Fizjoterapia – techniki

Fizjoterapia może obejmować wiele różnych metod leczenia i profilaktyki, w zależności od konkretnych problemów, których doświadczasz.

Podczas pierwszej wizyty zostaniesz poddany ocenie, aby określić, jakiej pomocy możesz potrzebować.

Trzy z głównych podejść, jakie może zastosować fizjoterapeuta, to:

 • edukacja i porady
 • ruch i ćwiczenia
 • Terapia manualna

Czasami można również wypróbować inne techniki, takie jak akupunktura lub leczenie ultradźwiękami.

Edukacja i porady

Jednym z głównych aspektów fizjoterapii jest spojrzenie na całe ciało, a nie skupianie się na indywidualnych czynnikach urazu.

Dlatego ważnym elementem leczenia jest udzielanie ogólnych porad dotyczących sposobów poprawy samopoczucia – na przykład poprzez regularne ćwiczenia i utrzymywanie prawidłowej wagi dla wzrostu i budowy ciała.

Fizjoterapeuta może również udzielić Ci konkretnych porad, które możesz zastosować w codziennych czynnościach, aby zadbać o siebie i zmniejszyć ryzyko bólu lub kontuzji.

Na przykład, jeśli odczuwasz ból pleców , możesz otrzymać porady dotyczące prawidłowej postawy, prawidłowych technik podnoszenia lub noszenia oraz unikania niezręcznego skręcania, nadmiernego rozciągania lub długotrwałego stania.

Ruch i ćwiczenia

Fizjoterapeuci zwykle zalecają ruch i ćwiczenia, aby poprawić mobilność i sprawność. Może to obejmować:

Twój fizjoterapeuta może również zalecić ćwiczenia, które możesz wykonywać, aby pomóc Ci radzić sobie z bólem w dłuższej perspektywie lub zmniejszyć ryzyko ponownego zranienia.

Na stronie Chartered Society of Physiotherapy (CSP) można znaleźć ulotki z poradami dotyczącymi ćwiczeń dla niektórych typowych problemów , a także ćwiczeń zapobiegających upadkom .

Terapia manualna

Terapia manualna to technika, w której fizjoterapeuta używa rąk do manipulacji, mobilizacji i masażu tkanek ciała.

To może pomóc:

 • złagodzić ból i sztywność
 • poprawić krążenie krwi
 • pomagają w skuteczniejszym odprowadzaniu płynów z części ciała
 • poprawiają ruch różnych części ciała
 • promować relaks

Terapia manualna może być stosowana w leczeniu określonych problemów, takich jak ból pleców, ale może być również przydatna w przypadku szeregu schorzeń, które nie wpływają na kości, stawy ani mięśnie.

Na przykład masaż może poprawić jakość życia niektórych osób z poważnymi lub długotrwałymi schorzeniami, zmniejszając poziom niepokoju i poprawiając jakość snu. W niektórych chorobach płuc stosowane są również techniki ręczne.

Inne techniki

Inne techniki stosowane czasami przez fizjoterapeutów, które mogą pomóc złagodzić ból i przyspieszyć gojenie, obejmują:

 • akupunktura – polega na wprowadzeniu cienkich igieł w określone punkty ciała w celu zmniejszenia bólu i przyspieszenia powrotu do zdrowia
 • przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS) – małe, zasilane bateryjnie urządzenie służy do dostarczania prądu elektrycznego do dotkniętego obszaru w celu uśmierzenia bólu
 • ultradźwięki – gdzie fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są wykorzystywane do leczenia głębokich urazów tkanek poprzez stymulację krążenia krwi i aktywności komórek, w celu zmniejszenia bólu i skurczów, a także przyspieszenia gojenia

Niektórzy ludzie stwierdzili, że te terapie są skuteczne, ale nie ma wielu naukowych dowodów na ich poparcie.

Istnieją pewne pozytywne dowody na akupunkturę, ale National Institute for Health and Care Excellence (NICE) zaleca rozważenie jej tylko w przypadku przewlekłych napięciowych bólów głowy i migreny .