Chłoniak Hodgkina – Diagnoza

Jeśli zobaczysz się ze swoim lekarzem rodzinnym, ponieważ obawiasz się objawów chłoniaka Hodgkina, zapyta Cię o Twoje zdrowie i przeprowadzi proste badanie fizykalne.

Jeśli to konieczne, Twój lekarz rodzinny skieruje Cię do szpitala na dalsze badania.

W 2015 roku National Institute for Health and Care Excellence (NICE) opublikował wytyczne, aby pomóc lekarzom rodzinnym rozpoznawać oznaki i objawy chłoniaka Hodgkina i szybciej kierować ludzi na odpowiednie testy.

Aby dowiedzieć się, czy powinieneś zostać skierowany na dalsze badania w kierunku podejrzenia chłoniaka Hodgkina, przeczytaj Wytyczne NICE 2015 dotyczące Podejrzenia raka: rozpoznanie i skierowanie .

Jeśli zostaniesz skierowany do szpitala, zwykle zostanie wykonana biopsja, ponieważ jest to jedyny sposób na potwierdzenie rozpoznania chłoniaka Hodgkina.

Biopsja

Biopsja polega na usunięciu części lub całości zajętego węzła chłonnego, który jest następnie badany w laboratorium.

Biopsje to małe operacje, które często można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym (gdy obszar jest odrętwiały). W niektórych przypadkach dotknięty węzeł chłonny nie jest łatwo dostępny i może być wymagane znieczulenie ogólne (tam, gdzie śpisz).

Patolog (ekspert w badaniu chorej tkanki) sprawdzi następnie próbkę tkanki pod kątem obecności komórek rakowych. Jeśli wykryją komórki rakowe, mogą również dokładnie zidentyfikować typ chłoniaka Hodgkina, który jest ważnym czynnikiem w planowaniu leczenia.

Dalsze testy

Jeśli biopsja potwierdzi rozpoznanie chłoniaka Hodgkina, potrzebne będą dalsze badania, aby sprawdzić, jak daleko rozprzestrzenił się chłoniak. Pozwala to lekarzowi zdiagnozować stadium Twojego chłoniaka.

Dalsze testy mogą obejmować:

  • badania krwi – próbki krwi będą pobierane podczas diagnozy i leczenia w celu sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia, poziomu czerwonych i białych krwinek oraz płytek krwi oraz sprawności narządów, takich jak wątroba i nerki
  • próbka szpiku kostnego – można przeprowadzić kolejną biopsję, aby sprawdzić, czy rak rozprzestrzenił się do szpiku kostnego; wiąże się to z użyciem długiej igły do pobrania próbki szpiku kostnego z miednicy i można to zrobić za pomocą znieczulenia miejscowego
  • RTG klatki piersiowej – może to sprawdzić, czy rak rozprzestrzenił się na klatkę piersiową lub płuca
  • tomografia komputerowa (CT) – to skanowanie obejmuje serię promieni rentgenowskich, które tworzą trójwymiarowy obraz wnętrza ciała, aby sprawdzić rozprzestrzenianie się raka
  • obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) – to badanie wykorzystuje silne pola magnetyczne do tworzenia szczegółowego obrazu obszarów ciała, aby sprawdzić rozprzestrzenianie się raka
  • skan pozytonowej tomografii emisyjnej (PET)badanie to mierzy aktywność komórek w różnych częściach ciała i może sprawdzić rozprzestrzenianie się raka oraz wpływ leczenia; Zwykle jest wykonywany w tym samym czasie co tomografia komputerowa, aby dokładnie pokazać, jak działają tkanki różnych części ciała

Etapy chłoniaka Hodgkina

Po zakończeniu badania powinno być możliwe określenie stadium Twojego chłoniaka. „Inscenizacja” oznacza ocenę raka według stopnia jego rozprzestrzenienia.

Główne stadia chłoniaka Hodgkina to:

  • etap 1 – rak jest ograniczony do 1 grupy węzłów chłonnych, takich jak szyja lub węzły pachwinowe powyżej lub poniżej przepony (płat mięśnia pod płucami)
  • stopień 2 – 2 lub więcej grup węzłów chłonnych, powyżej lub poniżej przepony
  • etap 3 – rak rozprzestrzenił się na grupy węzłów chłonnych powyżej i poniżej przepony
  • etap 4 – rak rozprzestrzenił się przez układ limfatyczny i jest obecnie obecny w narządach lub szpiku kostnym

Pracownicy służby zdrowia dodają również litery „A” lub „B” do Twojego etapu, aby wskazać, czy masz określone objawy.

„A” jest umieszczane po etapie, jeśli nie masz żadnych dodatkowych objawów poza obrzękiem węzłów chłonnych. „B” jest umieszczane po etapie, jeśli masz dodatkowe objawy utraty wagi, gorączki lub nocnych potów.

Przeczytaj o radzeniu sobie z rakiem i swoimi emocjami .