Depresja poporodowa – leczenie

Porozmawiaj jak najszybciej z lekarzem rodzinnym lub pielęgniarką środowiskową, jeśli podejrzewasz, że możesz mieć depresję poporodową.

Przy odpowiednim leczeniu i wsparciu większość kobiet wraca do pełnego zdrowia, chociaż może to zająć trochę czasu.

Trzy główne rodzaje leczenia to:

  • strategie samopomocy
  • terapia
  • lek

Porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym o zaletach i wadach różnych metod leczenia, aby wspólnie zdecydować, co jest dla Ciebie najlepsze.

Mogą również chcieć sprawdzić Twoje zdrowie fizyczne, aby zobaczyć, czy są jakieś problemy, które również mogą wymagać rozwiązania.

Na przykład po porodzie możesz mieć anemię, co może zwiększyć poczucie depresji.

Samopomoc w depresji poporodowej

Opieka nad dzieckiem może być stresująca i trudna dla każdego, a może być jeszcze trudniejsza, jeśli masz również do czynienia z depresją poporodową.

Jest wiele rzeczy, które możesz wypróbować, aby złagodzić objawy i pomóc sobie w radzeniu sobie z nimi.

Obejmują one:

Zapytaj pielęgniarkę środowiskową o usługi wsparcia w Twojej okolicy. Mogą skontaktować cię z pracownikiem socjalnym, doradcą lub lokalną grupą wsparcia.

Spotkanie z innymi kobietami, które przechodzą przez coś podobnego, może być uspokajające.

Zabiegi psychologiczne

Terapie psychologiczne są zwykle pierwszym leczeniem zalecanym kobietom z depresją poporodową.

Samopomoc z przewodnikiem

Samopomoc z przewodnikiem polega na samodzielnej pracy z książką lub kursem online lub z pomocą terapeuty.

Materiały kursowe koncentrują się na problemach, z którymi możesz się spotkać, i zawierają praktyczne porady, jak sobie z nimi radzić.

Kursy trwają zazwyczaj od 9 do 12 tygodni.

Terapia poznawczo-behawioralna

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) to rodzaj terapii opartej na założeniu, że niepomocne i nierealistyczne myślenie prowadzi do negatywnych zachowań.

CBT ma na celu przerwanie tego cyklu i znalezienie nowych sposobów myślenia, które pomogą Ci zachowywać się w bardziej pozytywny sposób.

Na przykład niektóre kobiety mają nierealistyczne oczekiwania co do tego, jak wygląda bycie mamą i uważają, że nigdy nie powinny popełniać błędów.

W ramach CBT będziesz zachęcany, aby zobaczyć, że te myśli są nieprzydatne i przedyskutować sposoby na bardziej pozytywne myślenie.

CBT można przeprowadzić 1: 1 z terapeutą lub w grupie. Leczenie często trwa od 3 do 4 miesięcy.

Terapia interpersonalna

Terapia interpersonalna (IPT) polega na rozmowie z terapeutą o problemach, których doświadczasz.

Ma na celu zidentyfikowanie problemów w twoich relacjach z rodziną, przyjaciółmi lub partnerami oraz ich związku z twoim uczuciem depresji.

Leczenie zwykle trwa również od 3 do 4 miesięcy.

Leki przeciwdepresyjne

Leki przeciwdepresyjne mogą być zalecane, jeśli masz umiarkowaną lub ciężką depresję i nie chcesz poddawać się leczeniu psychologicznemu lub leczenie psychologiczne nie pomaga.

Mogą być również stosowane, jeśli masz łagodną depresję poporodową i depresję w wywiadzie.

Leki przeciwdepresyjne działają poprzez równoważenie substancji chemicznych zmieniających nastrój w mózgu.

Mogą pomóc złagodzić objawy, takie jak zły nastrój, drażliwość, brak koncentracji i bezsenność, umożliwiając normalne funkcjonowanie i pomagając lepiej radzić sobie z nowym dzieckiem.

Leki przeciwdepresyjne zwykle należy przyjmować przez co najmniej tydzień, zanim zaczną być odczuwalne korzyści, dlatego ważne jest, aby je kontynuować, nawet jeśli od razu nie zauważysz poprawy.

Zwykle będziesz musiał je przyjmować przez około 6 miesięcy po tym, jak poczujesz się lepiej. Jeśli przerwiesz leczenie zbyt wcześnie, depresja może powrócić.

Leki przeciwdepresyjne i karmienie piersią

Jeśli karmisz piersią, porozmawiaj ze swoim lekarzem o odpowiednich lekach, ponieważ nie wszystkie leki przeciwdepresyjne są bezpieczne podczas karmienia piersią.

Twój lekarz powinien wyjaśnić wszelkie ryzyko związane z przyjmowaniem leków przeciwdepresyjnych i powinien otrzymać propozycję leku o najmniejszym ryzyku dla Ciebie i Twojego dziecka.

Skutki uboczne

Ogólne skutki uboczne leków przeciwdepresyjnych obejmują:

Te działania niepożądane powinny ustąpić, gdy organizm przyzwyczai się do leku.

Ciężka depresja poporodowa

Jeśli Twoja depresja poporodowa jest bardzo ciężka i nie reaguje na powyższe terapie, prawdopodobnie zostaniesz skierowany do specjalistycznego zespołu zdrowia psychicznego.

Twój zespół będzie mógł wypróbować dodatkowe zabiegi, takie jak:

  • bardziej intensywne CBT
  • inne terapie psychologiczne, takie jak psychoterapia
  • terapie, takie jak masaż dziecka, aby pomóc ci lepiej związać się z dzieckiem, jeśli stał się to problem
  • różne leki
  • terapia elektrowstrząsowa (ECT) – polega na umieszczeniu elektrod na głowie i wysyłaniu impulsów elektrycznych przez mózg, co może poprawić nastrój poprzez zmianę równowagi chemicznej w mózgu

Jeśli podejrzewa się, że depresja jest tak ciężka, że istnieje ryzyko wyrządzenia krzywdy sobie lub innym, możesz zostać przyjęty do szpitala lub poradni zdrowia psychicznego.

Twoim dzieckiem może opiekować się partner lub rodzina, dopóki nie poczujesz się na tyle dobrze, aby wrócić do domu, albo możesz przebywać na specjalistycznym oddziale zdrowia psychicznego dla matek i niemowląt .

Organizacje charytatywne i grupy wsparcia

Istnieje wiele krajowych grup wsparcia, z którymi można się skontaktować w celu uzyskania porady.

Można ich również używać do uczestniczenia w wydarzeniach z innymi rodzicami dotkniętymi depresją poporodową.

Te grupy obejmują:

Możesz również poszukać lokalnych grup wsparcia i znaleźć szczegółowe informacje na temat krajowych linii wsparcia telefonicznego lub e-mailowego na stronie internetowej Maternal Mental Health Alliance .