Cukrzyca ciążowa – leczenie

Jeśli masz cukrzycę ciążową, prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z ciążą można zmniejszyć, kontrolując poziom cukru we krwi (glukozy).

Będziesz także potrzebować dokładniejszej obserwacji podczas ciąży i porodu, aby sprawdzić, czy leczenie działa i czy nie występują jakiekolwiek problemy.

Aplikacje i narzędzia pomocne w radzeniu sobie z cukrzycą można znaleźć w Bibliotece aplikacji .

Sprawdzanie poziomu cukru we krwi

Otrzymasz zestaw testowy, którego możesz użyć do sprawdzenia poziomu cukru we krwi.

Obejmuje to użycie nakłucia palca i umieszczenie kropli krwi na pasku testowym.

Otrzymasz poradę:

 • jak prawidłowo sprawdzić poziom cukru we krwi
 • kiedy i jak często sprawdzać poziom cukru we krwi – większości kobiet z cukrzycą ciążową zaleca się badanie przed śniadaniem i godzinę po każdym posiłku
 • do jakiego poziomu dążyć – będzie to pomiar wyrażony w milimolach glukozy na litr krwi (mmol / l)

Diabetes UK ma więcej informacji na temat monitorowania poziomu glukozy .

Zdrowa dieta

Wprowadzenie zmian w diecie może pomóc kontrolować poziom cukru we krwi.

Powinieneś zostać skierowany do dietetyka, który udzieli Ci porad dotyczących diety i planowania zdrowych posiłków.

Możesz otrzymać poradę, aby:

Ważne jest również, aby zdawać sobie sprawę z pokarmów, których należy unikać w czasie ciąży , takich jak niektóre rodzaje ryb i serów.

Diabetes UK ma więcej informacji na temat diety i stylu życia z cukrzycą ciążową .

Ćwiczenie

Aktywność fizyczna obniża poziom glukozy we krwi, więc regularne ćwiczenia mogą być skutecznym sposobem radzenia sobie z cukrzycą ciążową.

Zostaniesz poinformowana o bezpiecznych sposobach ćwiczeń w czasie ciąży. Dowiedz się więcej o ćwiczeniach w ciąży .

Powszechnym zaleceniem jest dążenie do co najmniej 150 minut (2 godziny i 30 minut) ćwiczeń o umiarkowanej intensywności tygodniowo oraz ćwiczeń siłowych przez 2 lub więcej dni w tygodniu.

Medycyna

Możesz otrzymać lek, jeśli od 1 do 2 tygodni po zmianie diety i regularnych ćwiczeniach poziom cukru we krwi nie jest dobrze kontrolowany lub jeśli poziom cukru we krwi jest bardzo wysoki. Mogą to być tabletki – zwykle metformina – lub zastrzyki z insuliny.

Twój poziom cukru we krwi może wzrastać wraz z postępem ciąży, więc nawet jeśli na początku są dobrze kontrolowane, może być konieczne przyjęcie leku w późniejszym okresie ciąży.

Zwykle można odstawić te leki po porodzie.

Tablety

Metforminę przyjmuje się w postaci tabletek do 3 razy dziennie, zwykle podczas posiłków lub po posiłkach.

Skutki uboczne metforminy mogą obejmować:

 • źle się czuć
 • bycie chorym
 • skurcze żołądka
 • biegunka
 • utrata apetytu

Czasami można przepisać inną tabletkę zwaną glibenklamidem.

Zastrzyki z insuliny

Insulina może być zalecana, jeśli:

 • nie można przyjmować metforminy lub powoduje ona działania niepożądane
 • Twój poziom cukru we krwi nie jest kontrolowany przez metforminę
 • masz bardzo wysoki poziom cukru we krwi
 • Twoje dziecko jest bardzo duże lub masz za dużo płynu w macicy (wielowodzie)

Insulina jest przyjmowana we wstrzyknięciu, co zostanie pokazane, jak to zrobić samodzielnie. W zależności od rodzaju przepisanej insuliny może być konieczne wykonanie wstrzyknięcia przed posiłkami, przed snem lub po przebudzeniu.

Zostaniesz poinformowany, ile insuliny należy przyjąć. Poziom cukru we krwi zwykle wzrasta wraz z postępem ciąży, więc z czasem może być konieczne zwiększenie dawki insuliny.

Insulina może spowodować zbyt niskie stężenie cukru we krwi (hipoglikemia) . Objawy niskiego poziomu cukru we krwi obejmują uczucie drżenia, spocenia, głodu, bladość lub trudności z koncentracją.

Jeśli tak się stanie, należy sprawdzić poziom cukru we krwi – jeśli jest niski, należy to natychmiast potraktować. Dowiedz się, jak leczyć niski poziom cukru we krwi .

Otrzymasz informacje o hipoglikemii, jeśli otrzymasz insulinę.

Monitorowanie ciąży

Cukrzyca ciążowa może zwiększać ryzyko wystąpienia problemów u dziecka, takich jak większe niż zwykle.

Z tego powodu zostaną Ci zaproponowane dodatkowe wizyty przedporodowe, aby można było monitorować Twoje dziecko.

Terminy, które powinieneś otrzymać, obejmują:

 • badanie ultrasonograficzne około 18-20 tygodnia ciąży w celu wykrycia nieprawidłowości u dziecka
 • USG w 28, 32 i 36 tygodniu – w celu monitorowania wzrostu dziecka i ilości płynu owodniowego oraz regularne kontrole od 38 tygodnia

Rodząc

Idealny czas na poród, jeśli masz cukrzycę ciążową, to zwykle około 38 do 40 tygodnia.

Jeśli poziom cukru we krwi mieści się w normie i nie ma obaw o zdrowie swoje lub dziecka, możesz poczekać, aż poród rozpocznie się naturalnie.

Jednak zazwyczaj proponowane jest wywołanie porodu lub cesarskie cięcie, jeśli nie urodziłaś przez 40 tygodni i 6 dni.

Wcześniejszy poród może być zalecany, jeśli istnieją obawy o zdrowie Twoje lub dziecka lub jeśli poziom cukru we krwi nie został dobrze kontrolowany.

Poród należy rodzić w szpitalu, w którym dostępny jest specjalnie przeszkolony personel medyczny, który zapewnia odpowiednią opiekę dziecku.

Udając się do szpitala w celu porodu, należy zabrać ze sobą zestaw do badania poziomu cukru we krwi oraz wszelkie przyjmowane leki.

Zwykle należy sprawdzać poziom cukru we krwi i przyjmować leki, dopóki nie dojdziesz do ustalonego porodu lub nie powiedzą ci, żeby przestać jeść przed cięciem cesarskim.

Podczas porodu i porodu poziom cukru we krwi będzie monitorowany i kontrolowany. Konieczne może być podanie insuliny w kroplówce, aby kontrolować poziom cukru we krwi.

Po urodzeniu

Zwykle możesz zobaczyć, trzymać i karmić swoje dziecko wkrótce po porodzie. Ważne jest, aby karmić dziecko jak najszybciej po urodzeniu (w ciągu 30 minut), a następnie w częstych odstępach (co 2-3 godziny), aż poziom cukru we krwi dziecka ustabilizuje się.

Poziom cukru we krwi Twojego dziecka będzie badany od 2 do 4 godzin po urodzeniu. Jeśli jest niski, może być konieczne tymczasowe karmienie dziecka przez rurkę lub kroplówkę.

Jeśli Twoje dziecko jest chore lub wymaga ścisłego monitorowania, może być pod opieką na specjalistycznym oddziale noworodkowym .

Wszelkie leki, które przyjmowałaś w celu kontrolowania poziomu cukru we krwi, zwykle zostaną odstawione po porodzie. Zazwyczaj zaleca się, abyś sprawdzała poziom cukru we krwi przez 1 lub 2 dni po porodzie.

Jeśli oboje czujesz się dobrze, Ty i Twoje dziecko będziecie mogli normalnie wrócić do domu po 24 godzinach.

6 do 13 tygodni po porodzie powinnaś przejść badanie krwi w celu wykrycia cukrzycy. Dzieje się tak, ponieważ niewielka liczba kobiet z cukrzycą ciążową nadal podnosi poziom cukru we krwi po ciąży.

Jeśli wynik jest normalny, zwykle zaleca się coroczne badanie na cukrzycę. Dzieje się tak, ponieważ istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2typ cukrzycy trwający całe życie – jeśli chorujesz na cukrzycę ciążową.

Wideo: cukrzyca ciążowa