IVF – Pierwsze kroki

Jeśli masz problemy z zajściem w ciążę, skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym. Przyjrzą się Twojej historii medycznej i przeprowadzą badanie fizykalne.

Mogą również zalecić pewne zmiany stylu życia, aby poprawić płodność .

O ile nie istnieją powody, które mogą narazić Cię na wysokie ryzyko bezpłodności , takie jak leczenie raka , zwykle będziesz brana pod uwagę w badaniach i leczeniu niepłodności tylko wtedy, gdy starasz się o dziecko przez co najmniej rok bez zajścia w ciążę.

W razie potrzeby, Twój lekarz rodzinny może skierować Cię do specjalisty ds. Płodności w szpitalu lub klinice leczenia bezpłodności.

Wizyta u specjalisty od płodności

Specjalista zapyta o Twoją historię płodności i może przeprowadzić badanie fizykalne.

Kobiety mogą mieć testy w celu sprawdzenia poziomu hormonów we krwi i sprawności jajników.

Mogą również mieć badanie ultrasonograficzne lub prześwietlenie, aby sprawdzić, czy są jakieś blokady lub problemy strukturalne.

Mężczyźni mogą zostać poproszeni o pobranie próbki nasienia w celu zbadania jakości nasienia.

Jeśli IVF jest dla Ciebie najlepszym sposobem leczenia, specjalista skieruje Cię na oddział wspomaganego zajścia w ciążę.

Przeczytaj więcej na temat diagnozowania niepłodności i informacji o tym, kiedy oferuje zapłodnienie in vitro .

Na oddziale wspomaganego poczęcia

Kiedy zostaniesz przyjęty na leczenie na oddziale wspomaganego zapłodnienia, Ty i Twój partner będziecie mieć badania krwi na obecność wirusa HIV , WZW B i WZW typu C.

Twoje badania przesiewowe szyjki macicy również powinny być aktualne.

Klinika powinna również sprawdzić, czy zaproponowano Ci badanie krwi w kierunku anemii sierpowatej i talasemii, jeśli Twoi przodkowie pochodzą z kraju, w którym te choroby są częstsze.

Każdy może poprosić o wykonanie tego testu bezpłatnie w od swojego lekarza rodzinnego lub lokalnego centrum anemii sierpowatej i talasemii .

Jeśli planujesz używać jaj dawców, sprawdź, czy zostały one przebadane. Wszystkie kliniki IVF w Wielkiej Brytanii są zobowiązane do badania komórek jajowych i nasienia dawców.

Specjalista zbada liczbę komórek jajowych w twoim ciele (rezerwę jajników), aby oszacować, jak twoje jajniki zareagują na leczenie IVF.

Można to ocenić, mierząc substancję zwaną hormonem przeciwmullerian (AMH) we krwi lub zliczając liczbę pęcherzyków jajowych, zwaną liczbą pęcherzyków antralnych (AFC), za pomocą badania ultrasonograficznego pochwy.

Następnie specjalista omówi z Tobą szczegółowo plan leczenia i omówi wszelkie wsparcie lub wskazówki, które mogą okazać się pomocne.

Przeczytaj więcej o tym, co dzieje się podczas IVF oraz o wsparciu dostępnym podczas IVF .