Histeroskopia – wyzdrowienie

Powinieneś być w stanie wrócić do domu tego samego dnia co twoja histeroskopia. Jeśli miałeś środek znieczulający, być może będziesz musiał pozostać w szpitalu przez kilka godzin, aż przestanie działać.

Możesz pojechać do domu, jeśli nie zastosowano środka znieczulającego lub zastosowano tylko środek znieczulający miejscowo . Jeśli miałeś znieczulenie ogólne , nie będziesz w stanie prowadzić samochodu przez co najmniej 24 godziny, więc będziesz musiał umówić się z kimś, kto zabierze Cię do domu.

Odzyskiwanie w domu

Po powrocie do domu warto odpocząć.

Jeśli miałeś znieczulenie ogólne, ktoś powinien pozostać z tobą przez co najmniej 24 godziny, aż ustąpią efekty znieczulenia. W tym czasie nie prowadź ani nie pij alkoholu.

Podczas regeneracji możesz doświadczyć:

  • skurcze podobne do bólu miesiączkowego – powinny minąć za kilka dni, a w międzyczasie można przyjmować zwykłe leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub ibuprofen
  • plamienie lub krwawienie – może to trwać do tygodnia lub dłużej; używaj podpasek higienicznych zamiast tamponów do następnej miesiączki, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia macicy lub szyjki macicy (wejście do macicy)

Te działania niepożądane są normalne i nie ma się czym martwić, ale należy zasięgnąć porady lekarza, jeśli są ciężkie.

Powrót do normalnych zajęć

Większość kobiet czuje, że mogą wrócić do normalnych zajęć, w tym do pracy, dzień po histeroskopii. Niektóre kobiety wracają do pracy później tego samego dnia.

Możesz jednak chcieć odpocząć przez kilka dni, szczególnie jeśli przeszedłeś leczenie, takie jak usunięcie mięśniaków i / lub zastosowano znieczulenie ogólne.

Twój lekarz lub chirurg może doradzić Ci, jakie czynności należy unikać podczas powrotu do zdrowia, ale ogólnie mówiąc:

  • możesz od razu normalnie jeść i pić – jeśli po znieczuleniu ogólnym poczujesz się trochę źle, spróbuj najpierw zjeść małe, lekkie posiłki
  • możesz wziąć prysznic tego samego dnia, a kąpiel następnego dnia , chyba że lekarz zaleci inaczej. Jeśli byłeś poddany znieczuleniu ogólnemu, nadal możesz odczuwać zawroty głowy, dlatego dobrze jest upewnić się, że w pobliżu jest inna osoba dorosła, która może Ci pomóc
  • należy unikać seksu przez tydzień lub do ustania krwawienia – pomoże to zmniejszyć ryzyko infekcji

Uzyskiwanie wyników

Twój lekarz lub pielęgniarka natychmiast poinformują Cię, czy wykryli coś niezwykłego podczas histeroskopii lub omówią, jak przebiegło leczenie.

Jeśli z macicy została pobrana niewielka próbka tkanki (biopsja), uzyskanie wyników może zająć kilka tygodni. Można je przesłać pocztą na adres domowy lub do gabinetu lekarskiego.

Przed opuszczeniem szpitala upewnij się, że wiesz, w jaki sposób otrzymasz wyniki.

Kiedy uzyskać poradę medyczną

Skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub przychodnią szpitalną, jeśli:

Te objawy mogą być oznaką problemu, takiego jak infekcja.