Łuszczyca – życie z

Chociaż łuszczyca jest tylko niewielkim podrażnieniem dla niektórych osób, może znacząco wpłynąć na jakość życia osób bardziej dotkniętych.

Jeśli masz łuszczycę, pomocne mogą być poniższe porady.

Dbanie o zdrowie: samoopieka

Samoopieka jest istotną częścią Twojego codziennego życia. Polega na wzięciu odpowiedzialności za własne zdrowie i dobre samopoczucie, przy wsparciu osób zaangażowanych w opiekę nad tobą.

Samoopieka obejmuje utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, zapobieganie chorobom lub wypadkom oraz skuteczniejszą opiekę nad drobnymi chorobami i chorobami przewlekłymi.

Osoby z chorobami przewlekłymi mogą odnieść ogromne korzyści z samoopieki. Mogą żyć dłużej; mniej bólu, lęku, depresji i zmęczenia; mieć lepszą jakość życia; i być bardziej aktywnym i niezależnym. Posiadanie planu opieki pomoże Ci w zarządzaniu leczeniem tak, aby pasowało do Twojego stylu życia.

Dalsza informacja

Kontynuuj leczenie

Ważne jest, aby stosować leczenie zgodnie z zaleceniami, nawet jeśli łuszczyca ulegnie poprawie. Ciągłe leczenie może pomóc w zapobieganiu zaostrzeniom. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące leczenia lub skutków ubocznych, porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym lub zespołem opieki zdrowotnej.

Regularne przeglądy

Ponieważ łuszczyca jest zwykle chorobą przewlekłą, możesz mieć regularny kontakt z zespołem opieki zdrowotnej. Omów z nimi swoje objawy lub obawy, ponieważ im więcej zespół wie, tym bardziej może Ci pomóc.

Pomoc w pokryciu kosztów zdrowotnych

Jeśli regularnie płacisz za więcej niż 3 recepty miesięcznie, możesz zaoszczędzić pieniądze dzięki poświadczeniu przedpłaty na receptę (PPC).

Aby sprawdzić koszt PPC, zadzwoń pod numer 0845 850 0030 lub sprawdź ulotkę HC12 (dostępna w niektórych aptekach lub przychodniach).

Dalsza informacja

Zdrowe odżywianie i ćwiczenia

Osoby z łuszczycą mają nieco większe ryzyko rozwoju cukrzycy i chorób układu krążenia niż ogólna populacja, chociaż nie wiadomo dlaczego.

Regularne ćwiczenia i zdrowa dieta są zalecane dla każdego, nie tylko dla osób z łuszczycą, ponieważ mogą pomóc w zapobieganiu wielu problemom zdrowotnym. Spożywanie zdrowej, zbilansowanej diety i regularne ćwiczenia mogą również złagodzić stres, który może poprawić stan łuszczycy.

Dalsza informacja

Emocjonalny wpływ łuszczycy

Wpływ, jaki łuszczyca może mieć na wygląd fizyczny, oznacza, że wśród osób z tą chorobą powszechne są niskie poczucie własnej wartości i niepokój. Może to prowadzić do depresji , zwłaszcza jeśli łuszczyca się pogorszy.

Twój lekarz rodzinny lub dermatolog zrozumieją psychologiczne i emocjonalne skutki łuszczycy, więc porozmawiaj z nimi o swoich obawach lub niepokojach.

Dalsza informacja

Łuszczycowe zapalenie stawów

Niektóre osoby z łuszczycą rozwijają łuszczycowe zapalenie stawów . Powoduje to tkliwość, ból i obrzęk stawów i tkanki łącznej, a także sztywność. Może wpływać na każdy staw w ciele, ale często dotyka dłoni, stóp, kolan, szyi, kręgosłupa i łokci.

Większość ludzi rozwija łuszczycowe zapalenie stawów po łuszczycy, ale niektórzy ludzie rozwijają się przed rozpoznaniem łuszczycy.

Nie ma jednego testu na łuszczycowe zapalenie stawów. Zwykle diagnozuje się go za pomocą kombinacji metod, w tym na podstawie historii choroby, badań fizykalnych, badań krwi, prześwietlenia rentgenowskiego i skanów MRI. Jeśli masz łuszczycę, zwykle przeprowadzasz coroczną ocenę w celu wykrycia objawów łuszczycowego zapalenia stawów.

Jeśli twój lekarz podejrzewa, że masz łuszczycowe zapalenie stawów, zwykle zostaniesz skierowany do specjalisty zwanego reumatologiem, abyś mógł leczyć się lekami przeciwzapalnymi lub przeciwreumatycznymi.

Dalsza informacja

Ciąża

Łuszczyca nie wpływa na płodność, a kobiety z łuszczycą mogą mieć normalną ciążę i zdrowe dziecko. U niektórych kobiet łuszczyca poprawia się w czasie ciąży, ale u innych pogarsza się.

Porozmawiaj ze swoim zespołem opieki zdrowotnej, jeśli myślisz o urodzeniu dziecka. Niektóre metody leczenia łuszczycy mogą być szkodliwe dla rozwijającego się dziecka, dlatego podczas ich przyjmowania należy stosować antykoncepcję. W zależności od leku może to dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Twój zespół medyczny może zasugerować najlepsze sposoby kontrolowania łuszczycy, zanim zaczniesz starać się o rodzinę.

Dalsza informacja

Porozmawiaj z innymi

Wiele osób z łuszczycą stwierdziło, że pomaga uczestnictwo w grupach wsparcia. Grupy wsparcia mogą zwiększyć Twoją pewność siebie, zmniejszyć poczucie izolacji i udzielić praktycznych porad dotyczących życia z chorobą.

Dalsza informacja