Depresja kliniczna – Życie z

Jest kilka kluczowych kroków, które możesz podjąć, aby poprawić sobie nastrój i pomóc w wyzdrowieniu z depresji.

Przyjmowanie leku

Bardzo ważne jest, aby przyjmować leki przeciwdepresyjne zgodnie z zaleceniami, nawet jeśli poczujesz się lepiej. Jeśli odstawisz je zbyt wcześnie, depresja może powrócić.

Porozmawiaj z lekarzem lub farmaceutą, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące przyjmowanego leku. Ulotka dołączona do leku będzie zawierała informacje o możliwych interakcjach z innymi lekami lub suplementami.

Jeśli planujesz przyjmować leki dostępne bez recepty, takie jak środki przeciwbólowe lub suplementy diety, najpierw skonsultuj się z lekarzem. Czasami mogą one wpływać na działanie leków przeciwdepresyjnych.

Dieta i ćwiczenia

Ćwiczenia i zdrowa dieta mogą mieć znaczący wpływ na szybkość powrotu do zdrowia po depresji. Oba poprawią również ogólny stan zdrowia.

Zdrowa dieta może poprawić nastrój. W rzeczywistości zdrowe odżywianie wydaje się być tak samo ważne dla zachowania zdrowia psychicznego, jak dla zapobiegania problemom zdrowotnym fizycznym.

Badania sugerują, że ćwiczenia fizyczne mogą być równie skuteczne w łagodzeniu objawów depresji, jak leki przeciwdepresyjne.

Aktywność fizyczna może poprawić nastrój, zmniejszyć stres i niepokój, sprzyjać wydzielaniu endorfin (substancji chemicznych poprawiających samopoczucie organizmu) i poprawić samoocenę. Ćwiczenia mogą również skutecznie odwracać uwagę od negatywnych myśli i poprawiać interakcje społeczne.

Przeczytaj więcej o ćwiczeniach na depresję

Uważność

Łatwo jest pędzić przez życie, nie tracąc przy tym zbyt wiele uwagi. Poświęcanie większej uwagi chwili obecnej – własnym myślom i uczuciom oraz światu wokół ciebie – może poprawić twoje samopoczucie psychiczne. Niektórzy nazywają tę świadomość „uważnością” i możesz podjąć kroki, aby rozwinąć ją w swoim życiu.

Przeczytaj więcej o uważności dla dobrego samopoczucia psychicznego

National Institute for Health and Care Excellence (NICE) zaleca „terapię poznawczą opartą na uważności” dla osób, które obecnie są zdrowe, ale doświadczyły wcześniej 3 lub więcej epizodów depresji. Może pomóc w zapobieganiu przyszłym epizodom depresji.

Przeczytaj wskazówki NICE dotyczące rozpoznawania i leczenia depresji u dorosłych

Mówiąc o tym

Dzielenie się problemem z kimś innym lub z grupą może dać ci wsparcie i wgląd w twoją własną depresję. Badania pokazują, że rozmowa może pomóc ludziom wyleczyć się z depresji i lepiej radzić sobie ze stresem .

Możesz nie czuć się komfortowo rozmawiając o swoim zdrowiu psychicznym i dzieląc się cierpieniem z innymi. W takim przypadku pisanie o tym, jak się czujesz lub wyrażanie swoich emocji poprzez poezję lub sztukę, to inne sposoby na poprawę nastroju.

Oto lista grup wsparcia dla depresji i informacje o tym, jak uzyskać do nich dostęp.

Palenie, narkotyki i alkohol

Jeśli masz depresję, może być kuszące, aby palić lub pić, aby poczuć się lepiej. Na początku papierosy i alkohol mogą wydawać się pomocne, ale na dłuższą metę pogarszają sytuację.

Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku marihuany . Możesz pomyśleć, że to nieszkodliwe, ale badania wykazały silny związek między używaniem konopi indyjskich a chorobami psychicznymi, w tym depresją.

Dowody wskazują, że jeśli palisz marihuanę, to:

 • pogorszyć objawy depresji
 • czuć się bardziej zmęczonym i niezainteresowanym rzeczami
 • częściej i częściej chorują na depresję, która nawraca
 • nie będzie tak dobrze reagować na leki przeciwdepresyjne
 • częściej zaprzestają stosowania leków przeciwdepresyjnych
 • są mniej skłonni do pełnego wyzdrowienia

Lekarz rodzinny może udzielić porady i wsparcia, jeśli za dużo pijesz, palisz lub używasz narkotyków.

Przydatne mogą być również następujące strony:

Praca i finanse

Jeśli depresja jest spowodowana nadmierną pracą lub jeśli wpływa ona na Twoją zdolność do wykonywania pracy, możesz potrzebować przerwy, aby dojść do siebie.

Istnieją jednak dowody sugerujące, że branie dłuższego urlopu może pogorszyć depresję. Istnieje również wiele dowodów na to, że powrót do pracy może pomóc w wyzdrowieniu z depresji.

Przeczytaj więcej o powrocie do pracy po problemach ze zdrowiem psychicznym

Ważne jest, aby unikać zbyt dużego stresu, w tym stresu związanego z pracą. Jeśli jesteś zatrudniony, możesz pracować krócej lub pracować w bardziej elastyczny sposób, szczególnie jeśli wydaje się, że presja na pracę wywołuje Twoje objawy.

Zgodnie z ustawą o równości z 2010 r. Wszyscy pracodawcy muszą dokonać rozsądnych dostosowań, aby umożliwić zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Może to obejmować osoby, u których zdiagnozowano chorobę psychiczną.

Przeczytaj więcej o tym, jak pokonać stres w pracy

Jeśli w wyniku depresji nie możesz pracować, możesz kwalifikować się do szeregu świadczeń, w zależności od okoliczności. Obejmują one:

Opieka nad kimś z depresją

Nie tylko osoba z depresją jest dotknięta chorobą. Dotyczy to także osób bliskich im.

Jeśli opiekujesz się osobą z depresją, twoje relacje z nią i ogólnie życie rodzinne mogą być napięte. Możesz czuć się zagubiony w tym, co robić. Pomocne może być znalezienie grupy wsparcia i rozmowa z innymi w podobnej sytuacji.

Jeśli masz problemy w związku lub małżeństwie, pomocne może być skontaktowanie się z doradcą ds. Relacji, który porozmawia z tobą i twoim partnerem.

Mężczyźni rzadziej proszą o pomoc niż kobiety, a w przypadku depresji częściej sięgają po alkohol lub narkotyki.

Przeczytaj więcej o opiece i wsparciu

Radzenie sobie z żałobą

Utrata bliskiej osoby może wywołać depresję.

Kiedy umiera ktoś, kogo kochasz, poczucie straty może być tak silne, że czujesz, że nie można go odzyskać. Jednak wraz z upływem czasu i odpowiednią pomocą i wsparciem możliwe jest ponowne rozpoczęcie życia.

Dowiedz się więcej o radzeniu sobie z żałobą

Depresja i samobójstwo

Większość przypadków samobójstw wiąże się z zaburzeniami psychicznymi, a większość z nich jest wywoływana przez ciężką depresję.

Znaki ostrzegawcze, że osoba z depresją może rozważać samobójstwo, obejmują:

 • dokonywanie ostatecznych ustaleń, takich jak rozdawanie rzeczy, sporządzenie testamentu lub pożegnanie z przyjaciółmi
 • rozmowa o śmierci lub samobójstwie – może to być bezpośrednie stwierdzenie, na przykład „Chciałbym, żeby umarłem”, ale często osoby z depresją będą rozmawiać na ten temat w sposób pośredni, używając zwrotów typu „Myślę, że zmarli muszą być szczęśliwsi od nas” lub „ Czy nie byłoby miło iść spać i nigdy się nie budzić ”
 • samookaleczenia , takie jak skaleczenie rąk lub nóg lub poparzenie się papierosami
 • nagła poprawa nastroju, która może oznaczać, że dana osoba zdecydowała się na próbę samobójczą i czuje się lepiej z powodu tej decyzji

Skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem rodzinnym, jeśli masz myśli samobójcze lub masz kryzys depresji. Będą w stanie ci pomóc.

Jeśli nie możesz lub nie chcesz skontaktować się z lekarzem rodzinnym, zadzwoń do Samarytan pod numer 116 123 (infolinia jest czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku). Możesz również wysłać e-mail na adres jo@samaritans.org .

Pomaganie przyjacielowi lub krewnemu o skłonnościach samobójczych

Jeśli zauważysz którykolwiek z powyższych znaków ostrzegawczych u znajomego lub krewnego:

 • uzyskać dla nich profesjonalną pomoc
 • daj im znać, że nie są sami i zależy ci na nich
 • oferują wsparcie w znajdowaniu innych rozwiązań ich problemów

Jeśli czujesz, że istnieje bezpośrednie zagrożenie, zostań z tą osobą lub poproś kogoś innego o pozostanie przy niej i usuń wszystkie dostępne sposoby podjęcia próby samobójczej, takie jak leki.

Leki dostępne bez recepty, takie jak środki przeciwbólowe, mogą być równie niebezpieczne jak leki na receptę. Usuń również ostre przedmioty i trujące chemikalia domowe, takie jak wybielacz.

Przeczytaj więcej o tym, jak wspierać kogoś, kto ma myśli samobójcze