Neuralgia po półpaścu – Leczenie

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić samodzielnie, aby spróbować zmniejszyć dyskomfort związany z nerwobólami po półpaścu. Aby złagodzić ból, można również zastosować leki.

Samopomoc

Aby zmniejszyć ból i podrażnienie nerwobólów po półpaścu:

  • noś wygodną odzież – odzież bawełniana lub jedwabna zwykle powoduje mniej podrażnień
  • używaj zimnych okładów – niektórzy uważają, że chłodzenie dotkniętego obszaru za pomocą okładu anicowego pomaga

Kremy i plastry

Twój lekarz rodzinny może przepisać leki, które zastosujesz bezpośrednio na bolesne miejsce.

Plastry lidokainowe

Plastry lidokainowe to plastry samoprzylepne zawierające środek miejscowo znieczulający . Mogą być przydatne, gdy ból wpływa na sen lub aktywność w ciągu dnia. Nie można ich używać jednorazowo dłużej niż 12 godzin.

Krem z kapsaicyną

Kapsaicyna to substancja, która sprawia, że papryczki chili są ostre. Uważa się, że działa na ból nerwów, zatrzymując nerwy wysyłające komunikaty o bólu do mózgu.

Twój lekarz rodzinny może przepisać kapsaicynę jako krem o małej dawce. Nakłada się go na dotknięty obszar kilka razy dziennie, ale tylko wtedy, gdy wysypka się zagoi. Działa poprzez zmianę sposobu funkcjonowania zakończeń nerwowych.

W leczeniu nerwobólów po przebytym półpaścu można również stosować plastry z kapsaicyną o dużej mocy. Są dostępne w specjalistycznych klinikach bólu i są stosowane jako pojedyncze leczenie w klinice lub szpitalu. Jeśli jest skuteczne, leczenie można powtarzać, zwykle co kilka miesięcy, w zależności od poprawy objawów.

Lek

Leki mogą nie zatrzymać bólu całkowicie, ale mogą pomóc go zmniejszyć. Być może będziesz musiał wypróbować wiele różnych rodzajów leków, aby znaleźć ten lub połączenie, które będzie dla Ciebie najlepsze.

Powszechnie stosowane środki przeciwbólowe nie działają na nerwobóle po półpaścu. Twój lekarz rodzinny może jednak początkowo zasugerować zastosowanie paracetamolu lub kombinacji paracetamolu i kodeiny, aby sprawdzić, czy ma to wpływ.

Niektóre leki stosowane w leczeniu depresji działają również na nerwobóle, dlatego może być zalecane wypróbowanie jednego z nich.

Leki przeciwdepresyjne

Amitryptylina i duloksetyna to dwa główne leki przeciwdepresyjne przepisywane na nerwoból po półpaścu.

Zazwyczaj zaczynasz od niskiej dawki, która może być zwiększona w zależności od korzyści i skutków ubocznych. Pełne efekty mogą potrwać kilka tygodni.

Częste działania niepożądane obejmują suchość w ustach , zaparcia , zawroty głowy i senność. Nie każdy ma skutki uboczne.

Jeśli te leki nadal nie pomogą po kilku tygodniach lub jeśli powodują znaczące skutki uboczne, dawkę należy stopniowo zmniejszać, aby zapobiec efektom odstawienia.

Leki przeciwdrgawkowe

Gabapentyna i pregabalina to dwa główne leki przeciwdrgawkowe przepisywane w przypadku neuralgii po przebytym półpaścu.

Podobnie jak leki przeciwdepresyjne stosowane w neuralgii popółpaścowej, należy je rozpoczynać od małej dawki, którą stopniowo zwiększa się w ciągu kilku dni lub tygodni. Zwykle należy je również przyjmować przez kilka tygodni, zanim zaczną działać.

Nie każdy ma skutki uboczne podczas przyjmowania gabapentyny i pregabaliny. Możliwe skutki uboczne to zawroty głowy, senność, słaba pamięć, zwiększony apetyt i przyrost masy ciała.

Jeśli te leki nadal nie pomogą po kilku tygodniach lub jeśli powodują znaczące skutki uboczne, dawkę należy stopniowo zmniejszać.

Inne zabiegi

Jeśli pomimo leczenia ból nasili się, możesz zostać skierowany do specjalistycznej kliniki bólu. Podczas oczekiwania na wizytę możesz otrzymać lek o nazwie tramadol .

Tramadol może uzależniać, jeśli jest przyjmowany przez dłuższy czas, dlatego należy go przepisać na możliwie najkrótszy czas i przerwać, jeśli to nie pomoże.

Jeśli inne leki nie pomogły, można zalecić silniejsze środki przeciwbólowe, takie jak leki na bazie morfiny. Mogą one zostać rozpoczęte przez lekarza rodzinnego, ale mogą wymagać przeglądu przez specjalistę od bólu. Jeśli te leki nie pomogą, należy je przerwać.

National Institute for Health and Care Excellence (NICE) ma listę pytań dotyczących leków stosowanych w leczeniu bólu neuropatycznego, które możesz zadać swojemu specjaliście od bólu.

Życie z neuralgią popółpaścową

Życie z neuralgią popryszczkową może być bardzo trudne, ponieważ może wpływać na zdolność wykonywania prostych codziennych czynności, takich jak ubieranie się i kąpiel. Może również prowadzić do dalszych problemów, w tym skrajnego zmęczenia, trudności ze snem i depresji .

Przeczytaj więcej o uzyskiwaniu pomocy na ból i sposobach radzenia sobie z przewlekłym bólem .

British Pain Society , Pain Concern i Pain UK mogą również zapewnić dalszą pomoc i wsparcie.