Histeroskopia – co się dzieje

Histeroskopia to prosta procedura przeprowadzana zwykle w warunkach ambulatoryjnych lub w trybie dziennym. Oznacza to, że zwykle nie musisz zostać w szpitalu na noc.

Przygotowanie do histeroskopii

W dniach i tygodniach poprzedzających histeroskopię możesz zalecić:

Jeśli zamierzasz usunąć mięśniaki , możesz otrzymać lekarstwo, które pomoże ci je wcześniej zmniejszyć.

Wybór środka znieczulającego

Histeroskopia zwykle nie jest wykonywana w znieczuleniu, ponieważ jest to stosunkowo szybka procedura i nie wymaga wykonywania cięć (nacięć) w skórze.

Zażywanie środków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen lub paracetamol, na około godzinę wcześniej, może pomóc zmniejszyć dyskomfort po zabiegu.

Czasami podczas zabiegu można zastosować znieczulenie miejscowe w celu znieczulenia szyjki macicy (wejścia do macicy).

Dłuższe lub bardziej skomplikowane zabiegi, takie jak usuwanie mięśniaków, można wykonywać w znieczuleniu ogólnym . Oznacza to, że będziesz spać podczas przeprowadzania operacji.

W dniu histeroskopii

Jeśli masz znieczulenie ogólne, musisz unikać jedzenia lub picia przez kilka godzin przed zabiegiem. Twój list z powołaniem będzie zawierał informację, czy dotyczy to Ciebie.

Jeśli nie masz środka znieczulającego lub stosujesz tylko środek miejscowo znieczulający, możesz normalnie jeść i pić.

Po przybyciu na wizytę warto założyć luźne, wygodne ubranie, ponieważ zostaniesz poproszony o zdjęcie ubrania poniżej talii i przebranie się w szpitalną fartuch na czas zabiegu.

Możesz przyprowadzić ze sobą przyjaciela lub krewnego w celu uzyskania wsparcia, chociaż mogą nie być wpuszczani do pokoju podczas histeroskopii.

Procedura histeroskopii

Histeroskopia trwa zwykle od 5 do 30 minut. Podczas zabiegu:

Jeśli w którymkolwiek momencie procedura okaże się zbyt niewygodna, poinformuj o tym lekarza lub pielęgniarkę. W każdej chwili mogą się zatrzymać.

W niektórych przypadkach niewielka próbka tkanki z wyściółki macicy może zostać pobrana do dalszych badań. Nazywa się to biopsją endometrium.

Jeśli masz histeroskopię w celu leczenia schorzenia, takiego jak włókniaki lub polipy, wzdłuż histeroskopu można podać drobne narzędzia chirurgiczne. Są one używane do cięcia lub wypalania nieprawidłowej tkanki.

Po histeroskopii

Powinieneś być w stanie wrócić do domu wkrótce po histeroskopii, chociaż może być konieczne pozostanie w szpitalu przez kilka godzin, jeśli miałeś znieczulenie ogólne.

Twój lekarz lub pielęgniarka omówią z Tobą swoje ustalenia przed wyjazdem, chociaż uzyskanie wyników biopsji może zająć kilka tygodni.

Zwykle możesz powrócić do swoich normalnych zajęć później tego samego dnia lub następnego dnia, jeśli nie zastosowano żadnego środka znieczulającego lub tylko znieczulenie miejscowe. Jeśli miałeś znieczulenie ogólne, możesz potrzebować spokoju przez dzień lub 2.

Przeczytaj więcej o wychodzeniu z histeroskopii .