Chirurgia dekompresji lędźwiowej – Kiedy jest stosowana

Operacja odbarczenia lędźwiowego jest zwykle rozważana tylko wtedy, gdy niechirurgiczne metody leczenia dolnego odcinka kręgosłupa nie przyniosły efektów, a objawy wpływają na jakość życia.

Zabiegi niechirurgiczne obejmują środki przeciwbólowe, fizjoterapię i zastrzyki do kręgosłupa. Terapia iniekcyjna do kręgosłupa to cykl wstrzyknięć do kręgosłupa, które można stosować w połączeniu z innymi terapiami, takimi jak fizjoterapia. Wstrzykuje się miejscowe znieczulenie i steroidy, aby zmniejszyć obrzęk i stan zapalny.

Operację dekompresji lędźwiowej można również rozważyć, jeśli podczas przyjmowania leków wpływających na zdolność do pracy wystąpią poważne skutki uboczne.

Operacja będzie zalecana tylko wtedy, gdy jesteś wystarczająco zdrowy, aby wytrzymać działanie znieczulenia i operacji.

Niektóre schorzenia, na które może pomóc operacja lędźwiowa, obejmują:

Zwężenie kręgosłupa

Zwężenie kręgosłupa to stan, w którym przestrzeń wokół rdzenia kręgowego (kręgosłupa) zwęża się, uciskając fragment tkanki nerwowej.

Głównymi objawami zwężenia kręgosłupa są ból, drętwienie, osłabienie i uczucie mrowienia w jednej lub obu nogach. Może to utrudniać chodzenie i powodować ból.

Większość przypadków zwężenia kręgosłupa występuje u osób powyżej 60. roku życia. Wraz z wiekiem kości i tkanki tworzące kręgosłup mogą się zużywać, co może prowadzić do zwężenia kręgosłupa.

Zespół ogona końskiego

Zespół ogona końskiego jest rzadkim i ciężkim typem zwężenia kręgosłupa, w którym wszystkie nerwy w dolnej części pleców nagle ulegają silnemu uciskowi.

Objawy obejmują:

  • rwa kulszowa po obu stronach
  • osłabienie lub drętwienie obu nóg, które jest ciężkie lub pogarszające się
  • drętwienie wokół lub pod genitaliami lub wokół odbytu
  • Trudno jest zacząć siusiać, nie mogę siusiać lub nie mogę kontrolować, kiedy się sikasz – i to nie jest dla ciebie normalne
  • nie zauważysz, kiedy musisz się kupować lub nie możesz kontrolować, kiedy robisz kupkę – i to nie jest dla ciebie normalne

Zespół ogona końskiego wymaga przyjęcia do szpitala w trybie nagłym i operacji w nagłych wypadkach, ponieważ im dłużej nie jest leczony, tym większa szansa, że doprowadzi do trwałego porażenia i nietrzymania moczu.

Poślizgnięty dysk i rwa kulszowa

Poślizgnięcie lub przepuklina dysku to miejsce, w którym twarda powłoka dysku pęka w kręgosłupie, powodując wylewanie się galaretowatego wypełnienia w środku. Rozdarty dysk może naciskać na otaczający nerw lub nerwy, powodując ból w częściach nóg.

Ten ból może towarzyszyć mrowienie, mrowienie , drętwienie lub osłabienie w niektórych obszarach nóg. Ból jest często określany jako rwa kulszowa i czasami nasila się podczas wysiłku, kaszlu lub kichania.

Najczęstszą cechą rwy kulszowej jest ból promieniujący z dolnej części pleców, w dół pośladków i do jednej lub obu nóg, aż do łydki. Ból może wahać się od łagodnego do silnego. Rwa kulszowa po obu stronach może być oznaką ogona końskiego, który jest stanem nagłym.

Poślizgnięcie się dysku może wystąpić w każdym wieku. Jeśli dysk ulegnie uszkodzeniu, czasami wystarczy tylko niezręczny skręt lub obrót, niewielki uraz lub nawet kichnięcie, aby spowodować wysypanie wypełnienia na środku dysku.

Jednak dokładna przyczyna poślizgu dysku jest często nieznana.

Ucisk rdzenia kręgowego z przerzutami

Rak w 1 części ciała, na przykład w płucach, czasami rozprzestrzenia się do kręgosłupa i uciska rdzeń kręgowy. Jest to znane jako ucisk rdzenia kręgowego z przerzutami.

Początkowe objawy mogą obejmować:

  • ból pleców, który na początku może być łagodny, ale z czasem nasila się; ból jest stały i często nasila się w nocy
  • drętwienie palców rąk i nóg
  • problemy z oddawaniem moczu

Bez leczenia ucisk rdzenia kręgowego z przerzutami jest potencjalnie bardzo poważny i może skutkować trwałym paraliżem nóg.

W przypadku osób, które są wystarczająco zdrowe, aby wytrzymać operację, ucisk rdzenia kręgowego z przerzutami najlepiej leczyć operacyjnie. Jeśli jednak problemy ujawnią się późno, wiele osób jest zbyt chorych, aby znieść operację lub skorzystać z niej.

Uraz kręgosłupa

Uraz kręgosłupa (taki jak zwichnięcie lub złamanie) lub obrzęk tkanki mogą wywierać nacisk na rdzeń kręgowy lub nerwy.

Guzy kręgosłupa

Wzdłuż kręgosłupa mogą tworzyć się nieprawidłowe narośla i guzy. Zwykle są łagodne (nie rakowe), ale rosnące guzy mogą uciskać rdzeń kręgowy i korzenie nerwowe, powodując ból.