Neuropatia obwodowa – Diagnoza

Do zdiagnozowania neuropatii obwodowej i jej przyczyny można zastosować wiele testów.

Kiedy zobaczysz się ze swoim lekarzem, zapyta o objawy i zbada dotknięty obszar ciała. Może to obejmować testowanie czucia, siły i refleksu.

Twój lekarz może również zorganizować badania krwi, szczególnie w celu sprawdzenia przyczyn, takich jak cukrzyca lub niedobór witaminy B12 .

Potwierdzenie, jeśli masz neuropatię

Niektóre osoby mogą potrzebować wizyty u neurologa, specjalisty w zakresie chorób układu nerwowego, w szpitalu w celu wykonania dalszych badań.

Mogą to być:

  • test przewodnictwa nerwowego (NCS), w którym małe metalowe druty zwane elektrodami są umieszczane na skórze, które uwalniają drobne wstrząsy elektryczne, aby stymulować nerwy; mierzona jest prędkość i siła sygnału nerwowego
  • elektromiografia (EMG), gdzie mała igła jest wprowadzana przez skórę do mięśnia i służy do pomiaru aktywności elektrycznej mięśni

NCS i EMG są zwykle wykonywane w tym samym czasie.

Identyfikacja przyczyny neuropatii

Twój lekarz rodzinny może zazwyczaj zidentyfikować przyczynę neuropatii obwodowej.

Jeśli podejrzewa się cukrzycę, zwykle mogą postawić pewną diagnozę na podstawie objawów, badania fizykalnego i sprawdzenia poziomu cukru we krwi i moczu.

Jeśli zażywasz lek, o którym wiadomo, że powoduje neuropatię obwodową, Twój lekarz rodzinny może tymczasowo przerwać lub zmniejszyć dawkę, aby sprawdzić, czy objawy ulegną poprawie.

Jeśli przyczyna jest niepewna, możesz zostać skierowany do neurologa w celu wykonania dalszych badań krwi w celu sprawdzenia:

Możesz potrzebować nakłucia lędźwiowego, aby przetestować przezroczysty, bezbarwny płyn, który otacza i wspiera mózg i rdzeń kręgowy (płyn mózgowo-rdzeniowy) pod kątem zapalenia.

Biopsja i skany

Czasami w ramach diagnozy może zostać wykonana biopsja nerwu.

Jest to drobny zabieg chirurgiczny, w którym niewielka próbka nerwu obwodowego jest usuwana z okolicy kostki, aby można ją było zbadać pod mikroskopem.

Następnie jest sprawdzany pod kątem zmian, które mogą być oznaką pewnych typów neuropatii obwodowej. Ale biopsje nerwów są rzadko potrzebne.

Możesz również potrzebować skanowania, aby znaleźć jakąkolwiek przyczynę swojej neuropatii, na przykład: