Przewlekła białaczka szpikowa – leczenie

Dzięki nowoczesnym metodom leczenia często można przez wiele lat kontrolować przewlekłą białaczkę szpikową (CML). W niewielkiej liczbie przypadków możliwe jest całkowite wyleczenie.

Imatinib

Obecnie głównym lekiem na CML jest lek o nazwie imatynib. Zwykle podaje się go wkrótce po postawieniu diagnozy, aby spowolnić postęp raka i powstrzymać go przed osiągnięciem zaawansowanej fazy.

Imatynib działa poprzez zmniejszanie produkcji nieprawidłowych białych krwinek. Jest przyjmowany jako tabletka raz dziennie.

Działania niepożądane imatynibu są zwykle łagodne i powinny z czasem ustąpić.

Mogą to być:

Regularne badania krwi i okazjonalne badania szpiku kostnego będą wykonywane w celu sprawdzenia, czy leczenie działa. Jeśli to zadziała, zwykle zostanie odebrane na całe życie.

Nilotynib

Jeśli nie możesz przyjmować imatynibu lub nie działa on na Ciebie, zamiast tego może być zalecany lek o nazwie nilotynib. Czasami jest również stosowany jako pierwsza metoda leczenia CML.

Nilotynib działa podobnie do imatynibu i przyjmuje się go w postaci kapsułki dwa razy dziennie. Jeśli badania krwi i szpiku kostnego pokazują, że leczenie działa, zwykle jest również przyjmowane do końca życia.

Częste działania niepożądane nilotynibu obejmują:

Jeśli działania niepożądane stają się szczególnie uciążliwe, tymczasowe zaprzestanie leczenia zwykle pomaga je opanować. Następnie można wznowić leczenie, prawdopodobnie przy niższej dawce.

Dasatynib

Jeśli nie możesz przyjmować imatynibu lub nilotynibu lub nie działają one na Ciebie, może być zalecony podobny lek o nazwie dazatynib.

To jest przyjmowane jako tabletka raz dziennie i może być przyjmowane do końca życia, jeśli badania krwi i szpiku kostnego wykażą, że działa.

Skutki uboczne dazatynibu mogą obejmować:

 • zwiększona szansa zarażenia się
 • zmęczenie
 • duszność
 • biegunka
 • bóle głowy
 • wysypka

Bosutinib

Bosutynib jest lekiem podobnym do imatynibu, nilotynibu i dazatynibu. Może to być zalecane, jeśli nie możesz przyjmować tych leków lub wypróbowałeś je i nie pomogły.

Bosutynib jest przyjmowany w postaci tabletki raz dziennie i może być przyjmowany do końca życia, jeśli badania krwi i szpiku kostnego wykażą, że działa.

Częste działania niepożądane bosutynibu obejmują:

 • biegunka
 • uczucie i wymioty
 • ból brzucha
 • wysoka temperatura (gorączka)
 • wysypka

Więcej informacji można znaleźć w wytycznych National Institute for Health and Care Excellence (NICE) dotyczących bosutynibu w leczeniu wcześniej leczonej przewlekłej białaczki szpikowej .

Ponatinib

Ponatynib jest lekiem podobnym do tych wymienionych powyżej, ale jest zalecany tylko dla osób z określoną zmianą genetyczną (mutacją) zwaną mutacją T315I.

Jest przyjmowany jako tabletka raz dziennie i jest przyjmowany na całe życie, jeśli testy krwi i szpiku kostnego wykażą, że działa.

Skutki uboczne ponatynibu mogą obejmować:

 • zwiększone ryzyko zakażenia
 • zmęczenie
 • duszność
 • bóle głowy
 • wysypka
 • bolące stawy

Terapia skojarzona

W niektórych przypadkach może być zalecane połączenie tych leków. Na przykład kombinacja imatynibu w dużych dawkach, dazatynibu i nilotynibu może być zalecana osobom, które nie reagowały na imatynib w normalnej dawce.

Chemoterapia

Chemioterapia może być zalecana, jeśli nie możesz przyjmować powyższych leków lub jeśli CML przeszła do bardziej zaawansowanego stadium. Może być również używany, gdy czekasz na wyniki testów, aby potwierdzić, że masz CML.

Chemioterapia polega na przyjmowaniu leków zabijających komórki rakowe. Tabletki są zwykle używane jako pierwsze, ponieważ mają mniej i łagodniejsze skutki uboczne niż zastrzyki chemioterapii.

Efekty uboczne mogą obejmować:

 • zmęczenie
 • wysypka
 • zwiększona podatność na infekcje

Jeśli objawy utrzymują się lub nasilają się, można zastosować zastrzyki z chemioterapii. Mają one więcej skutków ubocznych niż tabletki i są zwykle cięższe.

Oprócz działań niepożądanych wymienionych powyżej, skutki uboczne zastrzyków chemioterapii mogą obejmować:

Działania niepożądane powinny ustąpić po zakończeniu leczenia, chociaż istnieje ryzyko, że bezpłodność może być trwała.

Przeszczepy komórek macierzystych lub szpiku kostnego

Przeszczep komórek macierzystych lub szpiku kostnego jest jedynym potencjalnym lekarstwem na CML, ale jest to bardzo intensywne leczenie i nie jest odpowiednie dla wielu osób z tą chorobą.

Jest to miejsce, w którym oddane komórki zwane komórkami macierzystymi (które wytwarzają białe krwinki) są przeszczepiane do organizmu, aby rozpocząć produkcję zdrowych białych krwinek.

Przeszczep komórek macierzystych obejmuje:

 • stosowanie chemioterapii w wysokich dawkach i radioterapii w celu zniszczenia komórek rakowych w organizmie
 • usunięcie komórek macierzystych z krwi lub szpiku kostnego dawcy – najlepiej będzie to osoba blisko z Tobą związana, np. rodzeństwo
 • przeszczepienie komórek macierzystych dawcy do jednej z żył

Wysokie dawki chemioterapii i radioterapii mogą powodować ogromne obciążenie organizmu i powodować poważne skutki uboczne i zagrażające życiu komplikacje.

Przeszczepy są generalnie brane pod uwagę tylko u młodszych osób z CML, osób w dobrym stanie ogólnym, a najlepiej u tych, których rodzeństwo może przekazać darowiznę, ponieważ w takich przypadkach jest bardziej prawdopodobne, że odniesie sukces.

Jednak w wielu przypadkach CML potencjalne ryzyko przeszczepu znacznie przewyższa potencjalne korzyści, szczególnie teraz, gdy leczenie imatynibem może często utrzymywać stan pod kontrolą przez wiele lat.

Badania kliniczne

W Wielkiej Brytanii prowadzi się szereg badań klinicznych, których celem jest znalezienie najlepszego sposobu leczenia białaczki. Badania kliniczne to badania wykorzystujące nowe i eksperymentalne techniki, aby sprawdzić, jak dobrze działają one w leczeniu i ewentualnie leczeniu chorób.

Należy mieć świadomość, że nie ma gwarancji, że techniki badane w badaniu klinicznym będą bardziej skuteczne niż obecne metody leczenia.

Twój zespół terapeutyczny poinformuje Cię, czy w Twojej okolicy są dostępne jakieś badania kliniczne, a także wyjaśni związane z nimi korzyści i zagrożenia.