Fizjoterapia – Dostęp do fizjoterapii

Jeśli potrzebujesz fizjoterapii, dostępnych jest wiele różnych opcji.

Możesz zobaczyć fizjoterapeutę:

  • otrzymując skierowanie od lekarza
  • kontaktując się bezpośrednio z fizjoterapeutą
  • w przychodni lekarza rodzinnego
  • prywatnie

Fizjoterapia jest czasami dostępna za pośrednictwem służb medycyny pracy, organizacji charytatywnych, grup pacjentów i sektora wolontariatu.

Fizjoterapia w

Fizjoterapia jest dostępna bezpłatnie w ramach w całej Wielkiej Brytanii.

W zależności od tego, gdzie mieszkasz, możesz zgłosić się samodzielnie (patrz poniżej) lub możesz najpierw odwiedzić swojego lekarza rodzinnego lub konsultanta. Po omówieniu objawów z lekarzem, lekarz może skierować Cię do fizjoterapeuty.

Możesz poszukać usług fizjoterapeutycznych w Twojej okolicy, aby dowiedzieć się, dokąd możesz zostać skierowany.

Samodzielne skierowanie na fizjoterapię

W niektórych rejonach Wielkiej Brytanii istnieje możliwość samodzielnego skierowania, co oznacza, że możesz umówić się na wizytę u fizjoterapeuty bez uprzedniej wizyty u lekarza.

Jednak nie wszędzie jest to dostępne. Personel Twojej przychodni lekarza rodzinnego, lokalna Grupa Clinical Commissioning Group (CCG) lub fundusz powierniczy szpitala powinni być w stanie powiedzieć Ci, czy są one dostępne w Twojej okolicy.

Samodzielne skierowanie jest szczególnie odpowiednie dla osób ze stosunkowo prostymi schorzeniami, takimi jak ból stawów , nadwyrężenia lub inne urazy.

Jeśli masz bardziej złożone potrzeby – na przykład masz problemy z poruszaniem się spowodowane udarem lub stwardnieniem rozsianym (SM) – nadal możesz potrzebować skierowania od lekarza.

Bezpośredni dostęp do fizjoterapii

Niektórzy fizjoterapeuci pracują również w gabinetach lekarskich jako pierwszy punkt kontaktowy dla pacjentów z problemami mięśniowo-szkieletowymi, takimi jak ból szyi lub pleców, a także z chorobami przewlekłymi, takimi jak SM lub udar.

W przypadku kontaktu z przychodnią rodzinną możesz otrzymać propozycję bezpośredniej wizyty u fizjoterapeuty, zamiast wcześniejszej wizyty u lekarza rodzinnego.

Fizjoterapeuci pracujący w tych rolach mogą mieć zaawansowane umiejętności, takie jak przepisywanie i zamawianie skanów.

Prywatna fizjoterapia

Listy oczekujących na fizjoterapię mogą być długie i niektóre osoby decydują się zamiast tego na prywatne leczenie. Jeśli prywatnie spotykasz się z fizjoterapeutą, będziesz musiał zapłacić za leczenie.

Zwykle możesz zwrócić się bezpośrednio do prywatnego fizjoterapeuty bez skierowania od lekarza.

Wybierając prywatnego fizjoterapeutę, upewnij się, że:

Możesz znaleźć prywatnego, licencjonowanego fizjoterapeutę w pobliżu, korzystając z katalogu Physio2u firmy CSP. Możesz również skorzystać z funkcji wyszukiwania Znajdź fizjoterapeutę na stronie internetowej Physio First.

Usługi w zakresie medycyny pracy

Fizjoterapia może być dostępna w Twoim miejscu pracy.

Niektóre firmy świadczą usługi w zakresie medycyny pracy, w tym fizjoterapię. Skontaktuj się ze swoim przełożonym lub działem zasobów ludzkich, aby sprawdzić, czy jest dostępny w miejscu pracy.