwoju choroby. Obejmują one:

Chłoniak Hodgkina nie jest zakaźny i nie uważa się, że występuje w rodzinach. Chociaż ryzyko jest większe, jeśli krewny pierwszego stopnia (rodzic, rodzeństwo lub dziecko) ma chłoniaka, nie jest jasne, czy jest to spowodowane dziedziczną wadą genetyczną lub czynnikami związanymi ze stylem życia.

Chłoniak Hodgkina może wystąpić w każdym wieku, chociaż większość przypadków rozpoznaje się u osób w wieku 20 lub 70 lat. Stan ten występuje nieco częściej u mężczyzn niż u kobiet.