Laparoskopia (operacja dziurki od klucza) – Jak to jest wykonywane

Laparoskopia wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym , dzięki czemu podczas zabiegu będziesz nieprzytomny i nie będziesz go pamiętać. Często możesz wrócić do domu tego samego dnia.

Przygotowanie

W zależności od rodzaju wykonywanego zabiegu laparoskopowego, zwykle zostaniesz poproszony o powstrzymanie się od jedzenia ani picia przez 6 do 12 godzin wcześniej.

Jeśli zażywasz leki rozrzedzające krew ( antykoagulanty ), takie jak aspiryna lub warfaryna , możesz zostać poproszony o zaprzestanie ich przyjmowania kilka dni wcześniej. Ma to na celu zapobieżenie nadmiernemu krwawieniu podczas operacji.

Jeśli palisz, możesz zalecić zaprzestanie palenia w okresie poprzedzającym operację. Dzieje się tak, ponieważ palenie może opóźniać gojenie się po operacji i zwiększać ryzyko powikłań, takich jak infekcja.

Większość osób może opuścić szpital w dniu zabiegu lub następnego dnia. Przed zabiegiem musisz umówić się, aby ktoś odwiózł Cię do domu, ponieważ odradza się prowadzenie pojazdu przez co najmniej 24 godziny później.

Procedura

Podczas laparoskopii chirurg wykonuje niewielkie nacięcie (nacięcie) o wielkości od 1 do 1,5 cm (0,4 do 0,6 cala), zwykle w pobliżu pępka.

Przez nacięcie wprowadza się rurkę, a dwutlenek węgla jest pompowany przez rurkę, aby nadmuchać brzuch (brzuch). Nadmuchanie brzucha pozwala chirurgowi lepiej widzieć narządy i daje im więcej miejsca do pracy. Następnie przez rurkę wprowadza się laparoskop. Laparoskop przesyła obraz do monitora telewizyjnego na sali operacyjnej, dając chirurgowi wyraźny widok na całą okolicę.

Jeśli laparoskopia jest używana do wykonania zabiegu chirurgicznego, takiego jak usunięcie wyrostka robaczkowego, kolejne nacięcia zostaną wykonane w jamie brzusznej. Przez te nacięcia można wprowadzić małe narzędzia chirurgiczne, a chirurg może skierować je we właściwe miejsce, korzystając z widoku z laparoskopu. Po umieszczeniu narzędzi można je wykorzystać do przeprowadzenia wymaganego leczenia.

Po zabiegu z brzucha wypuszczany jest dwutlenek węgla, nacięcia zamykane są szwami lub klipsami oraz zakładany jest opatrunek.

Gdy do zdiagnozowania choroby stosuje się laparoskopię, procedura trwa zwykle 30-60 minut. Jeśli chirurg leczy chorobę, potrwa to dłużej, w zależności od rodzaju wykonywanej operacji.

Poprawa

Po laparoskopii możesz czuć się oszołomiony i zdezorientowany, kiedy dochodzi do siebie po znieczuleniu. Niektórzy ludzie mdli lub wymiotują. Są to częste skutki uboczne środka znieczulającego i powinny szybko ustąpić.

Będziesz obserwowany przez pielęgniarkę przez kilka godzin, aż w pełni się obudzisz i będziesz w stanie jeść, pić i oddawać mocz.

Przed opuszczeniem szpitala zostaniesz poinformowany, jak utrzymywać rany w czystości i kiedy wrócić na wizytę kontrolną lub usunąć szwy (chociaż często stosuje się szwy rozpuszczalne ).

Przez kilka dni po zabiegu prawdopodobnie będziesz odczuwać ból i dyskomfort w miejscu nacięcia, a także ból gardła, jeśli zastosowano rurkę do oddychania. Otrzymasz leki przeciwbólowe, które pomogą złagodzić ból.

Część gazu używanego do nadmuchania brzucha może pozostać w jamie brzusznej po zabiegu, co może spowodować:

 • wzdęcia
 • skurcze
 • ból barku, ponieważ gaz może podrażniać przeponę (mięsień, którego używasz do oddychania), co z kolei może podrażniać zakończenia nerwowe w ramieniu

Te objawy nie są powodem do zmartwień i powinny ustąpić po około dniu, gdy organizm wchłonie pozostały gaz.

W ciągu dni lub tygodni po zabiegu prawdopodobnie poczujesz się bardziej zmęczony niż zwykle, ponieważ Twoje ciało zużywa dużo energii, aby się wyleczyć. Pomocne mogą być regularne drzemki.

Czasy regeneracji

Czas powrotu do zdrowia po laparoskopii jest inny dla każdego. Zależy to od takich czynników, jak powód wykonania zabiegu (czy był używany do zdiagnozowania lub leczenia choroby), ogólnego stanu zdrowia i ewentualnych powikłań.

Jeśli miałeś laparoskopię, aby zdiagnozować stan, prawdopodobnie będziesz w stanie wznowić swoje normalne czynności w ciągu 5 dni.

Okres rekonwalescencji po laparoskopii w leczeniu stanu zależy od rodzaju leczenia. Po drobnej operacji, takiej jak usunięcie wyrostka robaczkowego, możesz wrócić do normalnych czynności w ciągu 3 tygodni. Po poważnej operacji, takiej jak usunięcie jajników lub nerki z powodu raka , czas powrotu do zdrowia może wynosić nawet 12 tygodni.

Twój zespół chirurgiczny może udzielić ci więcej informacji o tym, kiedy będziesz w stanie wznowić normalne czynności.

Kiedy szukać porady lekarskiej

Zwykle zaleca się, aby ktoś pozostał z Tobą przez pierwsze 24 godziny po operacji. Dzieje się tak na wypadek, gdyby wystąpiły jakiekolwiek objawy sugerujące problem, takie jak:

 • wysoka temperatura 38 ° C lub wyższa
 • dreszcze
 • silne lub ciągłe wymioty
 • narastający ból brzucha
 • zaczerwienienie, ból, obrzęk, krwawienie lub wydzielina wokół ran
 • nieprawidłowe upławy lub krwawienie z pochwy
 • ból i obrzęk w jednej z nóg
 • uczucie pieczenia lub kłucia podczas oddawania moczu

Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów podczas rekonwalescencji, należy skontaktować się ze szpitalem, w którym przeprowadzono zabieg, lekarzem rodzinnym lub 111 w celu uzyskania porady.

Laparoskopia wspomagana robotem

Stosunkowo niedawnym osiągnięciem w laparoskopii jest wykorzystanie robotów do wspomagania procedur. Jest to znane jako „laparoskopia wspomagana robotem”.

Podczas laparoskopii wspomaganej robotem Twój chirurg używa konsoli znajdującej się na sali operacyjnej w celu wykonania zabiegu poprzez sterowanie ramionami robota. W ramionach robota znajduje się specjalna kamera i sprzęt chirurgiczny.

System robotyczny zapewnia powiększone widzenie 3D i zwiększony zakres ruchu dla instrumentów pracujących wewnątrz ciała.

Laparoskopia wspomagana robotami umożliwia chirurgom wykonywanie skomplikowanych zabiegów ze zwiększoną precyzją i mniejszymi nacięciami. W ostatnich latach w Wielkiej Brytanii gwałtownie wzrosła liczba laparoskopii wspomaganych robotami. W szczególności chirurgia wspomagana robotami w przypadku raka prostaty.

Istnieją dowody sugerujące, że laparoskopia wspomagana robotem może wiązać się z mniejszym ryzykiem powikłań niż zwykła laparoskopia lub operacja otwarta, a także krótszy czas powrotu do zdrowia.