Kamienie żółciowe – leczenie

Twój plan leczenia kamieni żółciowych zależy od tego, jak objawy wpływają na Twoje codzienne życie.

Jeśli nie masz żadnych objawów, często zaleca się aktywne monitorowanie. Oznacza to, że nie otrzymasz natychmiastowego leczenia, ale powinieneś poinformować swojego lekarza rodzinnego, jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy.

Z reguły im dłużej nie występują objawy, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo pogorszenia się stanu.

Możesz potrzebować leczenia, jeśli masz stan, który zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak:

Leczenie może być również zalecane, jeśli skan pokazuje wysoki poziom wapnia w pęcherzyku żółciowym, ponieważ może to prowadzić do raka pęcherzyka żółciowego w późniejszym życiu.

W przypadku epizodów bólu brzucha (kolki żółciowej) leczenie zależy od tego, jak ból wpływa na codzienne czynności.

Jeśli ból jest łagodny i rzadki, możesz przepisać środki przeciwbólowe, aby kontrolować dalsze epizody i otrzymać porady dotyczące zdrowej diety, aby pomóc kontrolować ból.

Jeśli objawy są cięższe i częstsze, zwykle zaleca się operację usunięcia woreczka żółciowego .

Woreczek żółciowy nie jest niezbędnym narządem i bez niego możesz prowadzić normalne życie.

U niektórych osób po spożyciu tłustych lub pikantnych potraw mogą wystąpić objawy wzdęcia i biegunki. Jeśli pewne pokarmy wywołują objawy, możesz chcieć ich uniknąć w przyszłości.

Operacja dziurki od klucza w celu usunięcia pęcherzyka żółciowego

Jeśli zalecana jest operacja, zwykle będziesz mieć operację dziurki od klucza, aby usunąć pęcherzyk żółciowy. Jest to znane jako cholecystektomia laparoskopowa.

Podczas cholecystektomii laparoskopowej wykonuje się 3 lub 4 małe nacięcia w brzuchu.

Jedno większe cięcie (około 2 do 3 cm) wykonuje się przy pępku, a pozostałe (każdy 1 cm lub mniej) po prawej stronie brzucha.

Twój brzuch jest tymczasowo nadmuchiwany za pomocą dwutlenku węgla. Jest to nieszkodliwe i ułatwia chirurgowi oglądanie narządów.

Przez jedno z nacięć na brzuchu wprowadza się laparoskop (długi, cienki teleskop z małą lampką i kamerą wideo na końcu).

Umożliwia to chirurgowi oglądanie operacji na monitorze wideo. Usuną twój woreczek żółciowy za pomocą specjalnych narzędzi chirurgicznych.

Jeśli podejrzewa się, że w przewodzie żółciowym mogą znajdować się kamienie żółciowe, podczas operacji wykonuje się również badanie rentgenowskie lub ultrasonograficzne przewodu żółciowego.

Jeśli zostaną znalezione kamienie żółciowe, można je usunąć podczas operacji dziurki od klucza. Jeśli operacji nie można wykonać w ten sposób lub wystąpi nieoczekiwane komplikacje, może być konieczne przekształcenie w operację otwartą.

Po usunięciu pęcherzyka żółciowego gaz w jamie brzusznej uchodzi przez laparoskop, a nacięcia zamykane są rozpuszczalnymi szwami i przykrywane opatrunkami.

Cholecystektomia laparoskopowa jest zwykle przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym , co oznacza, że podczas zabiegu będziesz nieprzytomny i nie będziesz odczuwać bólu podczas jego wykonywania.

Operacja trwa od 60 do 90 minut i zwykle możesz wrócić do domu tego samego dnia.

Pełna regeneracja trwa zwykle około 10 dni.

Chirurgia z jednym nacięciem

Cholecystektomia laparoskopowa z pojedynczym nacięciem to nowszy rodzaj operacji z dziurką od klucza, stosowaną w celu usunięcia pęcherzyka żółciowego.

Podczas tego typu operacji wykonuje się tylko 1 małe cięcie, co oznacza, że będziesz mieć tylko jedną bliznę.

Ale ponieważ ten rodzaj cholecystektomii nie był przeprowadzany tak często, jak konwencjonalne cholecystektomie, nadal istnieją co do tego pewne wątpliwości.

Dostęp do cholecystektomii laparoskopowej z jednym nacięciem jest również ograniczony, ponieważ wymaga to doświadczonego chirurga ze specjalistycznym przeszkoleniem.

Więcej informacji na temat cholecystektomii laparoskopowej z jednym nacięciem można znaleźć w National Institute for Health and Care Excellence (NICE).

Operacja otwarta

Cholecystektomia laparoskopowa może nie być zalecana, jeśli:

  • są w trzecim trymestrze (ostatnie 3 miesiące) ciąży
  • mają dużą nadwagę
  • mają niezwykłą strukturę pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych, co utrudnia wykonanie procedury dziurki od klucza i jest potencjalnie niebezpieczne

W takich okolicznościach może być zalecana otwarta cholecystektomia.

Nacięcie na 10 do 15 cm (4 do 6 cali) wykonuje się w brzuchu, pod żebrami, aby można było usunąć woreczek żółciowy.

Zastosowano znieczulenie ogólne, abyś stracił przytomność i nie czuł bólu.

Operacja otwarta jest tak samo skuteczna jak operacja laparoskopowa, ale ma dłuższy czas rekonwalescencji i powoduje bardziej widoczne blizny.

Większość ludzi musi pozostać w szpitalu do 5 dni. Pełne wyzdrowienie zajmuje zwykle 6 tygodni.

Przeczytaj więcej o rekonwalescencji po operacji pęcherzyka żółciowego .

Endoskopowa cholangio-pankreatografia wsteczna (ERCP)

Endoskopowa cholangio-pankreatografia wsteczna (ERCP) to procedura, która może być stosowana do usuwania kamieni żółciowych z przewodu żółciowego.

Woreczek żółciowy nie jest usuwany podczas tej procedury, więc wszelkie kamienie w woreczku żółciowym pozostaną, chyba że zostaną usunięte przy użyciu innych technik chirurgicznych.

ERCP jest podobna do diagnostycznej cholangiografii (więcej informacji znajduje się w diagnostyce kamieni żółciowych ), w której endoskop (długa, cienka elastyczna rurka z kamerą na końcu) przechodzi przez usta do miejsca, w którym przewód żółciowy otwiera się do jelita cienkiego.

Ale podczas ERCP otwór przewodu żółciowego poszerza się za pomocą małego nacięcia lub elektrycznie podgrzewanego drutu.

Kamienie dróg żółciowych są następnie usuwane lub pozostawione do przejścia do jelita i poza organizm.

Czasami mała rurka zwana stentem jest na stałe umieszczana w przewodzie żółciowym, aby pomóc żółci i kamieniom przejść.

ERCP jest zwykle przeprowadzane w sedacji, co oznacza, że będziesz świadomy podczas zabiegu, ale nie będziesz odczuwać bólu.

Zabieg trwa średnio około 30 minut, ale może zająć od 15 minut do ponad godziny.

Następnie może być konieczne pozostanie w szpitalu na noc, abyś mógł być monitorowany.

Leki rozpuszczające kamienie żółciowe

Jeśli twoje kamienie żółciowe są małe i nie zawierają wapnia, możesz wziąć tabletki kwasu ursodeoksycholowego, aby je rozpuścić.

Ale nie są one przepisywane zbyt często, ponieważ:

  • rzadko są bardzo skuteczne
  • należy je zażywać przez długi czas (do 2 lat)
  • kamienie żółciowe mogą nawrócić po zaprzestaniu leczenia

Skutki uboczne kwasu ursodeoksycholowego są rzadkie i zwykle są łagodne. Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to nudności, wymioty i swędzenie skóry.

Kwas ursodeoksycholowy zwykle nie jest zalecany kobietom w ciąży lub karmiącym piersią.

Kobiety aktywne seksualnie podczas przyjmowania kwasu ursodeoksycholowego powinny stosować mechaniczną metodę antykoncepcji, taką jak prezerwatywa, lub niskodawkową pigułkę antykoncepcyjną zawierającą estrogen, ponieważ może to wpływać na inne rodzaje doustnych tabletek antykoncepcyjnych.

Tabletki kwasu ursodeoksycholowego mogą być czasami stosowane w celu zapobiegania kamieniom żółciowym, jeśli uważa się, że istnieje ryzyko ich rozwoju.

Na przykład kwas ursodeoksycholowy może być przepisany, jeśli niedawno przeszedłeś operację odchudzania, ponieważ szybka utrata masy ciała może powodować wzrost kamieni żółciowych.

Dieta i kamienie żółciowe

W przeszłości osobom z kamieniami żółciowymi, które nie były odpowiednie do operacji, czasami zalecano przyjęcie diety o bardzo niskiej zawartości tłuszczu, aby powstrzymać rozwój kamieni żółciowych.

Jednak ostatnie dowody sugerują, że nie jest to pomocne, ponieważ szybka utrata wagi wynikająca z diety o bardzo niskiej zawartości tłuszczu może w rzeczywistości powodować wzrost kamieni żółciowych.

Oznacza to, że jeśli operacja nie jest zalecana lub chcesz uniknąć operacji, zaleca się przyjęcie zdrowej, zbilansowanej diety opartej na przewodniku Eatwell .

Obejmuje to spożywanie różnorodnych potraw, w tym umiarkowanych ilości tłuszczu i regularnych posiłków.

Zdrowa dieta nie wyleczy kamieni żółciowych ani nie wyeliminuje całkowicie objawów, ale może poprawić ogólny stan zdrowia i pomóc w opanowaniu bólu spowodowanego kamieniami żółciowymi.

Przeczytaj więcej o zdrowym odżywianiu .