Niewydolność serca – Życie z

Jeśli masz niewydolność serca, ważne jest, aby dbać o własne zdrowie i dobre samopoczucie, przy wsparciu osób zaangażowanych w opiekę.

Dbanie o siebie

Jeśli masz niewydolność serca, bardzo ważne jest, aby o siebie dbać.

Miej zdrową dietę

Zdrowa, zbilansowana dieta może pomóc złagodzić objawy i ogólny stan zdrowia.

Zbilansowana dieta powinna zawierać:

Możesz również otrzymać porady dotyczące zmian w diecie, które mogą szczególnie pomóc w niewydolności serca, takich jak ograniczenie ilości wypijanych płynów.

Ćwicz regularnie

Regularna aktywność fizyczna może również pomóc złagodzić objawy i ogólny stan zdrowia.

Jeśli cierpisz na niewydolność serca, powinieneś otrzymać propozycję programu rehabilitacji kardiologicznej opartej na ćwiczeniach.

Programy te różnią się znacznie w poszczególnych krajach, ale większość z nich obejmuje co najmniej 1 z poniższych:

  • ćwiczenie
  • Edukacja
  • wsparcie emocjonalne

Zazwyczaj są prowadzone w szpitalach lub przychodniach środowiskowych przez zespoły złożone z pielęgniarek, fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych i specjalistów od ćwiczeń.

Zanim zaczniesz, przeprowadzisz ocenę, aby dowiedzieć się, ile ćwiczeń możesz bezpiecznie wykonywać.

Następnie program ćwiczeń może zostać dostosowany specjalnie dla Ciebie.

Część edukacyjna programu dostarczy Ci informacji na temat zdrowego odżywiania i praktycznych sposobów zmniejszenia ryzyka dalszych uszkodzeń serca.

Chcieć wiedzieć więcej?

Przestań palić

Jeśli palisz, rzucenie palenia może poprawić ogólny stan zdrowia i zmniejszyć ryzyko wielu innych problemów zdrowotnych.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu lub służbą rzucającą palenie, jeśli uważasz, że będziesz potrzebować pomocy w rzuceniu palenia.

Mogą zapewnić wsparcie i, jeśli to konieczne, przepisać metody leczenia rzucania palenia .

Ogranicz spożycie alkoholu

Zwykle możesz nadal pić alkohol, jeśli masz niewydolność serca, ale zaleca się, aby nie przekraczać zalecanego limitu więcej niż 14 jednostek alkoholu tygodniowo.

Jeśli twoja niewydolność serca jest bezpośrednio związana z piciem alkoholu, możesz zalecić całkowite zaprzestanie palenia.

Dowiedz się, jak ograniczyć spożycie alkoholu

Zaszczep się

Niewydolność serca może powodować znaczne obciążenie organizmu i oznaczać, że jesteś bardziej podatny na infekcje.

Każdemu z niewydolnością serca należy zaproponować coroczne szczepienie przeciw grypie i jednorazowe szczepienie przeciw pneumokokom .

Szczepienia te można otrzymać w przychodni lekarza rodzinnego lub w lokalnej aptece oferującej szczepienia.

Chcieć wiedzieć więcej?

Regularne przeglądy i monitorowanie

Będziesz mieć regularny kontakt ze swoim lekarzem rodzinnym lub zespołem opieki, aby monitorować swój stan przynajmniej co 6 miesięcy.

Spotkania te mogą obejmować:

  • rozmawianie o swoich objawach, na przykład o tym, czy wpływają one na Twoje normalne czynności, czy też się nasilają
  • dyskusja na temat twoich leków, w tym wszelkich skutków ubocznych
  • testy do monitorowania stanu zdrowia

Jest to również dobra okazja, aby zadać jakiekolwiek pytania lub poruszyć inne kwestie, które chciałbyś omówić ze swoim zespołem opieki.

Możesz zostać poproszony o pomoc w monitorowaniu swojego stanu między wizytami.

Na przykład zespół opieki może zasugerować regularne ważenie się, aby wszelkie zmiany masy ciała, które mogą być oznaką problemu, były szybko wykrywane.

Skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub zespołem opieki, jeśli objawy nasilają się lub pojawią się nowe objawy.

Twój zespół opiekuńczy doradzi Ci, kiedy i gdzie szukać porady w przypadku potencjalnego problemu.

Podróżowanie i prowadzenie

Podróżny

Choroba serca nie powinna przeszkadzać w podróżowaniu ani wyjeżdżaniu na wakacje, o ile czujesz się wystarczająco dobrze, a Twój stan jest dobrze kontrolowany. Ale przed podróżą skonsultuj się z lekarzem.

Zalecane może być unikanie podróżowania na duże wysokości lub do gorących i wilgotnych miejsc, ponieważ może to dodatkowo obciążyć serce.

Latanie zwykle nie powoduje problemów, ale jeśli twoja niewydolność serca jest ciężka, nogi i kostki mogą puchnąć, a oddychanie może być trudniejsze.

Jeśli lecisz, poinformuj linie lotnicze o swoim stanie. Mogą zapewnić wózek inwalidzki lub samochód elektryczny, dzięki czemu można uniknąć konieczności pokonywania dużych odległości na lotnisku.

Jeśli podróżujesz i siedzisz nieruchomo przez długi czas, w samochodzie, autokarze lub w samolocie, powinieneś wykonywać proste ćwiczenia, aby zmniejszyć ryzyko zakrzepów krwi . Noszenie skarpet lotniczych lub pończoch uciskowych podczas lotu również powinno pomóc.

Dobrym pomysłem może być zabranie w podróż 2 zestawów leków. Noś je w różnych miejscach, na wypadek gdybyś zgubił, i zrób listę przyjmowanych leków i do czego służą.

Choroba serca nie powinna powstrzymywać Cię przed wykupieniem ubezpieczenia podróżnego, ale być może będziesz musiał znaleźć specjalistyczną firmę, która Cię ubezpieczy.

Przeczytaj więcej o podróżowaniu z chorobą serca .

Napędowy

Może być konieczne poinformowanie DVLA o niewydolności serca.

Przeczytaj więcej o niewydolności serca i prowadzeniu samochodu .

Emocje, związki i seks

Rozpoznanie niewydolności serca może być szokiem. Niektórzy ludzie odczuwają lęk, niepokój, depresję lub złość. Te uczucia są całkowicie normalne.

Niektórzy ludzie również popadają w depresję . Porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym lub zespołem opieki, jeśli czujesz, że nie możesz czerpać przyjemności z rzeczy, z których korzystałeś lub radzić sobie w codziennym życiu.

Po postawieniu diagnozy może się okazać, że Twój związek fizyczny z partnerem ulegnie zmianie z powodu obaw o zawał serca , utraty zainteresowania seksem lub niemożności uzyskania erekcji, co czasami może być spowodowane lekami na niewydolność serca.

Możesz omówić wszelkie zmartwienia lub problemy ze swoim lekarzem rodzinnym lub zespołem opieki, jeśli nie możesz porozmawiać z rodziną lub przyjaciółmi. Będą w stanie Ci doradzić i zorganizować wsparcie.

Pomocne może być również dołączenie do grupy wsparcia dla serca, gdzie możesz porozmawiać z innymi osobami z chorobami serca, których sytuacja jest podobna do Twojej.

Możesz zadzwonić na infolinię sercową British Heart Foundation pod numer 0300 330 3311, aby dowiedzieć się o grupach wsparcia w Twojej okolicy.

Pomoc w pracy i finansach

Czy mogę kontynuować pracę?

Jeśli czujesz się wystarczająco dobrze, możesz pracować tak długo, jak długo będziesz mógł. Przy odpowiednim wsparciu pozostanie w pracy może poprawić Twoje samopoczucie i zapewnić bezpieczeństwo finansowe.

Porozmawiaj ze swoim pracodawcą, gdy tylko poczujesz, że niewydolność serca wpływa na twoją zdolność do wykonywania pracy, abyś mógł znaleźć rozwiązanie, które będzie odpowiadać tobie obojgu. Na przykład możesz pracować w niepełnym wymiarze godzin.

Ustawa o dyskryminacji osób niepełnosprawnych z 1995 r. Nakłada na pracodawców obowiązek dokonania rozsądnych zmian w praktykach pracy lub pomieszczeniach, aby pomóc osobie niepełnosprawnej.

Tam, gdzie to możliwe, może to obejmować zmianę lub modyfikację zadań, zmianę schematu pracy, instalację specjalnego sprzętu, przyznanie czasu wolnego na wizyty lub pomoc w dojeździe do pracy.

Co się stanie, jeśli nie będę mógł dłużej pracować?

Jeśli nie możesz kontynuować pracy z powodu niewydolności serca, możesz ubiegać się o zasiłek inwalidzki i chorobowy.

Dowiedz się więcej o zasiłkach, jeśli masz długotrwałą chorobę lub niepełnosprawność

Pomoc dla opiekunów

Opiekunowie mogą również mieć prawo do niektórych świadczeń.

Przeczytaj więcej o świadczeniach dla opiekunów .

Opieka nad osobą z niewydolnością serca

Opieka nad osobą z niewydolnością serca może oznaczać wszystko, od pomocy przy wizytach w szpitalu lub u lekarza rodzinnego i zbieranie recept, po opiekę w pełnym wymiarze godzin.

Istnieje wiele sposobów wspierania osoby z niewydolnością serca.

Niewydolność serca może powodować kalectwo i stres, a wiele osób z tą chorobą odczuwa ogromną ulgę w dzieleniu się z kimś swoimi obawami i obawami.

Jako opiekun, jeśli możesz uczestniczyć w wizytach lekarza rodzinnego lub w szpitalu z osobą z niewydolnością serca, możesz zachęcić ją do zadawania właściwych pytań podczas zapisywania odpowiedzi.

Możesz również udzielić lekarzowi dodatkowych informacji lub spostrzeżeń na temat stanu danej osoby, co może być pomocne w zaplanowaniu odpowiedniego leczenia.

Innym sposobem, w jaki możesz pomóc, jest obserwowanie sygnałów ostrzegawczych, że niewydolność serca danej osoby się pogarsza lub nie reaguje na leczenie.

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz nowy objaw lub ich obecne objawy się nasilają.

Znaki, na które należy zwrócić uwagę, obejmują:

Zobacz przewodnik dotyczący opieki i wsparcia, aby uzyskać informacje na temat wszystkich aspektów opieki nad osobą z przewlekłą chorobą.

Co się stanie pod koniec?

Niewydolność serca zwykle z czasem stopniowo się pogarsza. W końcu może dojść do punktu, w którym stanie się bardzo ciężka i jest mało prawdopodobne, że dana osoba będzie żyła znacznie dłużej.

Opieka paliatywna zwykle rozpoczyna się, gdy niewydolność serca osiągnie ten etap.

Obejmuje to leczenie, które pomoże Ci poczuć się tak komfortowo, jak to tylko możliwe, a także wsparcie psychologiczne, duchowe i społeczne zarówno dla Ciebie, jak i Twojej rodziny.

Możesz wybrać, czy chcesz opieki paliatywnej i gdzie chcesz ją zapewnić.

Może to być:

  • w domu
  • w hospicjum
  • w szpitalu

Planować z wyprzedzeniem

Dobrze jest zaplanować opiekę z wyprzedzeniem, ponieważ w przypadku ciężkiej choroby możesz nie być w stanie podjąć decyzji dotyczących leczenia.

Dowiedz się więcej o planowaniu z wyprzedzeniem, jeśli masz śmiertelną chorobę