IVF – Dostępność

Zapłodnienie in vitro jest oferowane przez tylko wtedy, gdy spełnione są określone kryteria. Jeśli nie spełniasz tych kryteriów, być może będziesz musiał zapłacić za prywatne leczenie.

NICE zalecenia

Wytyczne dotyczące płodności National Institute for Health and Care Excellence (NICE) zawierają zalecenia dotyczące tego, kto powinien mieć dostęp do leczenia IVF w w Anglii i Walii.

Jednak indywidualne kliniczne grupy zamawiające (CCG) podejmują ostateczną decyzję o tym, kto może mieć finansowane przez IVF w ich okolicy, a ich kryteria mogą być surowsze niż te zalecane przez NICE.

Kobiety poniżej 40 roku życia

Według NICE kobietom w wieku poniżej 40 lat należy zaoferować 3 cykle leczenia in vitro w ramach , jeśli:

  • od 2 lat próbują zajść w ciążę poprzez regularny seks bez zabezpieczenia
  • nie były w stanie zajść w ciążę po 12 cyklach sztucznego zapłodnienia

Jeśli w trakcie leczenia ukończysz 40 lat, obecny cykl zostanie zakończony, ale dalsze cykle nie powinny być oferowane.

Jeśli testy wykażą, że IVF jest jedyną metodą leczenia, która może pomóc zajść w ciążę, powinnaś zostać natychmiast skierowana.

Kobiety w wieku od 40 do 42 lat

Wytyczne NICE mówią również, że kobietom w wieku od 40 do 42 lat należy zaoferować 1 cykl IVF w ramach , jeśli spełnione są wszystkie poniższe kryteria:

  • próbowali zajść w ciążę poprzez regularny seks bez zabezpieczenia od 2 lat lub nie byli w stanie zajść w ciążę po 12 cyklach sztucznej inseminacji
  • nigdy wcześniej nie mieli leczenia in vitro
  • nie wykazują dowodów na niską rezerwę jajnikową (gdzie jaja w twoich jajnikach są małej liczby lub jakości)
  • zostali poinformowani o dodatkowych konsekwencjach IVF i ciąży w tym wieku

Ponownie, jeśli testy wykażą, że IVF jest jedyną metodą leczenia, która może pomóc zajść w ciążę, powinnaś zostać natychmiast skierowana.

IVF w

Zaufania w Anglii i Walii pracują nad tym samym poziomem usług. Jednak sposób leczenia in vitro różni się w poszczególnych krajach i często zależy od lokalnych zasad dotyczących CCG.

CCG mogą mieć dodatkowe kryteria, które musisz spełnić, zanim będziesz mógł mieć IVF w , takie jak:

  • nie masz już dzieci, zarówno z twojego obecnego, jak i poprzednich związków
  • bycie zdrową wagą
  • nie palić
  • należą do określonego przedziału wiekowego (na przykład niektóre CCG finansują leczenie tylko kobiet poniżej 35 roku życia)

Chociaż NICE zaleca, aby oferowało 3 cykle IVF, niektóre CCG oferują tylko 1 cykl lub oferują tylko IVF finansowane przez w wyjątkowych okolicznościach.

Zapytaj swojego lekarza rodzinnego lub skontaktuj się z lokalnym CCG, aby dowiedzieć się, czy leczenie in vitro finansowane przez jest dostępne w Twojej okolicy.

Leczenie prywatne

Jeśli nie kwalifikujesz się do leczenia w ramach lub zdecydujesz się zapłacić za zapłodnienie in vitro, możesz skorzystać z leczenia w prywatnej klinice.

Z niektórymi klinikami można skontaktować się bezpośrednio, bez wcześniejszej wizyty u lekarza rodzinnego, ale inne mogą poprosić o skierowanie od lekarza rodzinnego.

Koszt prywatnego leczenia może być różny, ale 1 cykl IVF może kosztować nawet 5000 GBP lub więcej. Mogą wystąpić dodatkowe koszty leków, konsultacji i testów.

Upewnij się, że dowiesz się dokładnie, co jest wliczone w cenę podczas rozmów z kliniką.

Niektórzy rozważają przeprowadzenie IVF za granicą, ale jest kilka kwestii, o których musisz pomyśleć, w tym bezpieczeństwo i standard opieki, którą otrzymasz. Kliniki w innych krajach mogą nie podlegać takim regulacjom, jak w Wielkiej Brytanii.

Możesz przeczytać o prywatnym leczeniu niepłodności oraz kwestiach i zagrożeniach związanych z leczeniem niepłodności za granicą na stronie internetowej Human Fertilization and Embryology Authority (HFEA).

Możesz również wyszukać kliniki leczenia niepłodności regulowane przez HFEA w Wielkiej Brytanii .