Choroba Behçeta – objawy

Choroba Behçeta może powodować szeroki zakres objawów, ale rzadko zdarza się, aby ktoś z tą chorobą miał je wszystkie na raz.

Większość ludzi doświadcza okresów, kiedy objawy ustępują (remisja) i momentów, kiedy się nasilają (zaostrzenia lub nawroty).

Owrzodzenia jamy ustnej

Prawie u każdego z chorobą Behçeta pojawiają się owrzodzenia jamy ustnej. Wrzody wyglądają tak samo jak normalne owrzodzenia jamy ustnej , ale mogą być bardziej liczne i bolesne. Najczęściej rozwijają się na języku, ustach, dziąsłach i wewnętrznej stronie policzków.

Wrzody goją się zwykle w ciągu kilku tygodni bez pozostawiania blizn, chociaż często powracają.

Wrzody narządów płciowych

Podobnie jak owrzodzenia jamy ustnej, nawracające owrzodzenia narządów płciowych są również częstym objawem choroby Behçeta.

U mężczyzn owrzodzenia zwykle pojawiają się na mosznie. U kobiet zwykle pojawiają się na szyjce macicy (szyjce macicy), sromie lub pochwie. Jednak owrzodzenia narządów płciowych mogą pojawić się w dowolnym miejscu w okolicy pachwiny, w tym na penisie.

Wrzody narządów płciowych są zwykle bolesne i pozostawiają blizny w około połowie wszystkich przypadków. Mężczyźni mogą również odczuwać stan zapalny (obrzęk) jąder, a kobiety mogą mieć wrzody powodujące ból.

Wrzody narządów płciowych wywołane chorobą Behçeta nie są zaraźliwe i nie mogą być przenoszone podczas stosunku płciowego.

Zmiany skórne

U wielu osób z chorobą Behçeta pojawiają się również zmiany skórne. Zmiana to wszelkiego rodzaju nietypowe narośla lub nieprawidłowości, które pojawiają się na skórze, takie jak guzek lub odbarwienie skóry.

Zmiany skórne, które mogą wystąpić w chorobie Behçeta, obejmują czerwone, delikatne obrzęki na nogach zwane rumieniem guzowatym i bardziej rozległe plamy przypominające trądzik , zwane zapaleniem rzekomych pęcherzyków.

Zmiany skórne często goją się w ciągu 14 dni, chociaż mogą często nawracać. Zmiany w postaci rumienia guzowatego mogą pozostawiać trwale odbarwione obszary skóry.

Zapalenie stawów

Choroba Behçeta dotyka stawy u około 1 na 2 osoby z tą chorobą, powodując objawy podobne do zapalenia stawów , takie jak ból, sztywność, obrzęk, ciepło i tkliwość.

Najczęściej dotknięte stawy to kolana, kostki, nadgarstki i drobne stawy dłoni.

W przeciwieństwie do niektórych schorzeń dotykających stawy, trwałe uszkodzenie stawów występuje rzadko w chorobie Behçeta, a objawy można zwykle skutecznie kontrolować.

Zapalenie oczu

Zapalenie oczu jest kolejnym częstym objawem choroby Behçeta, występującym w około 7 na 10 przypadków. Często rozwija się nagle.

Zapalenie często dotyka błony naczyniowej oka, czyli grupę połączonych struktur wewnątrz oka. Czasami może to dotyczyć obu oczu w tym samym czasie.

Zapalenie błony naczyniowej oka jest znane jako zapalenie błony naczyniowej oka i może powodować objawy, które obejmują:

 • bolesne czerwone oczy
 • męty (kropki, które poruszają się w polu widzenia)
 • rozmazany obraz

W najcięższych przypadkach choroby Behçeta zapalenie oczu może prowadzić do trwałej utraty wzroku . Jest to jednak znacznie mniej prawdopodobne w przypadku wczesnego i odpowiedniego leczenia.

Wrażliwa skóra

U niektórych osób z chorobą Behçeta skóra jest szczególnie wrażliwa na urazy lub podrażnienia. Jest to znane jako pathergy.

Na przykład, jeśli igła jest używana do nakłucia skóry osoby, która ma pathergy, w ciągu 1 do 2 dni pojawi się duży czerwony guzek, który wydaje się nieproporcjonalny do pierwotnego ukłucia igłą.

Objawy żołądkowo-jelitowe

Choroba Behçeta może powodować zapalenie żołądka i jelit, które może prowadzić do takich objawów, jak:

Czasami zapalenie może powodować uszkodzenie jelit i krwawienie. Obecność krwi w stolcu jest możliwym objawem zapalenia wewnętrznej wyściółki jelita.

Zakrzepy

Zapalenie wyściółki naczyń krwionośnych związane z chorobą Behçeta może czasami powodować tworzenie się skrzepów krwi .

Jednym z najczęstszych rodzajów zakrzepów krwi, które dotykają osoby z chorobą Behçeta, jest zakrzepica żył głębokich (DVT) , w której zakrzep tworzy się w jednej z głębokich żył ciała, zwykle w nogach.

Objawy DVT obejmują:

 • ból, obrzęk i tkliwość w jednej z nóg (zwykle w łydce)
 • silny ból w dotkniętym obszarze
 • ciepła skóra w okolicy skrzepu
 • zaczerwienienie skóry, szczególnie z tyłu nogi poniżej kolana

DVT wymaga natychmiastowego leczenia. Jeśli podejrzewasz zakrzepicę żył głębokich, natychmiast udaj się do najbliższego oddziału ratunkowego (A&E) .

U osób z chorobą Behçeta konieczna jest dokładna ocena, aby określić, czy można bezpiecznie zastosować leczenie rozrzedzające krew w przypadku tego powikłania. Leczenie kontrolujące stan zapalny jest zwykle bardziej skuteczne.

Zakrzepica żył mózgowych

Rzadziej występującym rodzajem zakrzepu związanego z chorobą Behçeta jest zakrzepica żył mózgowych (CVT). Dzieje się tak, gdy skrzep krwi rozwija się w naczyniach krwionośnych, które biegną przez kanały znajdujące się między zewnętrzną a wewnętrzną warstwą mózgu.

Skrzep krwi może zwiększyć ciśnienie wewnątrz czaszki, a także doprowadzić do przerwania dopływu krwi do mózgu (udar) .

Objawy USZ obejmują:

 • silny ból głowy – został opisany jako pulsujący, przeszywający, zespół bólu lub bardzo silny ból, który nagle pojawia się znikąd
 • bełkotliwa wymowa
 • drgawki (napady)
 • utrata słuchu
 • podwójne widzenie
 • objawy podobne do udarów, takie jak osłabienie mięśni lub paraliż – ale w przeciwieństwie do większości udarów mogą wystąpić objawy po obu stronach ciała

CVT to nagły wypadek medyczny. Jeśli podejrzewasz udar, natychmiast zadzwoń pod numer 112, aby wezwać karetkę.

Tętniaki

Zapalenie naczyń krwionośnych może powodować osłabienie ścian naczyń krwionośnych. Powoduje to wybrzuszenie ścian na zewnątrz w wyniku ciśnienia krwi. Wybrzuszenie jest znane jako tętniak.

Tętniaki zwykle nie powodują żadnych zauważalnych objawów, chyba że ściana naczynia krwionośnego staje się tak słaba, że rozszerza się lub pęka. Może to wywierać nacisk na pobliskie obszary i czasami może prowadzić do krwawienia wewnętrznego lub dysfunkcji narządów.

Objawy pękniętego tętniaka mogą się różnić w zależności od tego, gdzie w ciele rozwinął się tętniak. Możliwe objawy to:

Zapalenie układu nerwowego

Zapalenie ośrodkowego układu nerwowego (OUN) powoduje najpoważniejsze objawy związane z chorobą Behçeta.

Objawy zapalenia OUN zwykle rozwijają się szybko w ciągu kilku dni i mogą obejmować:

 • bół głowy
 • podwójne widzenie
 • utrata równowagi
 • drgawki (napady)
 • częściowe porażenie 1 strony ciała
 • zmiany zachowania lub osobowości

Ogólne objawy

Osoby z chorobą Behçeta często doświadczają bardziej ogólnych objawów w wyniku choroby, w tym okresów skrajnego fizycznego lub psychicznego zmęczenia (zmęczenie). Może to wpływać na zdolność osoby do wykonywania jakiejkolwiek czynności.